Mieć prawie 800 lat! Przepis na długowieczność z podziemi bocheńskiej kopalni soli

łódź pod ziemiąPrzeprawa łodzią 800 m pod ziemią w kopalni soli.

Najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce jest Kopalnia Soli Bochnia. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie od 1248 r. działający zakład górniczy. Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do prestiżowej Listy Światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii. Od początku lat 90 XX w. nie wydobywa się już soli, swoją działalność kopalnia poprowadziła w kierunku rozwoju ruchu turystycznego i udostępniła najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska, tworząc unikalną trasę turystyczną. Z czasem podstawowa trasa turystyczna została wzbogacona o unikalną w skali światowej Ekspozycję Multimedialną, która na tle wydarzeń historycznych, prezentuje rozwój górnictwa, zagrożenia, walkę z żywiołami oraz piękno podziemnej natury.

Kopalnia soli: Moc atrakcji 250 m pod ziemią

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W unikalnym, podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czeka na odwiedzających wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni jest wielkim przeżyciem. Do solnego, podziemnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznajemy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni. Największą atrakcją bocheńskiej kopalni jest Trasa Turystyczna z Ekspozycją Multimedialną. To niezwykła prezentacja historii kopalni, rozwoju przemysłu górniczego, oraz zjawisk przyrodniczych, prezentowanych z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych. Trasa wiedzie przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni (kaplica Św. Kingi, komora Mysiur, komory Kieratowe i Kristian) Zwiedzanie urozmaicone jest przez liczne projekcje i prezentacje multimedialne, wzbogacone barwna opowieścią przewodnika. Zwiedzanie kończy się pobytem w komorze Ważyn.

kolejka pod ziemia

Kopalnia soli: przejazd podziemnej kolejki.

Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią, np. spacerując, rając w piłkę, badmintona lub ping ponga.

Trzy godzinny pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn to bez wątpienia sposób na zrównoważony i nie wymagający zbyt dużej aktywności fizycznej sposób na spędzenie czasu w kopalni.

Osoby, które posiadają problemy z poruszaniem się, lub poruszają się na wózkach inwalidzkich, nie są pozbawione możliwości zwiedzania trasy. Z myślą o nich uruchomiono specjalne godziny zwiedzania kopalni ( codziennie o godzinie 13.00 i 16.00). Zwiedzanie trasy w specjalnej turze odbywa się z pominięciem odcinków trasy z największą ilością schodów. Uczestnicy mogą w pełni cieszyć się zwiedzaniem Ekspozycji Multimedialnej prezentującej rozwój kopalni i górnictwa solnego, pokazującej historię Polski i walkę górników z żywiołami przyrody podczas codziennej pracy w kopalni.

Zdrowy mikroklimat kopalni soli

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą: stała temperatura ok 16 st C, wysoka wilgotność ( powyżej 70 %), oraz duża zawartość chlorku sodu. Dzięki tym czynnikom powietrze w kopalni jest wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni. Wysoka wilgotność powietrza i wysokie w nim stężenie chlorku sodu powodują łatwiejsze oczyszczanie dróg oddechowych. Jak to możliwe ? Powietrze wpadające do kopalni przechodząc przez solne wyrobiska, pod wpływem dużej wilgotności i różnicy temperatury, wytrąca z solnych skał duże ilości chlorku sodu oraz innych cennych mikroelementów. Ten proces nazywany jest ługowaniem.

  • Obecność jonów ujemnych w mikroklimacie kopalni, korzystnie działa na ludzi zdrowych, ale przede wszystkim chorych na nadciśnienie, wpływając na znaczne obniżenie ciśnienia krwi.
  • Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.
  • Pobyt nocny w kopalni pozwala w pełni cieszyć się walorami klimatycznymi tego miejsca, daje również możliwość zwiedzenia trasy turystycznej.

Najbliższe pobyty nocne dla turystów indywidualnych organizowane będą 6 kwietnia oraz 1 i 3 maja 2019 r.

Jeżeli mamy mniej czasu w ciągu dnia, możemy korzystać z codziennych trzygodzinnych pobytów rekreacyjnych w komorze Ważyn. Zjazdy odbywają się codziennie o godzinie 15.00.

Kopalnia Soli Bochnia – najstarsza nie znaczy nieaktywna

Specjaliści zalecają 20 min codziennej dawki ruchu jako gwarancję utrzymania formy i poprawy naszego zdrowia. Przejście trasy turystycznej w kopani to forma aktywności, ale również dawka wysiłku intelektualnego. Zwiedzając ten ciekawy obiekt gdzie aktywność ruchowa w niewymuszony sposób poprawia naszą kondycję, a przekazywane przez przewodnika informacje, jak i docierające do nas projekcje z ekspozycji multimedialnej pobudzają nasz intelekt do zwiększenia aktywności.

stajnia w kopalni

Stajnia w kopalni soli w Bochni.

Bezpiecznie jak w domu

Kopalnia Soli Bochnia cały czas jest zakładem górniczym, nie ma tu już jednak zagrożeń typowych dla takich miejsc. Zwiedzanie odbywa się pod czujnym okiem przewodnika, a nad bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających w kopalni, czuwa zespół doświadczonych pracowników.

 

Bocheńska kopalnia to miejsce, które w symboliczny sposób tworzy most między przeszłością a teraźniejszością. Historia łączy się tutaj z najnowszymi osiągnięciami techniki. Przyjeżdżający goście są przedstawicielami różnych pokoleń od ludzi dojrzałych, ale również bardzo młodych. Wszyscy zgodnie podkreślają, że odwiedzili miejsce niezwykłe, pełne energii, do którego chętnie się wraca.