Odszkodowanie za błędy medyczne

Odszkodowanie za błędy medyczneOdszkodowanie za błędy medyczne - zawsze warto próbować.

Odszkodowanie za błędy medyczne, to roszczenie pacjenta związane z niewłaściwym leczeniem, czy diagnostyką. Uzyskanie odszkodowania od szpitala nie jest proste, a proces o odszkodowanie za błąd medyczny może zająć kilka lat. Czy warto więc, aby pacjent walczył o swoje prawa i o odszkodowanie za błąd medyczny?

Odszkodowanie za błędy medyczne dla pacjenta

Odszkodowanie za błędy medyczne nie jest łatwo uzyskać. Wielu pacjentów pozostaje w przekonaniu, że padli ofiarą błędu medycznego, podczas gdy w rzeczywistości doszło do zwykłego powikłania związanego z przebiegiem choroby, czy też zwykłego pogorszenia stanu zdrowia niezwiązanego z działaniami lekarza.

Błąd medyczny – co to jest

Nie ma żadnego przepisu prawa, który by definiował pojęcie błędu medycznego. Przyjmuje się, że do błędu medycznego dochodzi jeżeli działania personelu medycznego jest niezgodne z obowiązującymi kanonami i standardami wiedzy medycznej.

Błąd medyczny – przykłady

Niewątpliwie za błąd medyczny należy uznać pozostawienie przez lekarza chirurga chusty w brzuchu. Innym przykładem błędu medycznego może być kalectwo dróg żółciowych w laparoskopii, kiedy lekarz przetnie czy podwiąże niewłaściwy przewód żółciowy. Za błąd medyczny można także uznać nierozpoznany skręt jądra, co doprowadza do amputacji jądra.

Odszkodowanie za błędy medyczne

Odszkodowanie za błędy medyczne – zawsze warto próbować.

Odszkodowanie za błędy medyczne – jak dostać

Z prawnego punktu widzenia poszkodowany pacjent musi udowodnić, że doszło do powstania błędu medycznego, wskutek czego doszło u niego do rozstroju na zdrowiu i powstania krzywdy. O ile pogorszenie stanu zdrowia i doznaną krzywdę dość łatwo wykazać, to problemem może być udowodnienie błędu medycznego.

Odszkodowanie za błędy medyczne – komu się należy

Osobą uprawnioną do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny jest sam pacjent, który padł ofiarą błędu medycznego. W przypadku gdy poszkodowanym jest małoletnie dziecko, to w całym postępowaniu o odszkodowanie za błąd medyczny, dziecko reprezentowane jest przed przedstawiciela ustawowego. Najczęściej jest to rodzic dziecka.

Odszkodowanie za śmierć w szpitalu

Odszkodowanie za śmierć w szpitalu jest roszczeniem, które przysługuje osobom bliskim. Jeżeli pacjent poniesie śmierć wskutek błędu medycznego, to osoby bliskie mogą skutecznie uzyskać odszkodowanie za śmierć. Podstawą prawną roszczenia jest art. 446 par. 4 KC w związku z art. 415 KC.

Odszkodowanie za błędy medyczne – krok po kroku

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą błędy medycznego powinieneś zadbać o zebranie wszystkich dowodów świadczących i nieprawidłowościach w leczeniu. Zacznij od zgromadzenia dokumentacji. Pierwsza kopia dokumentacji medycznej ze szpitala wydawana jest za darmo. Wystarczy napisać wniosek do szpitala o wydanie dokumentacji medycznej. Wniosek ten nie ma określonej formy, czy szablonu.

Odszkodowania za błędy medyczne forum

Często pacjenci poszukują odpowiedzi na swoje pytania wyszukując w internecie frazy odszkodowania za błędy medyczne forum. Nie jest to najlepsze źródło informacji, gdyż zazwyczaj odpowiedzi udzielają inni pacjenci, a bardzo rzadko lekarze czy prawnicy. Jak nie forum o błędach medycznych, to gdzie się skonsultować w sprawie błędu medycznego?

Odszkodowania za błędy medyczne Kraków, Warszawa, a może Wrocław?

Poszkodowany pacjent powinien zasięgnąć opinii dobrego prawnika od błędów medycznych. Najlepiej, aby taki prawnik był też lekarzem. Taka konsultacja w sprawie błędu medycznego pomoże pacjentowi uzyskać wiarygodne informacje, czy rzeczywiście padł ofiarą błędu medycznego. Kancelaria od błędów medycznych z Wrocławia może prowadzić sprawy w całym kraju, a wydatek na wstępną konsultację może być najlepszym źródłem informacji o zasadności i wysokości roszczeń o odszkodowanie za błędy medyczne.

 

 

Zobacz: Prawo

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.