Sufity podwieszane – rodzaje i zalety

Sufity podwieszane - przykład sufitu podwieszanego w salonieSufity podwieszane to nie chwilowa moda, ale trend, który zdobywa uznanie.

Wielu użytkowników, nie wyobraża sobie dzisiaj pomieszczenia np. kuchni, bez sufitu podwieszanego. Kiedyś jednak, ten rodzaj stropu był montowany w biurowcach czy halach produkcyjnych i jego celem było ukrycie instalacji tj. wentylacja, klimatyzacja czy oświetlenie. Obecnie, sufit podwieszany, często wykorzystuje się w domach czy mieszkaniach. Czym dokładnie jest sufit podwieszany? Jakie są rodzaje takich sufitów? Czy sufity podwieszane są lepsze?

Sufity podwieszane i tradycyjne

Podwieszany sufit to rodzaj lekkiej konstrukcji, jaką montuje się poniżej stropu. Zazwyczaj, wykonywana jest z płyt (np. kartonowo-gipsowych) różnego rodzaju oraz aluminiowych profili. Ten wyjątkowo prosty produkt, pełni funkcje użytkowe, a także dekoracyjne.

Sufity podwieszane - przykład sufitu podwieszanego w salonie

Sufity podwieszane to nie chwilowa moda, ale trend, który zdobywa uznanie.

Sufit podwieszany to alternatywny produkt w stosunku do tradycyjnego sufitu. Czym się jednak wyróżnia, że jest tak często, chętnie wykorzystywany w naszych mieszkaniach? Tradycyjna forma sufitu posiada wiele wad, które uwidaczniają się z czasem. Należą do nich m.in. pękanie, rysy, wyginanie się, odpryskiwanie tynku, odpadanie farby. Na te zdarzenia wpływ mają takie czynniki jak „klawiszowanie” (czyli pękanie na skutek nierównomiernie rozłożonego ciężaru na suficie).

O tym, co umożliwia nam sufit podwieszany, powiemy w późniejszym akapicie, ale warto pamiętać, że podwieszany sufit jest o wiele bardziej praktyczny oraz estetyczny.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane można podzielić ze względu na materiał lub ich stelaż. Jeśli chodzi o materiał, w sprzedaży znajdziemy sufity gipsonowo-kartonowe, metalowe, drewniane, mineralne miękkie oraz twarde.

Pod kątem stelaży, możesz się spotkać z sufitami z tworzywa, drewna lub aluminium. Jednakże najpopularniejsze rodzaje, spotykane w sprzedaży to sufit z płyt gipsowych, podwieszany sufit kasetonowy, sufit podwieszany panelowy czy podwieszany sufit napinany.

Zalety sufitów podwieszanych

  • Sufity podwieszane, niezależnie od tego, jaki ich rodzaj kupimy np. na stronie barwasystem.pl/sufity-podwieszane , posiadają szereg różnych zalet, które przekonują użytkowników do jego zastosowania w domu.
  • Podwieszany sufit zmniejsza nam między innymi obszar do ogrzewanie domu, a przy okazji jego montażu możemy się pokusić o izolację termiczna lub akustyczną.
  • Do podstawowych zalet takiego sufitu należy ukrycie często nieestetycznych instalacji czy też ukrycie brzydkiego, popękanego sufitu.
  • Podwieszany sufit, umożliwia nam montaż oświetlenia punktowego lub ledowego, dzięki czemu możemy wykorzystać światło tak jak chcemy.
  • Sufity podwieszane dają możliwość korekty narożników, stworzenie kilku poziomów w danym pomieszczeniu i zmianę jego proporcji.

Do najbardziej docenianych zalet sufitów podwieszanych należy zatem ogólne podniesienie estetyzmu pomieszczenia, jego funkcjonalności oraz dowolność aranżacji.

 

Zobacz: Dom i Remont

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.