Objawy zapalenia dziąseł – Jak leczyć?

dentysta lesznoWizyta u dentysty w Lesznie.

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która wywołuje osłabienie dziąseł, dyskomfort, wrażliwość, krwawienie z dziąseł. Bezpośrednią przyczyną są niejednokrotnie bakterie, jakie odkładają się w wraz z płytką nazębną. Niejednokrotnie zapalenie dziąseł jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Pozostałe przyczyny to wahania hormonalne spadek odporności, cukrzyca, anemia.

Zapalenie dziąseł to inaczej gingivitis, jest to powszechnie napotykana przypadłość, u źródła rozwoju której leży między innymi zlekceważenie higieny jamy ustnej, doprowadzające do budowania się płytki nazębnej, a potem kamienia nazębnego i do rozwoju licznych bakterii. W tych warunkach bakterie odnajdują świetne środowisko do namnażania się, ich ilość błyskawicznie rośnie, a toksyny przez nie wytwarzane (w coraz to większych ilościach) niszczą pobliskie tkanki – najpierw są to dziąsła. Skutkuje to rozwojem stanu zapalnego w obszarze dziąseł – ich bolesnością, rozpulchnieniem oraz wrażliwością.

Nieleczone doprowadza do do zapalenia przyzębia, jakie w ekstremalnych przykładach doprowadza do utraty zębów. Przyczyn zapalenia dziąseł jest mnóstwo, chociaż tą, z jaką mamy do czynienia w zdecydowanej większości przykładów jest brak bądź nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Pozostałe przyczyny to między innymi cukrzyca, niedożywienie, przyjmowane leki bądź także używki (zwłaszcza papierosy).

W pierwszych etapach dolegliwość ta nie robi dla nas poważniejszego zagrożenia, ze względu na to, że szybko poddaje się leczeniu, a wyeliminowanie czynnika sprawczego zazwyczaj nie powoduje poważniejszych przeszkód. Jakie są sygnały zapalenia dziąseł? Sygnały, jakie towarzyszą zapaleniu dziąseł są na tyle specyficzne, że wielokrotnie sami jesteśmy w stanie stwierdzić, co może być przyczyną naszych uciążliwości.

Podstawowe objawy stanu zapalnego dziąseł

  • Krwawienie dziąseł – pierwotnie może się ono przejawiać jako zmiana kolorytu włókien szczoteczki do zębów na różowawy wyraźna bezpośrednio po jej używaniu. W późniejszych stadiach dolegliwości staje się ono jeszcze bardziej pogłębione – obecność krwi podczas mycia lub także nitkowania zębów staje się jeszcze bardziej widoczna.
  • Zmiana wyglądu dziąseł – odcień zdrowych dziąseł w zależności od cech indywidualnych waha się od bladoróżowego do jasnoczerwonego, tymczasem przypadku zapalenia dziąsła staja się mocno zaczerwienione, i czasami nawet sine. Jednocześnie pojawia się ich obrzęk, dziąsła wyglądają na rozpulchnione, jakby powiększyły własną objętość.
  • Ból dziąseł – zmienione chorobowo dziąsła stają się szczególnie bolesne. Bolesne odczucia pojawiają się podczas szczotkowania zębów, lecz także podczas konsumowania posiłków, ponieważ w tych okolicznościach dochodzić może do podrażnień dziąseł.
  • Nieprzyjemny oddech (halitoza), odczucie nieprzyjemnego smaku w ustach – są to sygnały łączące się z rozwojem bakterii w jamie ustnej.

Przejawy zapalenia dziąseł

  1. obecność sporej ilości osadu nazębnego,
  2. obniżenie się szyjek zębowych (przez co mamy poczucie, że zęby są jakby dłuższe),
  3. pojawienie się kieszonek dziąsłowych.
  4. w końcowych etapach choroby, jeżeli nie jest ona prawidłowo leczona, dochodzić może do podwyższenia poziomu ruchomości zębów (dotykając zęby odnosimy wrażenie, że się kiwają),
  5. nadwrażliwości dziąseł na ciepło oraz zimno.

Jak możemy przeczytać na stronie gabinetu stomatologicznego w Lesznie – zapalenie dziąseł jest stanem zupełnie odwracalnym, pod warunkiem rozpoczęcia zdecydowanych działań. Niewątpliwie najistotniejszą rolę odgrywa tu systematyczna higiena jamy ustnej – zęby należy myć 2-3 razy dziennie, a czas ich szczotkowania powinien wynosić 3-5 minut. Ważny jest również dobór właściwej szczoteczki do zębów, nie może być ona ani za delikatna ani zbyt twarda, powinna sprawnie wchodzić we wszystkie miejsca jamy ustnej.