Senior u dentysty – Które dolegliwości najczęściej dopadają starsze osoby?

Dentysta trzymający protezę

Osoby starsze, niezależnie od tego, czy mają swoje naturalne zęby, czy też noszą protezę, powinny z równą starannością dbać o nie co osoby młode. Od tego zależeć będzie zarówno ich ogólne samopoczucie, jak i zdrowie. Choroby jamy ustnej nie omijają nawet seniorów – jak się przed nimi uchronić? Co robić, gdy rozwinie się choroba zębów lub dziąseł? Dlaczego tak ważne są wizyty kontrolne u dobrego dentysty? I jakie dolegliwości najczęściej nękają osoby starsze?

Starszy pan z szerokim uśmiechem

Higiena jamy ustnej?

W przypadku seniora, który nadal ma naturalne zęby, ich pielęgnacja nie odbiega od pielęgnacji u osób młodych. Należy dokładnie szczotkować je po każdym posiłku z zastosowaniem prawidłowej, zaleconej przez stomatologa, techniki. Kolejnym istotnym elementem profilaktyki chorób zębów i dziąseł jest regularnie stosowanie nici dentystycznej, które zapobiega rozkładaniu się resztek pokarmów w przestrzeniach międzyzębowych. Warto także po każdym szczotkowaniu i użyciu nici – przepłukać jamę ustną specjalnym płynem do higieny jamy ustnej. Regularnie powtarzane zabiegi pozwolą zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów.

Szczoteczka z pastą do zębów
Jak należy dbać o protezę zębów?

To równie proste, ale także wymaga samodyscypliny. Protezy wykonywane są z akrylu, który, poza estetycznym wyglądem, jest materiałem sprzyjającym rozwojowi bakterii oraz grzybów. Poza tym resztki pokarmów mogą gromadzić się między protezą a podniebieniem lub dziąsłami. Zaniedbana proteza jest więc powodem nieprzyjemnego zapachu oraz może przyczyniać się do powstawania chorób dziąseł oraz jamy ustnej. Po każdym posiłku należy wyjąć protezę z ust i umyć ją za pomocą specjalnej szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty do zębów. Dla profilaktyki zaleca się także stosowanie płynów specjalnie przeznaczonych do higieny jamy ustnej.

Dentysta trzymający protezę

 Jakie choroby jamy ustnej najczęściej dotykają osoby starsze?

Osoby starsze także mogą mieć piękne, białe i zdrowe zęby, pod warunkiem jednak, że prawidłowo o nie dbają i od razu reagują na pierwsze symptomy pojawiających się problemów stomatologicznych. A do chorób czy nieprawidłowości, których najczęściej doświadczają seniorzy, należą:

  • suchość jamy ustnej – zwykle jest ona wynikiem działania przyjmowanych leków i przebytych chorób. I choć problem ten może być postrzegany jako jedynie obniżający komfort życia seniora, to jego konsekwencje mogą być katastrofalne. Suchość jamy ustnej może bowiem przyczyniać się do rozwoju bakterii chorobotwórczych, a tym samym – do próchnicy. Warto więc wybrać się do stomatologa, który zdiagnozuje problem i znajdzie na niego środek zaradczy;
  • cofanie się dziąseł – także nie jest problemem wyłącznie kosmetycznym. Zęby z odsłoniętymi szyjkami stają się nadwrażliwe na wysokie i niskie temperatury, a więc utrudniają seniorowi przyjmowanie pokarmów i napojów. Mogą także być pierwszym objawem paradontozy;
  • halitoza – jest to nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Jego najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej. W takiej sytuacji najlepszym środkiem zaradczym jest regularne stosowanie szczoteczki i pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej – najlepiej po każdym posiłku lub wypiciu słodkiego napoju. Ale halitoza może być także spowodowana chorobami gardła lub nawet symptomem chorób metabolicznych takich jak cukrzyca. Jeśli więc wzmożona higiena jamy ustnej nie rozwiąże problemu, należy zasięgnąć porady dentysty;
  • ubytki zębów – często osoby starsze mają już ubytki zębów lub zauważają, że ich zęby stały się kruche i łamliwe. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak regularnie odwiedzać lekarza dentystę, który wdroży odpowiednie leczenie. Wypadaniu zębów u osób starszych da się w części przypadków zaradzić. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zdecydować się na wykonanie protezy maskującej już istniejące ubytki – to poprawi nie tylko samopoczucie seniora, ale także umożliwi mu prawidłowe przyjmowanie i żucie pokarmów;
  • próchnica – bakteryjna choroba zakaźna prowadząca do całkowitego rozpadu struktury zębów. Może dotyczyć osób starszych w takim samym stopniu jak młodych, wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. To problem, który obniża jakość życia, nieleczona próchnica często prowadzi do leczenia kanałowego.

Jak znaleźć dobry gabinet stomatologiczny?

Zadanie to nie jest, wbrew pozorom, trudne. Obecnie usługi stomatologiczne świadczone w naszych miastach i miasteczkach są na bardzo wysokim poziomie. Nowoczesny sprzęt i technologie oraz doświadczenie to klucz do sukcesu w leczeniu chorób zębów i jamy ustnej u osób starszych. Warto więc poszukać dentysty, który zna i rozumie potrzeby oraz specyfikę leczenia osób w podeszłym wieku. Takiego, który nie tylko wykona usługę sprawnie i profesjonalnie, ale okaże się także miłym, cierpliwym człowiekiem.

Gabinet dentystyczny

O czym powinien pamiętać każdy senior?

Wpływ na zęby poza uwarunkowaniem genetycznym ma także regularna i odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy pamiętać, że zaniedbanie codziennych czynności może powodować ciężkie zagrożenia dla zdrowia. O czym zatem powinny pamiętać osoby starsze?

  • im szybciej zareagujemy na problem tym lepiej dla organizmu;
  • zawsze lepiej zapobiegać powstawaniu dolegliwości niż leczyć;
  • potrzeby osób w podeszłym wieku są bardziej wymagające, dlatego należy znaleźć dobry gabinet dentystyczny, który świadczy kompleksowe zabiegi stomatologiczne;
  • odwiedzaj gabinet co najmniej raz na pół roku, wizyty kontrolne pomagają wykryć niedoskonałości zębów we wczesnym stadium;
  • choroby zębów wpływają na cały organizm i mogą wiązać się z chorobami sercowo-naczyniowymi;
  • nowoczesna medycyna stomatologiczna zapewnia innowacyjne rozwiązania, dzięki którym w sposób bezpieczny i bezbolesny można wyleczyć nawet najtrudniejsze przypadki.

Nie ma żadnego powodu, dla którego nie warto byłoby dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej u osoby starszej. Zdrowe zęby to nie tylko komfort i pewność siebie, ale także możliwość prawidłowego żucia pokarmów, która jest jednym z najważniejszych czynników zapobiegających niestrawnościom i dyskomfortowi trawiennemu.