Tańszy prąd do domu – jak zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną?

Tańszy prąd do domu - przykład żarówkiTańszy prąd do domu - jak zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną?

Rachunek za prąd nie musi być wysoki, ani też nie musi spędzać nam snu z powiek. Wystarczy, że inteligentnie wyposażymy nasz dom i będziemy korzystać z energii rozważnie – gasząc światło tam, gdzie nas nie ma, nie zostawiając otwartej lodówki i tak dalej. Jak uzyskać niższą kwotę na rachunku za energię elektryczną i tańszy prąd do domu?

1. Tańszy prąd do domu – jak oszczędzić energię?

2. Tani prąd dla gospodarstw domowych – jaką taryfę wybrać?

3. Na co jeszcze uważać, by oszczędzić na rachunku za prąd?

Tańszy prąd do domu – jak oszczędzić energię?

Współcześnie wiele różnych urządzeń – a często też ogrzewanie – działa w naszych domach na prąd. Naturalnym więc jest, że zużywamy go więcej, a to z kolei podnosi koszt na rachunku. Możemy częściowo panować nad tym trendem, dokonując mądrych wyborów w czasie zakupu różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a także używając energii elektrycznej rozważnie. Dzięki takim działaniom gospodarstwa domowe są w stanie znacząco obniżyć swoje zużycie, co przekłada się na oszczędności. Z dodatkowych opcji mogą skorzystać również posiadacze karty dużej rodziny, którzy mogą skorzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej do określonego pułapu.

Tańszy prąd do domu - przykład żarówki

Tańszy prąd do domu – jak zaoszczędzić na rachunku za energię elektryczną?

Tani prąd dla gospodarstw domowych – jaką taryfę wybrać?

O ile cen energii elektrycznej nie jesteśmy w stanie zmienić, o tyle możemy dopasować je jak najlepiej do swoich potrzeb. Przedstawienie karty dużej rodziny to jedno, ale możemy również dokonać lepszego wyboru w kwestii samej taryfy. Do najpowszechniej wykorzystywanych zaliczamy opcję G11, która zakłada takie same stawki za kilowatogodzinę przez całą dobę. Alternatywą dla niej jest taryfa G12, w której mamy tańszy prąd w godzinach nocnych i droższy w godzinach szczytu poboru – w ciągu dnia. Trzecią opcją jest taryfa G12w, która ma podobne zasady, jak poprzedniczka, jednak skupia się również na weekendach.

Na co jeszcze uważać, by oszczędzić na rachunku za prąd?

Jeżeli zamrożenie cen prądu nas nie dotyczy, zdecydowanie warto wymienić sprzęt na bardziej energooszczędny, a także rozważyć dopasowanie taryfy. Urządzenia takie, jak pralka, lodówka, komputer czy telewizor jak najbardziej mogą być bardziej ekonomiczne, jeżeli wybierzemy modele opatrzone wyższą klasą energetyczną. Ostatecznym krokiem może być także zmiana operatora, który odpowiada za dystrybucję energii elektrycznej do naszego domu. O informacje i cennik możemy zapytać w każdym punkcie obsługi klienta dostawcy, na którego się zdecydujemy – w ten sposób porównamy proponowane stawki z tymi, które mamy obecnie.

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów, dzięki którym portal jest bezpłatny.