Reumatyzm – 6 mitów na temat reumatyzmu

Reumatyzm – Przegląd mitów na temat reumatyzmuReumatyzm – Przegląd mitów na temat reumatyzmu

Czy wiesz, że 12-tego października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu? Dla wielu osób jest to nowa informacja. Podobnie „świeżo” mogą brzmieć niektóre fakty na temat tej choroby – do tej pory żyliśmy bowiem w świecie mitów i fałszywych przekonań. Oto kilka z nich.

MIT nr 1 – „reumatyzm dotyczy wyłącznie stawów”.

To bardzo powszechny pogląd – choroby reumatyczne kojarzymy tylko i wyłącznie z dolegliwości bólowymi w obrębie stawów. W rzeczywistości (niestety) w przebiegu reumatyzmu obserwuje się zajęcie wielu innych organów oraz układów. Między innymi są to układ krwionośny, oczy (problemy ze wzrokiem), płuca, nerki, skóra czy nawet układ nerwowy.

MIT nr 2 –„reumatyzm dotyka tylko osoby starsze”.

To prawdopodobnie jedno z najbardziej powszechnych i jednocześnie błędnych twierdzeń na temat reumatyzmu.

Faktem jest natomiast, że choroby reumatyczne mogą dotknąć osoby w każdym wieku, w tym także dzieci (gorączka reumatyczna). Ponadto, u większości chorych pierwsze objawy choroby najczęściej pojawiają się po 35 roku życia.

MIT nr 3 – „reumatyzm to po prostu jedna choroba”.

Mit ten jest nie tylko (znowu) powszechny, ale też bardzo szkodliwy – wrzucanie wszelkich dolegliwości związanych z reumatyzmem opóźnia proces diagnozy i doprowadza do sytuacji, w której leczenie koncentruje się tylko na łagodzeniu objawów.

Warto zatem wiedzieć, że chorób reumatycznych jest od 130 do 200 (w zależności od źródła informacji). W pierwszym procesie diagnozy niezwykle ważne jest ustalenie, z którą z nich mamy do czynienia – jest to jednocześnie wskazówka, czym powinien kierować się wybrany przez nas, dobry specjalista.

MIT nr 4 –„reumatyzm jest efektem przebywania w wilgoci i chłodzie”.

W przypadku osób, które mają pewne tendencje do zachorowania, tego typu warunki rzeczywiście mogą doprowadzić do nasilenia się objawów. Nieprawdą jest natomiast twierdzenie, że bezpośrednią przyczyną reumatyzmu jest przebywanie w zimnie i wilgoci.

MIT nr 5 –”na reumatyzm najlepiej działa dodatkowe ogrzewanie stawów”.

To błędne przekonanie zapewne ma swoje korzenie w micie numer 4. Jak jest w rzeczywistości?

Współczesna medycyna w walce z objawami reumatyzmu korzysta zarówno z kuracji ciepłem, jak i zimnem – wszystko zależy od zaawansowania choroby, stanu zapalnego lub osobistych predyspozycji chorego. W przypadku niektórych osób ulgę w bólu przynosi kuracja chłodem, a nie ogrzewanie.

MIT nr 6 – „nie wolno ruszać obolałymi stawami”.

Bardzo często spotyka się pacjentów, którzy – po zasłyszeniu od bliskich bądź na skutek zasięgania porady w Internecie, stosują taką właśnie metodę „leczenia”. Takie postępowanie może jednak doprowadzić do pogorszenia się stanu chorego – stawy bowiem nie tylko bolą, ale ulegają usztywnieniu. Rehabilitanci zalecają, aby ruszać obolałymi stawami często, aż do momentu, w którym ból stanie się naprawdę silny. Tylko takie postępowanie daje nadzieję na zachowanie sprawności fizycznej.