Ruch to zdrowie: Każdy senior to wie, ale często bagatelizuje

Senior na rowerzeRuch to zdrowie

O tym, że aktywność fizyczna jest ważna, wiadomo nie od dziś. Z roku na rok coraz więcej uwagi poświęca się dobroczynnemu wpływowi ruchu na nasze zdrowie i życie. A że od „przybytku głowa nie boli”, dobrych rad nigdy za dużo! Wraz z początkiem wiosny chcemy zachęcić do wcielenia w życie kilku drobnych zmian, które mogą mieć kolosalny wpływ na nasz senioralny organizm.

Jak rozpocząć dzień?

Dzień powinniśmy zacząć krótką gimnastyką, na którą może się składać rozciąganie, kilka pajacyków lub przysiadów. Trwa to zaledwie kilka minut, a „na dzień dobry” pobudza organizm seniora do działania. W drodze do pracy czy sklepu wysiądźmy przystanek wcześniej, a zamiast windy wejdźmy po schodach. Te drobiazgi, o których wciąż się słyszy, mają wbrew pozorom ogromy wpływ na naszą kondycję, a co za tym idzie, na nasze życie.

Spacer zamiast leżenia na kanapie

To, o czym warto przede wszystkim pamiętać, to fakt, że naszą sprawność fizyczną kształtują również drobne codzienne czynności. Myśląc o kimś aktywnym, wyobrażamy sobie umięśnionych ludzi, którzy wylewają hektolitry potu na siłowni, na śniadanie piją odżywkę białkową, a 50 kg podnoszą z użyciem małego palca u stopy. Jednak o aktywnym trybie życia świadczą nasze wybory, czyli spacer zamiast leżenia na kanapie, tradycyjne schody zamiast tych ruchomych, rower zamiast samochodu.

Jednak o aktywnym trybie życia świadczą nasze wybory, czyli spacer zamiast leżenia na kanapie, tradycyjne schody zamiast tych ruchomych, rower zamiast samochodu.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Delikatna aktywność fizyczna może w nas obudzić ducha sportowca i z czasem będziemy chcieli ćwiczyć więcej i częściej. W tej sytuacji, niezależnie od wieku, rodzaj wykonywanych ćwiczeń i ich intensywność powinna być skonsultowana z lekarzem.

Dzięki takiej przezorności możemy uniknąć kontuzji i poważnych konsekwencji. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i zdrowie, tak, byśmy mogli w spokoju cieszyć się pełnią życia.