Wiosenne menu sercowca: 5 produktów wspierających serce

Menu sercowcaMenu sercowca - produkty, na które warto zwrócić uwagę

Wiosna wreszcie wybuchła, a po długiej i ponurej zimie wreszcie można się cieszyć długimi, słonecznymi dniami, przyjemną temperaturą i soczystą zielenią dookoła. To także dobry moment do wprowadzenia zmian w diecie. O co warto ją wzbogacić z myślą o wzmocnieniu serca? Wiosenne menu sercowca – produkty, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy kolejnej wizycie w sklepie czy na bazarku.

Menu sercowca:

1. Jarmuż

Jarmuż to warzywo od lat znane w polskiej kuchni, które na długie dekady „zniknęło w odmętach historii”. Na szczęście teraz powróciło do łask i ponownie gości na stołach. Dlaczego warto po nie sięgnąć właśnie wiosną? Ponieważ w Polsce zaczyna rosnąć już w marcu, więc łatwiej Ci będzie dostać ten krajowy.

Jarmuż może wspomóc prawidłową pracę serca, ponieważ jest bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, witamin A, C, E i K, a także potasu, wapnia czy fosforu.

2. Szparagi

Zielone czy białe – wszystkie są pyszne. Lekko podgotowane lub wrzucone do piekarnika, delikatnie skropione oliwą – stanowią idealny dodatek do jajek na śniadanie czy do łososia na kolację. Nic, tylko jeść!

Menu sercowca

Menu sercowca – produkty, na które warto zwrócić uwagę

A dlaczego warto? Przede wszystkim, ponieważ te niepozorne warzywa zawierają duże ilości cennych witamin i mikroelementów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na przeciwutleniacze – witaminy A, C i E, a także beta-karoten.

3. Szpinak

Wiosna jest również sezonem na świeży szpinak. Jego liście stanowią doskonały dodatek do sałatek (lub ich podstawę) oraz świetnie smakują w duszonej postaci – np. z czosnkiem, gałką muszkatołową i odrobiną kwaśnej śmietany (pomoże zneutralizować zawarte w tym warzywie szczawiany). Jest dobrym źródłem składników mineralnych, magnezu, fosforu i szczególnie cennego dla serca potasu, który wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Ponadto zawiera przeciwutleniacze – witaminy A, C i E.

4. Rzodkiewka

Wiosną w Polsce zaczyna rosnąć również rzodkiewka. To pyszne, chrupiące warzywo jest świetne „solo” – np. jako zdrowa przekąska między posiłkami. Jego lekko pikantny smak świetnie przełamie też delikatną sałatkę. A jeśli chcesz, możesz pokroić rzodkiewkę w plasterki i dodać na kanapkę. Jeżeli myślisz o zdrowiu serca, koniecznie sięgnij po pieczywo pełnoziarniste, a masło zamień na margarynę roślinną.

Dlaczego? Ponieważ produkty pełnoziarniste są m.in. świetnym źródłem rozpuszczalnych frakcji błonnika, a margaryna – nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obie grupy produktów są ważne dla osób chcących utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Jeśli jesteś jedną z nich, możesz wybrać margarynę wzbogaconą o fitosterole. Te substancje przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety. Zawiera je np. Optima Cardio.

5. Topinambur

Kolejne warzywo z listy „zapomnianych”. Tymczasem warto z nim poeksperymentować, ponieważ to cenne źródło witamin C, B1 i A, a także potasu (aż 420 mg/100 g) czy wapnia, a także inuliny. Ten ostatni składnik, zaliczany do grupy prebiotyków, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Ma to wpływ m.in. na przebieg procesów metabolicznych.

A jak wykorzystać topinambur? Możesz go dodać np. do puree ziemniaczanego, przygotować z niego w piekarniku zdrowszą wersję frytek, a nawet hummus. Świetnie smakuje również zupa krem z tego warzywa.

Jak zatem widzisz, zdrowa, wiosenna dieta opiera się przede wszystkim o świeże warzywa sezonowe. Oczywiście możesz też sięgać po te dostępne przez cały rok, np. cebulę, marchew, seler czy buraki, jak również po zachowane w jesiennych zbiorach gruszki czy jabłka. Nie zapominaj też o orzechach, bogatych w kwasy omega-3 rybach morskich czy olejach roślinnych. Jedz na zdrowie!

 

Zobacz: Dieta i Przepisy

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.