Refundacja aparatów słuchowych – Jak uzyskać dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora

Aparat słuchowy: Refundacja aparatów słuchowychAparat słuchowy: Refundacja aparatów słuchowych

Już od dwóch lat istnieje możliwość zdobycia dofinansowania na aparat słuchowy. Nie wszyscy jednak orientują się, o jakich kwotach mówimy oraz – co należy zrobić, aby takie dofinansowanie na aparaty słuchowe otrzymać. Aparat słuchowy dla seniora podnosi komfort życia osób starszych. Komfort użytkowania aparatu słuchowego jest zdecydowanie inny niż dawniej. Aparat słuchowy dla seniora teraz jest lżejszy. Dawniej głuchota starcza brzmiała jak wyrok. Teraz aparaty słuchowe dla osób starszych są lekkie.

Dofinansowanie aparatu dla seniora – ile dopłaca NFZ?

O dofinansowanie na aparat słuchowy dla seniora może postarać się każdy, niezależnie od wieku. Jednak kwota świadczenia różni się już w zależności od tego, ile mamy lat. I tak, osoby do 26 roku życia mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie 2000 złotych (w przypadku dwóch aparatów kwota świadczenia to 2 x 2000 zł), o świadczenie mogą ubiegać się raz na trzy lata, a ubytek słuchu musi przekraczać 30 dB).

Oczywiście nas bardziej interesuje dofinansowanie do aparatów dla osób dojrzalszych. W tym przypadku warunki są ostrzejsze. O dofinansowanie w wysokości 700 zł na jeden aparat słuchowy, przyznawane raz na pięć lat, może starać się każdy, u kogo ubytek słuchu wynosi ponad 40dB.

Kwota ta odnosi się do aparatów zwykłych – w przypadku aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne kwota refundacji jest wyższa i wynosi 1260 złotych na jedno urządzenie. Ponadto, przysługuje nam także dofinansowanie wkładki usznej – 50 zł do każdego aparatu. Jeśli jednak zastanawiasz się jak przejść z renty na emeryturę i czy zmieni to kwotę refundacji, to jednak musimy Cię zmartwić. Taka zmiana nie ma na to wpływu na wysokość kwoty.

Wysokiej jakości aparat sluchowy

Refundacja aparatu słuchowego z środków PFRON

Niektórzy seniorzy (posiadający grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności) mogą otrzymać także dofinansowanie z innego źródła – mianowicie z PFRON. Środki te wydawane są przez MOPS bądź PCPR. Warto podkreślić, że jest to refundacja dodatkowa. Nie jest zatem tak, że jeśli otrzymamy pieniądze z NFZ, to nie przysługują już nam świadczenia z innych placówek. Dodatkowe kwoty są różne i zależą od okresu oraz miejsca naszego zamieszkania.

Maksymalny procent dofinansowania

Od 2017 roku, kwoty określone przez NFZ mogą w pewnych przypadkach pokrywać określony procent refundacji aparatu słuchowego. W przypadku osób dorosłych u których stwierdzono ubytek wymagany, refundacja nie może przekraczać 70% ceny aparatu.

Jak uzyskać refundacje na aparat słuchowy z NFZ?

Aby otrzymać świadczenie na zakup aparatu słuchowego, musimy wykonać kilka kroków. Mianowicie, będzie to:

  1. Udanie się do lekarza ogólnego celem uzyskania skierowania do specjalisty (może być nim laryngolog, foniatra, otolaryngolog, otorynolaryngolog).
  2. Otrzymanie skierowania na badanie słuchu.
  3. Wykonanie badania słuchu i ponowna wizyta u laryngologa.

Część tych kroków można pominąć poprzez wykonanie najpierw badania słuchu (prywatnie), a potem udanie się do specjalisty z gotowym już wynikiem

  1. Uzyskanie zlecenia na aparat słuchowy (od wybranego specjalisty).
  2. Złożenie dokumenty w regionalnym oddziale NFZ, uzyskanie prawa do refundacji (pieczątka).
  3. Udanie się do punktu protetyki słuchu.

Uwaga!

Warto dodać, że zasady te mogą się zmienić. Obecnie trwają bowiem prace nad ustawą o refundacji wyrobów medycznych. Niewykluczone jest zatem, że niedługo aparat słuchowy będzie refundowany na takiej zasadzie, na jakiej dzisiaj dzisiaj dofinansowywane są leki.