Wszystko, co na temat grypy wiedzieć powinniście

Grypa objawyJak wyleczyć się z grypy?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną pojawiającą się sezonowo, najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Spora część z nas nie jest niestety świadoma tego, w jaki sposób mogą się nią zarazić, jak należy ją leczyć i czy warto się na nią szczepić. W poniższym tekście rozwiewamy wszystkie wątpliwości na ten temat.

Gorączka – charakterystyczny objaw grypy

Do głównych objawów grypy zalicza się gorączkę, kaszel oraz bóle mięśniowo-stawowe. Nieżyt nosa, jako symptom dodatkowy może, lecz nie musi się tutaj pojawić. Najczęściej związany jest on z przeziębieniem, którego nigdy nie należy bagatelizować – osłabiony organizm jest bowiem bardziej podatny na kolejne zakażenia, w tym wirusami grypy. Osłabienie oraz złe samopoczucie to objaw charakterystyczny dla wielu jednostek chorobowych; nie jest to symptom jednoznacznie potwierdzający grypę. Dopiero współistnieje nakładających się na siebie dolegliwości z wspominaną powyżej gorączką i bólami mięśni przybliża do rozpoznania tej choroby.

Czy grypą można się zakazić?

Grypa roznosi się drogą kropelkową. W okresie od listopada do marca, ze względu na zwiększone ryzyko infekcji, zaleca się ograniczenie do minimum przebywania w miejscach, w których jesteśmy narażeni na kontakt z nosicielami jej wirusa, najczęściej w początkowej fazie choroby. Zalicza się do nich między innymi galerie handlowe, kina czy przychodnie. Kluczowe jest tutaj zachowanie odpowiedniej higieny poprzez umycie rąk po powrocie do domu. Pamiętać należy także o osłanianiu twarzy podczas kaszlu i kichania – wydzielina z dróg oddechowych jest bowiem w stanie pokonać odległość do 3 metrów.

Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciw grypie są zalecane i ujęte w Programie Szczepień. Brak tu jednak jednej, standardowej szczepionki, jako że co roku powstaje nowa. Podawana jest ona podskórnie, a zastosowana mieszanka zawiera inaktywowanego całego wirusa, jego cząstki lub białka strukturalne. Skład szczepionki jest uzależniony od regionu geograficznego i ustalany w oparciu o sytuacje epidemiologiczną na konkretnym obszarze. By szczepienie przeciwko grypie było najbardziej efektywnie, zaleca się wykonać je przed rozpoczęciem sezonu chorobowego, czyli w okresie od września do połowy listopada. Poddać niemu powinny się w szczególności dzieci, osoby po 65-tym roku życia oraz przewlekle leczeni pacjenci z niedoborami odporności oraz schorzeniami układu oddechowego. Dodatkowo, zalecane są szczepienia w grupach zawodowych takich, jak pracownicy ochrony zdrowia, ośrodków opiekuńczo – leczniczych, żłobków czy internatów.

Leczenie grypy

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż grypa jest chorobą wirusową, nie bakteryjną. W leczeniu łagodnych jej postaci stosuje się leki zwalczające objawy przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwkaszlowe. W postaciach ciężkich, a także w przypadku rozpoznania grypy u dzieci, osób powyżej 65-tego roku życia czy leczonych przewlekle zalecane jest leczenie przeciwwirusowe z użyciem leków takich, jak oseltamivir, amantadyna oraz zanamivir. Mechanizm działania antybiotyków jest zawsze przeciwbakteryjny, a co za tym idzie – w grypie jako chorobie wirusowej leczeniem z wyboru nigdy nie jest antybiotykoterapia.

Niezwykle pomocne w leczeniu grypy mogą okazać się preparaty w formie rozpuszczalnych saszetek, które zwalczają aż sześć charakterystycznych jej objawów: ból głowy, ból mięśni, ból gardła, gorączkę, zatkany nos oraz katar. Więcej informacji na ich temat znajdziemy na stronie: https://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/lek-na-objawy-grypy-i-przeziebienia. Bardzo ważny jest tutaj także odpoczynek oraz odpowiednie nawadnianie z użyciem wody oraz naparów ziołowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!