Osteoporoza. Co to jest i jak wygląda badanie gęstości kości

Osteoporoza u seniorówOsteoporoza jest groźną i bagatelizowaną chorobą.

Co 30 sekund dochodzi do złamań z powodu osteoporozy – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Choroba nie tylko utrudnia chodzenie i ogólną aktywność fizyczną, ale może doprowadzić do poważnego złamania kości udowej skutkującego utraceniem zdolności samodzielnego poruszania się. Czym jest i jak wygląda badanie na osteoporozę?

Osteoporoza nazywana jest dyskretnym złodziejem kości. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a tymczasem okrada szkielet z cennych zasobów aż do momentu, kiedy kość jest na tyle słaba, że łatwo ulega złamaniu. Z wiekiem jest się coraz bardziej na nią narażonym, dlatego tak ważna jest dbałość o aktywność fizyczną, dietę i odpowiednią suplementację. Do wiedzy, jak ustrzec się przed tą chorobą, konieczna jest świadomość, co to jest osteoporoza i jakie leki bez recepty mogą przy niej pomóc.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza zwana jest zrzeszotnieniem kości. Choroba polega na zaniku tkanki kostnej, co prowadzi do zwiększenia częstotliwości złamań. Zalicza się ją do uogólnionej choroby metabolicznej kości, która charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną podatnością na łamliwość. Łagodniejszą formą jest osteopenia, która jeszcze nie osiąga wartości krytycznych.

Przyczyną wystąpienia osteoporozy pierwotnej jest przekwitanie, zaawansowany wiek (częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które ukończyły 60. rok życia) oraz mukowiscydoza. Występuje u ludzi obojga płci, ale najczęściej u kobiet po menopauzie.

Zwykle obejmuje kręgi, zwłaszcza w okolicy odcinka piersiowo-lędźwiowego, szyjki kości udowej, żeber oraz obwodowej części (w pobliżu nadgarstka) kości promieniowej, i tu dochodzi do najczęstszy złamań. Tylko w 25-30 proc. przypadków choroba objawia się w postaci ostrego bólu. Jak zostało wspomniane, najpoważniejszym złamaniem jest to dotyczące kości udowej, ponieważ 50 proc. pacjentów traci zdolność samodzielnego poruszania się. Niepokojący jest fakt, że u co piątej kobiety i co trzeciego mężczyzny w pierwszym roku po złamaniu dochodzi do śmierci.

Przeczytaj więcej informacji, czym jest osteoporoza: http://calperos.pl/o-osteoporozie.

Objawy osteoporozy

Objawy choroby zależą od liczby i obszaru złamań. Przy początkach osteoporozy często pojawia się ostry ból – nagle, niespodziewanie, nawet przy lekkim wysiłku. Do tego ból może się wzmagać przy kaszlu lub kichaniu lub po posiłku, kiedy to odczuwana jest pełność w nadbrzuszu, a ból nasila się w miejscu złamania.

Inne objawy osteoporozy:

  • brak apetytu przy jednoczesnym wzdęciu brzucha,
  • deformacja sylwetki – pojawienie się tzw. garbu wdowiego,
  • częste zaparcia,
  • większa podatność na zachorowanie na zapalenie płuc i wystąpienie dolegliwości zatorowo-zakrzepowe.

Osteoporoza – leki bez recepty

Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości. Osiąga się to poprzez zwiększenie masy kostnej i zapobieganie ubytków, co w efekcie poprawia wewnętrzną strukturę kości. Niezbędna staje się suplementacja i sięganie po dostępne leki bez recepty, które nie tylko minimalizują czynniki prowadzące do osteoporozy, ale też uzupełniają niedobory wapnia, witaminy D oraz białka.

Wapń jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, ponieważ bierze udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej. Do tego uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi i zmniejsza przepustowość ścian krwionośnych, przez co działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwalergicznie.

Po leki bez recepty na osteoporozę powinno się sięgać przy:

  • stanach zwiększonego zapotrzebowania na wapń,
  • stanach po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej) po złamaniach kości,
  • ubogiej w wapń diecie pokarmowej,
  • zaburzeniach wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych,
  • hipokalcemii z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowe.

Aby uzupełnić niedobory, sięga się po leki z węglanem wapnia. Przykładem jest Calperos występujący w dwóch dawkach: 500 mg węglanu wapnia (Calperos 500) oraz 1000 mg węglanu wapnia (Calperos 1000). Zawarty w lekach węglan wapnia pomaga pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, zmniejsza utratę wapnia z układu kostnego, a także zapobiega wystąpieniu zmian kostnych w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek. Wykazuje również cenne działanie łagodzące na odczyny alergiczne na powierzchni skóry i błon śluzowych.

Więcej o lekach bez recepty na osteoporozę Calperos 500, Calperos 1000: http://calperos.pl/calperos-lek-otc.

Warunkiem skutecznej terapii jest regularne przyjmowanie leków. Profilaktyka przy osteoporozie to nie tylko leki bez recepty, ale także konieczność podejmowania minimalnej aktywności fizycznej wspartej odpowiednią dietą. Osoby starsze powinny wybrać lekką lub umiarkowanie intensywną formę jak spacery, aqua aerobic, joga, pilates. To właśnie poprzez ruch uzyskuje się najlepsze efekty oraz wzmacnia się kości i mięśnie odpowiadające za stabilizację postawy.

Badanie gęstości kości

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, dlatego wczesne rozpoznanie, zwłaszcza u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka zaniku kostnego, umożliwia zapobieganie oraz zastosowanie leczenia już na wczesnym etapie, co zmniejszy ryzyko poważnych złamań kości.

Jednym z badań na osteoporozę jest badanie mikroskopowe. Wówczas widoczne jest ścieńczenie i zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej oraz ścieńczenie kości korowej. Zauważalna jest różnica ilościowa pomiędzy kością zdrową a zmienioną.

Wskazaniami do wykonania badania gęstości kości są:

  • niska masa ciała,
  • złamania w przeszłości,
  • mała aktywność fizyczna,
  • mała zawartość wapnia, witaminy D w diecie,
  • późna pierwsza miesiączka,
  • wczesna menopauza,
  • częste porody w krótkich odstępach czasu,
  • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu,
  • stosowanie niektórych leków, np. sterydów, leków przeciwpadaczkowych, uspokajających.

Standardowo wykonuje się również badanie rentgenowskie, czyli badanie gęstości mineralnej kości (densytometria). Dzięki niemu można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie, określić stopień jej zaawansowania oraz dobrać leczenie i monitorować postępy.

Badanie na osteoporozę powinna wykonać każda osoba, która ukończyła 40. rok życia, szczególnie jeśli w rodzinie występowała choroba. Profilaktycznie powinny je wykonywać kobiety po 50. r. życia oraz mężczyźni po ukończeniu 60. roku życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.slowoseniora.pl/osteoporoza-czynniki-ryzyka-objawy-leczenie/
  • https://www.slowoseniora.pl/osteoporoza-zdrowa-dieta-w-osteoporozie-co-mozna-jesc-a-co-nie/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Osteoporoza
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-ruchu,osteoporoza—objawy–leczenie–profilaktyka–co-to-jest-,artykul,1578893.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/densytometria-badanie-gestosci-kosci-na-czym-polega-aa-ohnr-mA1f-W6mS.html
  • http://www.medonet.pl/badania,pomiar-gestosci-kosci—densytometria,artykul,1584966.html
  • https://www.doz.pl/apteka/p5343-Calperos_1000_kapsulki_100_szt.