Praca stojąca – zagrożenia i sposoby na relaks

Zastosoje po pracy stojącejPraca stojąca sprzyja zastojom.

Miliony osób w Polsce i na świecie wykonuje pracę w pozycji stojącej. Może być ona przyczyną wielu dolegliwości. Jak można im zapobiegać? Jak sobie z nimi radzić? I na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Praca stojąca – zagrożenia

Wielogodzinna praca i przebywanie w pozycji stojącej może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami – pojawiać się mogą bóle kończyn dolnych, a w szczególności łydek, stóp oraz bóle kręgosłupa. Wiele osób skarży się również na obrzęki stóp i podudzi, skurcze mięśni oraz pojawiające się żylaki. Wiele godzin stania w tej samej pozycji bardzo obciąża nasz organizm. Pojawiają się dolegliwości związane z układem kostno-stawowym oraz może rozwijać się dysfunkcja obwodowego układu krążenia. Dolegliwości mogą być szczególnie uporczywe wówczas, gdy zmagamy się z nadwagą lub wadami postawy.

Wielogodzinna praca

Wielogodzinna praca stojąca może być przyczyną wielu dolegliwości oraz schorzeń. Rozwijać mogą się zespoły przeciążeniowe, takie jak entezopatia śródstopia, zapalenia czy inne schorzenia. Osoby pracujące w pozycji stojącej odczuwają najczęściej bóle kolan, stóp lub innych okolic. Często krótki odpoczynek nie pomaga, a dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe. Lekceważone i nieleczone mogą zamieniać się w poważne choroby – zwyrodnienia stawów oraz inne zmiany kostno-stawowe.

Warto mieć również świadomość, że praca stojąca przyczynia się do pojawiania się zastojów krwi w żyłach kończyn dolnych. Obserwujemy wówczas utrudniony jej odpływ w kierunku serca. W konsekwencji pojawiać mogą się obrzęki, uczucie ciężkich nóg a finalnie – żylaki.

Jak zapobiegać zastojom?

Bardzo ważne jest, by w pracy unikać stania w bezruchu. Najlepsza pozycja to stanie w lekkim rozkroku ze stopami skierowanymi lekko na zewnątrz. Wówczas przenosimy ciężar ciała na zmianę z jednej na drugą kończynę. Wystrzegajmy się również dużego obciążania kończyny, w której aktualnie odczuwamy ból. Co chwilę możemy również wspiąć się na palce i opaść na całe stopy. To proste ćwiczenie pomoże odciążyć kończyny i nieco je rozluźni. Ratunkiem mogą okazać się również specjalnie wyprofilowane wkładki do butów.

Znajdziesz je w sklepach internetowych. W Internecie są również różnego rodzaju produkty kompresyjne, które pomogą uniknąć żylaków. W tego rodzaju sklepach znajdziesz również inne produkty uciskowe, takie jak:

Relaks po powrocie do domu

Pamiętajmy, by po powrocie do domu zrelaksować się i poleżeć chwilę z nogami uniesionymi do góry by dać ulgę zmęczonym stopom. Dzięki temu możesz zapobiegać powstawaniu żylaków oraz zmniejszać obrzęki.

Niezwykle pomocnym rozwiązaniem jest również polewanie nóg chłodną wodą od stóp aż po kolana. Takie działanie powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, które kolejno rozkurczając się powodują lepsze pompowanie krwi do góry.