Praca dla seniora: Okazje do pracy dla seniorów

Praca dla seniora przy komputerzePraca dla seniora przy komputerze jest coraz bardziej poszukiwana przez seniorów.

Seniorzy coraz częściej pozostają aktywni zawodowo. Powody są różnie – jedni chcą mieć stałe zajęcie, którym wypełnią nadmiar wolnego czasu. Dla innych praca po 60 to jedyny sposób, aby poprawić swoją sytuację finansową. Starsze osoby mogą szukać zatrudnienia w wielu branżach. Jaka praca dla seniora jest najpopularniejsza?

Praca po 60 – ile mogą dorobić seniorzy?

Praca w Polsce dla osób, które pobierają świadczenia z tytułu emerytury oznacza konieczność kontrolowania wysokości zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalone limity, emerytura może zostać pomniejszona, a nawet zawieszona w całości. Warto pamiętać, że dotyczy to tylko tych seniorów, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (17 grudnia 1998 r.) wskazuje, że osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez limitów.

Praca dla seniora przy komputerze

Praca dla seniora przy komputerze jest coraz bardziej poszukiwana przez seniorów.

W pierwszym kwartale 2023 roku limity dochodów, jakie może generować praca dla seniora na wcześniejszej emeryturze, to:

  • 4713,5 złotych brutto (70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2022 roku) – przychód powyżej limitu wpływa na zmniejszenie wysokości świadczenia;
  • 8753,6 złotych brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2022 roku) – przychód powyżej limitu oznacza zawieszenie wypłaty świadczenia.

Praca dla seniora – zajęcie dodatkowe czy pełen etat?

Osoby starsze szukają pracy, ponieważ chcą zapełnić wolny czas albo kontynuować swoją pasję. Seniorzy dorabiają też po to, aby poprawić swoją sytuację finansową. W zależności od potrzeb mogą zdecydować się na dodatkowe zajęcia, na przykład na pół etatu albo zatrudnienie na pełen etat. Jeśli dojazd do pracy byłby uciążliwy z uwagi na kondycję zdrowotną, najlepszą opcją będzie praca w domu. A jeśli Internet nie ma przed nimi tajemnic, mogą skorzystać ze swobody i możliwości, jakie daje zdalna praca dla seniora.

Szukasz pracy po 60? Niezależnie od tego, jaka branża i etat cię interesuje, aktualne ogłoszenia znajdziesz na Praca.pl – Oferty pracy – praca dla Ciebie od zaraz. Jest to platforma rekrutacyjna, która daje dostęp do aktualnych ofert pracy i pozwala nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Do aplikowania na wybrane stanowisko przydadzą się profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne. Jak napisać CV dla seniora? Przygotuj dokument, który potwierdzi, że spełniasz wymagania zawarte w ogłoszeniu. Skup się na umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym, które mogą być przydatne z punktu widzenia danego pracodawcy. Twój staż pracy prawdopodobnie jest bardzo bogaty, pamiętaj jednak o uważnej selekcji informacji. Nadmiar danych dotyczących np. doświadczenia w zupełnie innej branży niż ta, w której aktualnie chcesz się zatrudnić, może powodować chaos. CV powinno być przejrzyste i rzeczowe. Co więcej, przygotowanie dokumentu ułatwi kreator CV online, czyli program komputerowy automatycznie generujący CV. Wystarczy, że uzupełnić pola swoimi danymi i gotowe. Darmowy kreator CV dostępny jest na praca.pl po zalogowaniu na konto użytkownika (rejestracja na portalu także jest darmowa).

Seniorzy a praca w Polsce – najpopularniejsze zawody

Ilu jest emerytów w Polsce? Według danych GUS za sierpień zeszłego roku świadczenia pobiera ponad 6 milionów osób, a dla około 85% z nich emerytura to jedyne źródło przychodu. Wynika z tego, że praca zarobkowa dotyczy średnio co dziesiątego emeryta – pod koniec roku praca w Polsce na emeryturze w 57,5% dotyczyła kobiet.

Jak wygląda praca po 60? Osoby starsze najczęściej decydują się na umowy o pracę (38,8%). Część z nich wybiera prowadzenie własnej działalności gospodarczej (30,4%), a część pracuje na umowie zlecenie (26%).

ZUS wskazuje, że pracujący emeryci często zatrudniani są w usługach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną oraz z obsługą rynku nieruchomości. Nierzadko są to stanowiska, jakie zajmowali przed przejściem na emeryturę, gdzie mogą w pełni wykorzystać doświadczenie zawodowe i kwalifikacje.

Popularna praca dla seniora to takie stanowiska jak:

  • sprzedawca lub kasjer;
  • opiekunka do dzieci;
  • ochroniarz lub dozorca;
  • kierowca w przewozie osób;
  • „złota rączka” (naprawy i remonty);
  • korepetytor;
  • tłumacz;
  • redakcja tekstów.

Gdzie emeryt zarobi najwięcej? Według zestawienia stworzonego przez firmę Personnel Service w 2022 r. najwyższa stawka godzinowa dotyczy korepetytorów (20-50 złotych netto) i osób oferujących drobne naprawy czy remonty (25-50 złotych netto). Trzeba przy tym pamiętać, że usługi złotej rączki wymagają otworzenia działalności gospodarczej. Na niemal równie wysokie stawki może liczyć także opiekunka do dziecka i ogrodnik. Zdecydowanie gorzej płatne są stanowiska w sprzedaży i usługach sprzątających.

 

 

Zobacz: PRACA

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.