Rozliczenie podatku z Holandii – co musisz wiedzieć

Rozliczenie podatku z Holandii - w tle symbol wiatrakRozliczenie podatku z Holandii wymaga odrobinę wysiłku i wiedzy.

Obowiązek rozliczenia podatku, czyli złożenie deklaracji (zeznania podatkowego) to obowiązek każdej pracującej osoby. Jeśli pracujesz w Polsce, rozliczenie podatku w polskim urzędzie skarbowym, jest stosunkowo jasne. Obejmuje m.in. informacje o dochodzie uzyskanym z umów o pracę, zlecenie czy o dzieło, obejmuje zatem wszystkie dochody uzyskane w roku poprzedzającym i uwzględnia np. ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Jak jest w przypadku rozliczenia podatku, jeśli masz np. status rezydenta lub jesteś osobą, która legalnie pracowała na terenie Holandii? Jakie dokumenty musisz mieć, aby zrobić rozliczenie podatkowe? Co ma wpływ na podatek dochodowy i rozliczenie podatku z Holandii? Jak należy rozliczyć podatek i jak obliczyć zwrot podatku?

Praca w Holandii i rozliczenie pit – obowiązki wobec urzędu skarbowego, terminy oraz dokumenty, by rozliczyć podatek

Urząd skarbowy przeraża wielu z nas, w kraju, a co dopiero zagranicą. Zeznanie podatkowe w Polsce musi być składane corocznie, a w deklaracji podatkowej uwzględniamy nasze dochody z pracy i dodatkowe źródła dochodu.

Jeśli podjąłeś legalną pracę w Holandii, musisz także rozliczyć się z dochodów, jakie tam uzyskałeś. Ścigać cię w tym zakresie będzie polski oraz holenderski urząd skarbowy.

Co ważne, w przypadku Holandii, jasno zostały określone terminy, do których wymagane jest rozliczenie holenderskiego podatku. W przypadku osób zameldowanych w tym kraju, obowiązek złożenia deklaracji jest do 31 lipca, a jeśli masz meldunek w Polsce, ale pracowałeś na terenie Holandii, rozliczenie podatku dochodowego powinieneś złożyć do 30 czerwca.

Rozliczenie podatku z Holandii – Dokumenty, terminy

Rozliczenie podatku z Holandii - w tle symbol wiatrak

Rozliczenie podatku z Holandii wymaga odrobinę wysiłku i wiedzy.

Jak wygląda rozliczenie podatku i jakie potrzebujesz dokumenty? Niezbędny będzie tu numer BSN, nadawany do identyfikacji, wobec każdej osoby, która pracowała lub pracuje i mieszka w Holandii. Co istotne, ewentualny zwrot podatku od urzędu holenderskiego, dostaniesz do 12 miesięcy od złożenia deklaracji, a potrzebujesz do niej także zaświadczenia o uzyskaniu dochodów z polski.

Ale po kolei. Najpierw, twó pracodawca z Holandii, wystawia ci dokumenty podatkowe, głównie karty podatkowe (Jaaropgave). Powinieneś je dostać po zakończeniu roku podatkowego tj. do końca marca. Jeśli ich nie masz, możesz rozliczyć PIT na podstawie ostatniego wycinka z wynagrodzenia. Dodatkowo, musisz przedłożyć ksero dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego). Kolejnym potrzebnym dokumentem jest zaświadczenie polskiego urzędu skarbowego, wydane na specjalnym druku, a także numer konta bankowego do zwrotu podatku.

Warto też wiedzieć, że jeśli tylko pracowałeś w Holandii kilka miesięcy, ale nie jesteś tam zameldowany, to najpierw musisz się rozliczyć z polskim urzędem skarbowym. Trzeba wówczas złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. To w nim podajesz wykaz dochodu osiągniętego zagranicą zgodnie ze średnim kursem NBP z poprzedzającego wypłatę dnia. Kwotę ostateczną podajesz w złotówkach.

Rozliczenie podatku z Holandii – Zwrot nadpłaty podatku – co warto wiedzieć?

Z samym zwrotem podatku też powiązane są konkretne terminy wypłaty nadpłaty, które są powiązane z terminem złożenia rozliczenia przychodów opodatkowanych.

Jeśli złożysz deklarację w terminie do końca marca, zwrot powinien nastąpić najpóźniej do końca czerwca, a jeśli deklaracja złożona zostanie po terminie, zwrot może nastąpić od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Zwykle jednak wynosi on ok 3-4 miesięcy.

Co ważne – o sam zwrot podatku można się także ubiegać do 5 lat wstecz. Czyli przykładowo, rozliczając się w 2023 roku, możesz rozliczyć się z lat 2018-2022.

Stawki podatkowe, progi podatkowe czy ogólna ulga podatkowa – co wpływa na wysokość zwrotu podatku?

Podobnie jak w Polsce, w Holandii także występują czynniki, które mają wpływ na wysokość ewentualnego zwrotu podatku.

Taki wpływ ma między innymi rok podatkowy (w każdym są inne progi, mające bezpośredni wpływ na wysokość podatku), status rezydenta (dający dodatkową ulgę), rodzaj osiąganego dochodu, wiek (dla seniorów również dostępne są dodatkowe ulgi), partner fiskalny (czyli czy rozliczasz się samodzielnie czy z partnerem).

Ponieważ już rozliczenia podatku w Polsce sprawiają trudności, tym bardziej w przypadku rozliczenia podatku z Holandii, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, mającego doświadczenie w tym rodzaju podatku. Dlatego też warto zajrzeć na stronę https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-holandii/

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów, dzięki którym portal jest bezpłatny.