Pracownik z pokolenia Z – jak z nim współpracować?

Pracownik z pokolenia ZPracownik z Pokolenia Z. Czy jest taki straszny jak się uważa?

Bumerzy, pokolenie X, millenialsi – każda grupa wiekowa została ukształtowana przez inne wydarzenia społeczne. W tym momencie, na rynek pracy wkracza pokolenie Z, znane także jako Gen Z. Pokolenie Z to z reguły osoby urodzone między 1997 a 2012 rokiem. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim to, że zostali oni wychowani w dobie wszechobecnego Internetu i powszechnej cyfryzacji. Jesteś przedstawicielem starszego pokolenia i zastanawiasz się czy uda Ci się porozumieć ze współczesnym młodym-dorosłym? Pracownik z pokolenia Z? Sprawdź, jak pracować z pokoleniem Z!

Pracownik z pokolenia Z – następca millenialsa

Trudno nie zauważyć, że niemalże każde starsze pokolenie uważa się za odrobine lepsze od swoich następców. Pokoleniu Z niejednokrotnie zarzuca się uzależnienie od technologii i brak prawdziwych doświadczeń w prawdziwym życiu. Warto pamiętać jednak, że choć każda generacja zmaga się z typowymi dla swoich czasów problemami, to jednak w każdym z pokoleń tkwi potencjał. Jesteś pracodawcą i zastanawiasz się jacy są pracownicy z pokolenia Z – jakie mają zalety i jak należy ich traktować? Okazuje się, że urodzeni w czasach istnienia wirtualnej rzeczywistości mają dość sporo do zaoferowania na rynku pracy. Sprawdź, czym charakteryzuje się pokolenie Z, jak dbać o dobre relacje z młodymi pracownikami i w czym tkwi ich największy potencjał!

Pracownik z pokolenia Z

Pracownik z Pokolenia Z. Czy jest taki straszny jak się uważa?

Czym tak właściwie jest pokolenie Z?

Osoby urodzone pomiędzy 1997 a 2012 rokiem określa się mianem pokolenia Z. Przedstawiciele Gen Z, wbrew powszechnej opinii, wcale nie są oderwani od rzeczywistości. Wprost przeciwnie, to właśnie młodzi-dorośli uświadamiają starsze pokolenia na temat tego, jak ważna jest swoboda, samorealizacja i dbałość o środowisko naturalne.

Przedstawiciele pokolenia Z podchodzą do świata i obcych ludzi z dużą dawką niepewności i sceptycyzmu. Takie podejście może być traktowane jako pewnego rodzaju tarcza ochronna przed wszelkimi rozczarowaniami, których w pokoleniu ich rodziców z pewnością nie brakowało.

Szukasz pracy w Bełchatowie? Zobacz, jakie branże na Ciebie czekają!

Przedstawiciel pokolenia Z kontra reszta świata

Przedstawiciele generacji Z są osobami, które łączą zawodową ambicję z dbałością o własny komfort i dobrostan. Młodzi-dorośli uważają, że wychodzenie ze strefy komfortu wcale nie jest już potrzebne. Przedstawicielom starszych pokoleń, które dochodziły do sukcesu ciężką, żmudną i pełną wyrzeczeń pracą, trudno to zrozumieć i właśnie to stanowi największą różnicę pomiędzy pokoleniem Z a ich starszymi kolegami i koleżankami z pracy.

Największe zalety pracowników z pokolenia Z

Swobodne poruszanie się w świecie wirtualnym, poleganie na technologii i praca z różnego rodzaju aplikacjami, z punktu widzenia pracodawcy, który niekoniecznie musi nadążać za najnowszymi trendami, powinna być uznana za wartościową. Pracownicy z pokolenia Z chcą pracować mądrze, a nie ciężko – wszędzie tam, gdzie mogą wesprzeć się technologią – zrobią to bez wątpienia.

Pracownicy pokolenia Z czują dużą potrzebę znalezienia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli pracodawca zacznie wymagać od nich zostawania po godzinach lub pracy w dni wolne, z pewnością wcześniej czy później złożą wypowiedzenie i znajdą zatrudnienie u kogoś, kto będzie szanował ich potrzeby.

 

Zobacz: Najlepsze sposoby jak zarabiać w młodym wieku  Dzieci i Rodzina

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.