Solary czy fotowoltaika? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

Solary czy fotowoltaikaSolary czy fotowoltaika? To pytanie nie tylko inwestorów, ale zwykłych domowników.

Słońce jest doskonałym źródłem energii. W każdej sekundzie samoczynnie uwalnia jej olbrzymie ilości, które wystarczy tylko „złapać” i wykorzystać. Nic więc dziwnego, że od wielu lat naukowcy i inżynierzy z całego świata starają się rozwinąć technologie umożliwiające tego typu działanie. Dzięki temu w zasięgu praktycznie każdego człowieka pozostają dzisiaj popularne solary słoneczne i fotowoltaika. Solary czy fotowoltaika? Czym różnią się między sobą? Które będą lepszym rozwiązaniem do domu? Sprawdź już teraz!

  1. Solary: Kolektory słoneczne – podstawowe informacje.
  2. Fotowoltaika: Panele fotowoltaiczne i ich zadanie.
  3. Solary czy fotowoltaika? Na co warto się zdecydować?

Kolektory słoneczne powszechnie i błędnie utożsamiane są z panelami fotowoltaicznymi. Pamiętajmy jednak, że są to całkowicie odmienne systemy – posiadające własne cechy charakterystyczne, plusy i minusy. Zanim więc skierujemy się w stronę jednego z tych rozwiązań, warto poznać ich dokładne zastosowanie i dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Solary czy fotowoltaika

Solary czy fotowoltaika? To pytanie nie tylko inwestorów, ale zwykłych domowników.

Solary: Kolektory słoneczne – podstawowe informacje

Podstawowym wyborem, stosowanym od wielu lat, bez wątpienia są solary. Ich zasada działania jest stosunkowo prosta: wykorzystują energię słoneczną do podgrzania wody użytkowej. Co za tym idzie, po zainstalowaniu kolektorów (dostępne są kolektory płaskie i kolektory próżniowe), uzyskujemy w pełni ekologiczne i zarazem ekonomiczne źródło zasilania po podgrzewania wody.

Nie zapominajmy przy tym, że solary najwyższą wydajność osiągają w miesiącach letnich. Przy zachmurzonym niebie (jesienią lub zimą), kiedy promieniowanie słoneczne diametralnie spada, okazują się niewystarczające do podtrzymania komfortowej ciepłej wody użytkowej. W takich przypadkach niezbędne są dodatkowe źródła ciepła, np. grzałka elektryczna.

Fotowoltaika: Panele fotowoltaiczne i ich zadanie

Nowoczesne panele fotowoltaiczne to systemy niezwykle wydajne i wytrzymałe. W odróżnieniu od solarów, nie ograniczają się jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej – wykorzystuje się je w daleko bardziej zaawansowany sposób. Otóż panele z promieni słonecznych produkują energię elektryczną, która może zostać dowolnie spożytkowana.

Są doskonałym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko naturalne, ale również pragnących obniżyć rachunki za prąd. Fotowoltaika powszechnie zakładana jest przez posiadaczy pomp ciepła, z którymi wręcz perfekcyjnie współgrają. Co więcej, technologia ta jest nieustannie rozwijana, a do użytku trafiają coraz nowsze i wydajniejsze modele.

Solary czy fotowoltaika? Na co warto się zdecydować?

Zarówno instalacja solarna, jak i fotowoltaiczna wiąże się z niemałą inwestycją. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy się dogłębnie zastanowić, które rozwiązanie jest dla nas lepsze. OZE (Odnawialne Źródła Energii) są w obecnych czasach mocno promowane, a użytkownicy zachęcani do nich. Przekłada się to na liczne dofinansowania, z których możemy skorzystać, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Co w takim razie wybrać? Na to pytanie odpowiedzieć musimy sobie indywidualnie. Instalacje solarne są inwestycją na pewno tańszą, lecz posiadają więcej ograniczeń – służą jedynie do podgrzewania wody (w dodatku sezonowo). Z kolei instalacje fotowoltaiczne wykorzystamy przez cały rok, zasilając dom i wszystkie jego urządzenia (w tym cieplne). Nawet zimą panele dostarczają energię (choć w mniejszej ilość), nieustannie zmniejszając opłaty za prąd.

Jedno jest pewne: OZE to cel, w stronę którego warto podążać z wielu względów, o czym bardzo szybko przekonamy się sami.

 

Zobacz: Dom i Remont

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.