Pozwanie banku: Ile można zyskać pozywając bank w sprawie frankowej?

Pozwanie bankuPozwanie banku - coraz więcej osób zaczyna upominać się w sądzie.

Coraz więcej frankowiczów w Polsce decyduje się na pozwanie banków o unieważnienie umowy kredytowej. Wyrok sądu pozwala uwolnić się od kredytu i zdjęcia hipoteki. Jednak czy każdy kredytobiorca powinien podjąć walkę z bankiem? Pozwanie banku – czy pozwany bank zawsze przegrywa? Ile można zyskać pozywając bank do sądu o unieważnienie umowy kredytu frankowego?

W tym artykule omówimy korzyści wynikające z pozwania banku, a także opiszemy krótko przebieg rozprawy frankowej.

Pozwanie banku: Ile można zyskać pozywając bank o unieważnienie umowy frankowej?

Nie ulega wątpliwości, że warto złożyć pozew przeciwko bankowi i zawalczyć o swoje prawa. Jak wynika z orzeczenia TSUE umowy frankowe były niezgodne z prawem. Powodem fali pozwów był oczywiście nagły wzrost kursu waluty kilka lat temu. Niemal z miesiąca na miesiąc frankowicze mieli do spłaty dwa razy większy kredyt, niż w momencie podpisywania umowy. Aktualna prognoza kursu franka wskazuje, że wysoki kurs jeszcze długo się utrzyma. Nic dziwnego, że tysiące frankowiczów kieruje sprawy do sądów.

Wiele kancelarii zajmujących się tego typu sprawami uzyskuje wygrane w sądach. Aktualnie skuteczność wynosi ponad 90%! Co więcej, większość frankowiczów spłaciła już swój kredyt przynajmniej częściowo, co po unieważnieniu umowy przełoży się na znaczny zastrzyk gotówki. To dlatego, że po wygranej sprawie bank zobowiązany jest zwrócić kredytobiorcy sumę wpłaconych rat, a także poniesionych opłat.

Pozwanie banku

Pozwanie banku – coraz więcej osób zaczyna upominać się w sądzie.

Wysokość wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, które banki muszą zwrócić, zależy od indywidualnych umów kredytowych. W przypadku umów zawartych w latach 2008-2011, wynagrodzenie za korzystanie z kapitału może wynieść nawet 100% kwoty kredytu. W późniejszych latach, na skutek zmian w prawie, wysokość wynagrodzenia za korzystanie z kapitału została ograniczona.

Niemal każdy bank w Polsce udzielał takich kredytów. Jeżeli chodzi o kredyty frankowe PKO BP, a także Millenium, mBank i Santander przodowały w akcjach sprzedażowych. Nic dziwnego, że wyroków przeciwko tym bankom jest tak wiele.

Jak przebiega proces frankowy?

Proces frankowy składa się z wielu etapów i z reguły trwa od kilkunastu miesięcy do kilku lat. W pozwie frankowym kredytobiorca żąda stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej, co oznacza uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki. Warto jednak pamiętać, że banki z reguły nie odpuszczają tak łatwo i często wnoszą apelację, co powoduje, że wyrok nie uprawomocnia się, a sprawa kierowana jest do Sądu Apelacyjnego.

Po uzyskaniu korzystnego wyroku kredytobiorca może odzyskać unieważnione i nadpłacone odsetki. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu i ubezpieczeniem. PO procesie następuje także uwolnienie hipoteki.

Ranking kancelarii frankowych

Na rynku działa wiele kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi. Warto dokładnie przebadać rynek i wybrać kancelarię, która ma odpowiednie doświadczenie i ma na swoim koncie wygrane sprawy frankowe. W Polsce działa wiele rankingów kancelarii frankowych, które mogą pomóc w dokonaniu wyboru.

Walka frankowiczów z bankami trwa w Polsce od lat i z każdym rokiem przybiera na sile. Wyroki sądów pokazują, że orzecznictwo jest po stronie frankowiczów, ale warto pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna i nie każdy kredytobiorca ma szansę na wygraną w sądzie. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę i ustali możliwości działania. Pozywanie banku o unieważnienie umowy frankowej może być korzystne, ale trzeba pamiętać o kosztach prowadzenia sprawy.

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów, dzięki którym portal jest bezpłatny.