Trening seniora: Korzyści z aktywności fizycznej w wieku senioralnym

Trening seniora na świeżym powietrzuTrening seniora może przynieść wiele korzyści nie tylko latem.

Aktywność fizyczna jest ważna dla ludzi w każdym wieku, ale szczególnie korzyści przynosi u osób starszych. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do utrzymania dobrego zdrowia, niezależności i wysokiej jakości życia w wieku emerytalnym. Co ważne, gama aktywności fizycznych odpowiednich dla seniorów jest bardzo szeroka, i nie ogranicza się wyłącznie do regularnych spacerów czy zajęć podczas turnusów rehabilitacyjnych. Jak powinien wyglądać trening seniora? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są korzyści z treningu siłowego i aerobowego dla seniorów oraz wskażemy odpowiednie ćwiczenia dla osób w wieku senioralnym.

Trening seniora – Trening siłowy u osób starszych?

Trening siłowy dla osób starszych przynosi wiele korzyści zdrowotnych. W miarę starzenia się nasze ciało  naturalnie traci masę mięśniową – z racji adaptacji do spadających wymogów jakie mu stawiamy. To z kolei może prowadzić do utraty sprawności na wielu płaszczyznach. Mogą wystąpić problemy z równowagą, ograniczenia w zakresie ruchu oraz brak sił do wykonywaniua codziennych czynności. Ćwiczenia siłowe pomagają w utrzymaniu i zwiększeniu siły mięśniowej, oraz pozwalają przywrócić „utracone” zakresy ruchu. To z kolei przekłada się na zdolność do samodzielnego wykonywania codziennych czynności oraz zmniejsza ryzyko upadków i kontuzji. Ponadto, trening siłowy poprawia wydatnie gęstość mineralną kości, co zmniejsza ryzyko osteoporozy. Jest w tym zakresie nieporównywalnie bardziej skuteczny niż reklamowane szeroko w telewizji środki farmakologiczne.

Więcej informacji o korzyściach z treningu siłowego w wieku emerytalnym możesz przeczytać w artykule „Trening seniora: dlaczego warto ćwiczyć w każdym wieku” opublikowanym na portalu Fitnessowy.NET

Korzyści z treningu aerobowego (wytrzymałościowego)

Trening aerobowy – podobnie jak trening siłowy – jest ważnym elementem aktywności fizycznej dla osób starszych. Ćwiczenia aerobow takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie, poprawiają wydolność sercowo-naczyniową. To z kolei przyczynia się do poprawienia zdrowia naszego serca i układu krążenia. Regularne ćwiczenia kondycyjne mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi, zdrowej wagi, a także poziomu cukru we krwi. Ponadto, trening aerobowy może poprawiać funkcjonowanie układu oddechowego oraz wspierać zdolności poznawcze, zapobiegając rozwojowi chorób Parkinsona czy Alzheimera.

Trening seniora – Przykłady aktywności bezpiecznych dla seniorów

Nasz wiek nie definiuje aktywności, które nam „wolno” lub „wypada” wykonywać, oraz takich, które są dla nas nie wskazane. Warto jednak wziąć pod uwagę historię naszej aktywności fizycznej decydując się na określony rodzaj wysiłku. Osoby wykonujące pracę fizyczną wymagającą dużej sprawności, nawet w wieku emerytalnym będą w stanie wykonywać bardziej zaawansowane ćwiczenia i przenosić większe obciążenia. W przypadku osób, których aktywność fizyczna w dorosłości pozostawiała nieco do życzenia, wybór ten może być ograniczony. Poniższa lista to tylko wskazówka, jakich aktywności możemy spróbować także będąc na emeryturze

  1. Chodzenie – prosta, niskointensywna forma aktywności, która nie obciąża stawów i może być wykonywana praktycznie wszędzie.
  2. Pływanie – niskointensywna, niskonarzutowa forma ćwiczeń, która wzmacnia mięśniei poprawia wydolność sercowo-naczyniową, jednocześnie odciążając stawy.
  3. Ćwiczenia siłowe – trening siłowy wykorzystujący gumy, elastyczne taśmy lub lekkie hantle, który pozwala na stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń, dostosowane do indywidualnych możliwości osoby starszej. Decydując się na taki rodzaj aktywności, warto skorzystać na początku swojej drogi z pomocy wykwalifikowanego trenera personalnego.
  4. Joga lub Pilates – poprawiają równowagę, elastyczność i siłę mięśniową, a także pomagają w redukcji stresu i poprawie koncentracji.
  5. Zajęcia fitness dla seniorów – grupowe zajęcia dostosowane do potrzeb osób starszych, które łączą elementy treningu siłowego i aerobowego, a także pozwalają na integrację i nawiązywanie nowych znajomości.
  6. Nordic Walking – popularne „chodzenie z kijkami”. Trening aerobowy o niskiej intensywności, który pomoże zadbać o naszą kondycje

Dobrze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej skorzystać z opinii lekarza rodzinnego lub fizjoterapeuty, który może nas poinformować o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania danego rodzaju aktywności. Na pewno jednak znajdziesz taki rodzaj ruchu, który z jednej strony będzie sprawiał Ci satysfakcję, a z drugiej – da pozytywne efekty dla Twojego zdrowia fizycznego i samopoczucia.

 

Zobacz: Styl życia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.