Wózki elektryczne dla seniorów – rodzaje, funkcje, dofinansowanie

Wózek elektryczny dla senioraWózek elektryczny dla seniora jest coraz częściej wybierany nie tylko przez osoby niepełnosprawne.

Wózki inwalidzkie elektryczne są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z niepełnosprawnościami oraz z ograniczoną mobilnością w podeszłym wieku. Pozwalają zwiększyć mobilność osób z otyłością czy starszych, które nie mogą sobie pozwolić na długie wędrówki. Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych są alternatywą dla tradycyjnego wózka. Nie trzeba używać rąk, aby je napędzić co pozwala pokonywać dłuższe dystanse. Jest to także dobre wyjście dla osób ze słabymi rękoma lub ich ograniczoną ruchomością.

Wózek elektryczny – dla kogo?

Każdy, kto ma problemy z poruszaniem się powinien zainteresować się tematem elektrycznych wózków i skuterów dla niepełnosprawnych. Wózki tego typu osiągają prędkość około 15 km/h. Gwarantują możliwość pokonania większych dystansów z większą prędkością. Z tego powodu cieszą się popularnością nie tylko wśród osób z niepełnosprawnościami, ale także wśród seniorów. Wózek elektryczny pomaga załatwić codzienne sprawy także osobom z otyłością czy z urazami lub niedowładami kończyn czy z urazami kręgosłupa.

Wózek elektryczny dla seniora

Wózek elektryczny dla seniora jest coraz częściej wybierany nie tylko przez osoby niepełnosprawne.

Zasady korzystania z wózka elektrycznego

Wózkiem elektrycznym można poruszać się zarówno po chodniku jak i po drodze. W przypadku jazdy po jezdni trzeba mieć światła i kierunkowskazy. Do poruszania się takim wózkiem nie jest wymagane prawo jazdy. Pojazd nie wymaga także ubezpieczenia, ani rejestracji. Warto pamiętać, aby poruszając się nim zachować ostrożność.

Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych – rodzaje

Elektryczne pojazdy dla osób z ograniczeniami ruchowymi pojawiły się na ryku stosunkowo niedawno. Wybór odpowiedniego powinien zależeć od stopnia niepełnosprawności i potrzeb kupującego. Na rynku zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje wózków elektrycznych- trójkołowe i czterokołowe. Cechą obydwu jest stabilny korpus oraz duże prędkości, jakie mogą osiągać.

Oba rodzaje wózków w zasadzie nie różnią się między sobą. Zarówno trzy- i czterokołowe są stabilne i mogą poruszać się po różnej powierzchni. Można poruszać się nimi w trudnych warunkach, bez konieczności wkładania w to większej pracy niż w zwykłych warunkach.

Różnice między wózkiem czterokołowym, a trzykołowym

Pojazdy te są bardzo podobne do siebie. Rożnica miedzy nimi polega na tym, że te czterokołowe używane są w domu, a trójkołowe lepiej sprawdzają się na zewnątrz. Nie oznacza to, że sposób ich użytkowania jest określony przez producenta czy przepisy. Zarówno wózek trzy- oraz czterokołowy może być stasowany w domu i na ulicy.

Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych różnią się natomiast rodzajem sterowania. Mogą one być sterowane joystickiem lub mieć sterowanie specjalne. W przypadku joysticka to  klient ustala jego położenie i rodzaj- może on znajdować się po lewej lub po prawej stronie i być w kształcie kulki lub drążka. Sterowanie specjalne pozwala kierować wózkiem za pomocą ruchu palca, ust, brody czy wydychanego powierza- zależy to od stopnia niepełnosprawności i potrzeb użytkownika.

Wózek elektryczny dla niepełnosprawnego z dofinansowaniem

Ceny wózków elektrycznych dla niepełnosprawnych nie są niskie wahają się od około 4 000 zł do nawet 25 000zł. Jest to spory wydatek, szczególnie dla osoby niepełnosprawnej, która jest na zasiłku. Na szczęście istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z NFZ lub PFRON. Wiele sklepów sprzedających takie wózki, między innymi ortoservice.com.pl, oferuje także pomoc w załatwieniu formalności niezbędnych do uzyskania takiego dofinansowania.

Jak widać wózki elektryczne dla niepełnosprawnych to doskonałe rozwiązanie i ułatwienie dla osób, które z różnych powodów mają ograniczoną możliwość poruszania. Są łatwe w obsłudze, komfortowe, bezpieczne, a dodatkowo można je mieć niezależnie od sytuacji finansowej.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.