Opiekunka osób starszych – Jak wybrać?

Opiekunka osób starszych - Jak wybrać?Opiekunka osób starszych - Jak wybrać?

Opiekunka osób starszych. Wybór opiekunki dla seniora jest dużym wyzwaniem. Gdy dodamy do tego częste doniesienia o personelu znęcającym się nad starszymi osobami, znalezienie właściwej osoby na to stanowisko może wydawać się wręcz niezwykle trudne. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się podczas poszukiwań.

Opieka nad starszymi – z polecenia, ogłoszenia a może firma świadcząca opiekę?

Tutaj nie ma złotej reguły, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, w pierwszej kolejności sprawdźmy oferty opiekunek z polecenia. Jednocześnie warto zauważyć, że często błędnie zakładamy, że „nie znamy nikogo takiego”. Cóż, może się zdarzyć, że nie znamy… bo nie pytamy. Zasięgnijmy więc informacji, popytajmy dalszą rodzinę, przyjaciół, znajomych. Być może usłyszymy: „Wiesz co, wiem, że moją teściową opiekowała się kiedyś taka fajna dziewczyna”.

Uwaga! Nie polegajmy na samym poleceniu!   Opiekunka z polecenia czy z ogłoszenia może okazać się osobą bez doświadczenia, niewiarygodną. Zlecając opiekę „osobie z ulicy” ponosisz dużą odpowiedzialność. Znalezienie opiekunki wiąże się też z przeprowadzeniem rekrutacji, która jest czasochłonna.

Zanim przejdziemy do umawiania się z potencjalnymi kandydatkami, telefonicznie wypytajmy je o oczekiwania finansowe oraz dyspozycyjność. Umawianie spotkań tylko po to, by kandydatka od razu okazała się niedostępna czasowo albo finansowo jest zwykłą stratą czasu.

Podczas rozmowy telefonicznej wypytajmy kandydatkę o:

  • doświadczenie
  • referencje
  • powody wybrania tego, a nie innego zawodu (wystarczy zwykłe „czy lubi pani tę pracę?”)

Nie kierujmy się jednak tylko tymi wyznacznikami. Zwracajmy uwagę na drobiazgi – mowę ciała, energię, serdeczność. Czasem jest tak, że mimo samych „plusów” czujemy, że coś jest nie tak. Albo odwrotnie – opiekunka nie ma dużego doświadczenia, ale podoba nam się jej podejście do seniora i „świeżość”. Zaufajmy tej intuicji.

Zwróćmy uwagę na to, czy potencjalna opiekunka naszego seniora dobrze mówi o byłych pracodawcach i podopiecznych. Poprośmy też o referencje i sprawdźmy je.

Zdecydowanie wygodniejszym wyborem jest skorzystanie z usług oferowanych przez firmy świadczące opiekę. Być może cena za godzinę opieki jest wyższa, ale jesteśmy chronieni umową z firmą, której zależy na dobrej opinii oraz mamy gwarancję profesjonalnej opieki.

Opiekunka osób starszych – Jak wybrać?

  • Znajdź firmę opiekuńczą działającą lokalnie w Twoim mieście.
  • Zapytaj o cenę! Jeśli uzyskasz od razu odpowiedź z konkretną kwotą – UCIEKAJ! Profesjonalna firma najpierw robi wywiad dotyczący stanu zdrowia, diety Podopiecznego.
  • Zapytaj czy możesz się spotkać w sprawie rozmowy na temat opiekunki dla bliskiej osoby. Jeśli uzyskasz odpowiedź twierdzącą – JEST DOBRZE! Profesjonalne firmy umawiają się na spotkanie. Najlepsi ostatnim czasem proponują spotkania w kawiarni przy kawie i ciastku. Wystrzegaj się firm opiekuńczych, które proponują opiekę bez spotkania tylko przez telefon.
  • Na spotkaniu zapytaj o opiekunki. Jeśli uzyskasz odpowiedź, że są doświadczone, mają referencje i uzyskasz przykłady opiekunek  – JEST BARDZO DOBRZE. Pamiętaj, że ilość opiekunek nie zawsze wiąże się z jakością.
  • Zapytaj o zakres usług i umowę. Jeśli zakres usług jest zawarty w umowie – DOBRZE TRAFIŁEŚ. Omijaj firmy, które wystawiają tylko rachunek bez umowy!

Kontrola opiekunki osób starszych

Niestety, nawet pozornie najmilsza, najserdeczniejsza i najbardziej doświadczona zrekrutowana opiekunka może okazać się nieodpowiednia dla konkretnego przypadku Podopiecznego, szczególnie jeśli została znaleziona z ogłoszenia i działa prywatnie bez umowy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby kontrolować pracę opiekunki. W jaki sposób? Dyskretnie. Sprawdzajmy reakcje rodzica na widok opiekunki, pytajmy sąsiadów, czy coś ich niepokoi. Wróćmy czasem szybciej z pracy i posłuchajmy chwilę pod drzwiami. Słuchajmy naszego bliskiego. Jeśli skarży się na opiekunkę, nie zakładajmy automatycznie, że jego słowa są wynikiem złośliwości czy demencji. Czasem może zwyczajnie mówić prawdę.