Stomia – co to jest, kiedy jest potrzebna i jak się o nią dba?

Stomia - co to jest - wyjaśnienieStomia - co to jest? To jedno z pytań, które trapią osoby przed stomią.

Zdrowie to nasz największy skarb. Z tym chyba zgodzi się każdy. W życiu jednak bywa różnie. Czasem choroba lub wypadek sprawiają, że nasze zdrowie jest zagrożone. Na szczęście współczesna medycyna oferuje metody leczenia, które kiedyś trudno byłoby sobie nawet wyobrazić. Dzięki nim możemy nie tylko żyć, ale normalnie funkcjonować, pracować itd. W poniższym tekście przybliżymy dość trudny temat, którym jest stomia. Stomia co to jest? Postaramy się wyjaśnić, na czym polega i dlaczego nie warto tracić głowy, jeśli przypadnie nam w udziale zostać jej posiadaczem. Zaczynajmy.

Stomia co to jest, na czym polega?

Stomia to chirurgicznie utworzone połączenie między narządem wewnętrznym (jelitem lub moczowodem) a skórą na brzuchu, umożliwiające wydalanie kału lub moczu w przypadkach, gdy nie jest to możliwe drogą naturalną. Mówiąc wprost, stomia to otwór na brzuchu, do którego podłączony jest specjalny woreczek stomijny, zbierający treść jelitową lub mocz. Stomia może być czasowa lub stała, w zależności od tego, czy możliwy będzie powrót do pełni zdrowia, a co za tym idzie przywrócenie naturalnej drogi wydalania. Tyle, jeśli chodzi o podstawy zagadnienia stomia na czym polega.

Jakie są główne wskazania do jej zastosowania?

Istnieje szereg chorób, w przypadku których stomia może być ostatecznością, gdyż nie ma innych możliwości leczenia lub poprawy jakości życia pacjenta. Oto główne z nich:

– nowotwór jelita grubego, który wymaga usunięcia całego lub części jelita,
– choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna, które powodują uszkodzenie lub zwężenie jelita,
– urazy (wypadek), które uszkadzają przewód pokarmowy lub układ moczowy,
– niedrożność mechaniczna jelit, która uniemożliwia przepływ treści jelitowej,
– zapalenie otrzewnej, które wymaga usunięcia części jelita lub otrzewnej.

Wiedząc już o stomia na czym polega oraz znając główne wskazania do zabiegu, możemy przejść do rodzajów stomii, z którymi możemy się spotkać.

Stomia - co to jest - wyjaśnienie

Stomia – co to jest? To jedno z pytań, które trapią osoby przed stomią.

Wyróżniamy 3 rodzaje stomii

Istnieją różne rodzaje stomii, w zależności od tego, który narząd wewnętrzny choruje, a tym samym wymaga ingerencji chirurgicznej. Są to odpowiednio:

– Kolostomia – dotyczy jelita grubego. Jest umieszczona po lewej stronie brzucha, ponieważ to tutaj kończy się jelito grube (esica). Wydalany jest nią kał.
– Ileostomia – dotyczy jelita cienkiego. Umieszczana jest dla odmiany po prawej stronie brzucha. Służy również do wydalania kału.
– Urostomia – jest zastąpieniem oddawania moczu za pomocą pęcherza moczowego. Z reguły umieszczana jest pod pępkiem.

Jak pielęgnować stomię?

Pielęgnacja stomii polega na utrzymywaniu jej w czystości i higienie, stosowaniu odpowiednich systemów stomijnych (woreczków, płyt, opasek) oraz dbaniu o skórę wokół stomii. Pielęgnacja wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale z czasem stanie się dla każdej osoby rutyną.

Stomia – Podsumowanie

Stomia na czym polega to nie jest łatwy temat, ale też nie jest niemożliwy do zaakceptowania. Ze stomią można normalnie żyć. Najtrudniejsze są jedynie początki. Jeśli będziemy o nią dbać, zadbamy o dietę i ruch, możemy przeżyć ze stomią wiele lat. I tak należy na nią spojrzeć. Mam nadzieję, że powyższy tekst uspokoi osoby, które czeka zabieg chirurgiczny związane ze stomią. Choć może być trudno w to uwierzyć, w naszym otoczeniu żyje sporo osób ze stomią, a wcale po nich tego nie widać. To chyba najlepszy dowód na to, aby nie bać się na zapas.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.