Prawidłowe ciśnienie i puls u osoby starszej

Prawidłowe ciśnienie wskazywane przez ciśnieniomierzPrawidłowe ciśnienie i puls są uzależnione od wieku

Skoki ciśnienia czy przyspieszony puls zawsze napawają obawami i lękiem – zwłaszcza jeśli dotyczą one seniorów. Warto pamiętać, że prawidłowe ciśnienie i puls są uzależnione od wieku. Liczba, która u dziecka lub młodej osoby wskazuje na „książkowe” ciśnienie, w przypadku starszego człowieka może oznaczać niedociśnienie. Sprawdźmy zatem, przy jakich wartościach ciśnienia opiekunka powinna się zaniepokoić.

Prawidłowe ciśnienie: Pomiar ciśnienia u seniora

Zacznijmy od liczb. U osoby dorosłej właściwym pomiarem będzie ciśnienie na poziomie 120-129/80-89 mmHg. W przypadku osób starszych taka wartość jest jednak zbyt niska. Prawidłowe ciśnienie u seniora w wieku około 80 lat wynosi 140/90 mmHg, a powyżej 80. roku życia pomiar skurczowy może wzrastać nawet do 150 mmHg.

Jeżeli więc Twój podopieczny ma według Ciebie zbyt wysokie ciśnienie, zachowaj spokój. Możesz zmierzyć je jeszcze raz, by upewnić się, że pomiar był prawidłowy. W tym celu zadbaj, żeby osoba starsza wygodnie siedziała. Zachęć ją, by wyprostowała plecy i położyła przedramię na podłokietniku lub stole. Ręka powinna być rozluźniona.

Prawidłowe ciśnienie wskazywane przez ciśnieniomierz

Prawidłowe ciśnienie i puls są uzależnione od wieku

Jeśli senior jest spięty lub dopiero co wrócił ze spaceru, warto przed pomiarem zająć go np. rozmową. W ten sposób nieco odpocznie i uspokoi się. Podczas mierzenia osoba starsza powinna siedzieć nieruchomo, nie zaleca się też mówienia.

Istotnym elementem pomiaru jest puls. Dopiero te dwie wartości – prawidłowe ciśnienie i puls – dają pewność, że nic niepokojącego się nie dzieje. Puls to ilość uderzeń serca na minutę. Gdy jest on zbyt wysoki (ponad 100 uderzeń/minuta), mówimy o tachykardii, czyli częstoskurczu. Za niski puls (mniej niż 60 uderzeń/minuta) to bradykardia.

Niskie ciśnienie: co opiekunka może zrobić?

W przypadku osób starszych spadki ciśnienia mogą być niebezpieczne. W ich wyniku często dochodzi do upadków, omdleń, duszności i zaburzeń rytmu serca. Pojawiają się one zwykle podczas wstawania. Podopieczny może skarżyć się na mroczki przed oczami, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, zmęczenie, senność, kołatanie serca czy drżenie kończyn. Ma też problemy z zachowaniem równowagi. Jak podnieść ciśnienie u seniora? Dobrym sposobem jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.

Osoba starsza powinna pić przynajmniej 2 litry wody dziennie i unikać słońca w upalne dni. Lekarze zalecają też zwiększenie podaży soli kuchennej lub chlorku potasu – oczywiście według ścisłych wytycznych. Zadaniem opiekunki jest wypracowanie odpowiedniej techniki podnoszenia seniora albo zachęcenie go, żeby wstawał powoli i stopniowo.

Zbyt wysokie ciśnienie u starszej osoby

Nadciśnienie to choroba, na którą cierpi coraz większa liczba seniorów. Gdy ciśnienie u podopiecznego znacznie wzrasta, konieczne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Leczenie farmakologiczne to tylko połowa sukcesu – nie mniej ważna okazuje się troskliwa opieka. I tak samo, jak w poprzednim przypadku, przyda się zachowywanie diety.

Będzie ona jednak wyglądać nieco inaczej. Tutaj ograniczamy lub całkowicie eliminujemy sól z jadłospisu. Posiłki powinny być bogate w warzywa i owoce z dużą ilością potasu. Wprowadzamy pełnoziarniste, ciemne pieczywo, chudy nabiał i mięso, ryby oraz nasiona sezamu, słonecznika i pestki dyni. Warto, by senior zrezygnował z kawy, a na jej miejsce wypijał 1,5-2 litry wody lub słabej herbaty dziennie.

Bardzo ważna jest też odpowiednia, dopasowana do możliwości podopiecznego aktywność fizyczna. Już nawet codzienny spacer poprawi kondycję, zwiększy wydolność krążeniowo-oddechową i w naturalny sposób obniży ciśnienie tętnicze. A gdy pojawia się stres lub niepokój, zachęć seniora, by głęboko oddychał. W ten sposób dotleni organizm i zapobiegnie wzrostom ciśnienia.

 

Źródło:
ostina-opieka.pl

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.