Wycieczka objazdowa po Szkocji

Zachodnia Szkocja - Highland

Na emeryturze wielu seniorów realizuje swoje pasje, na które nie mieli czasu podczas aktywnego życia zawodowego. Niektórzy nadrabiają zaległości w lekturze, inni zajmują się pracami w warsztacie, a część z nich wyrusza w podróż. Godnym polecenia kierunkiem jest malownicza i pełna tajemnic Szkocja, którą zwiedzić można samemu lub skorzystać z oferty wycieczek objazdowych po tym malowniczym kraju.

Kierunek szkockie Highlands

Seniorzy, którzy nie obawiają się słynnej wyspiarskiej pogody, z pewnością skuszą się na odwiedzenie górzystego regionu Szkocji. Highlands leżą w północno-zachodniej części Wysp Brytyjskich. Teren pokryty jest urokliwymi jeziorami, rzekami i dolinami ukrytymi wśród wzgórz. Miłośnicy pieszych wędrówek i koneserzy pięknych widoków będą wprost zachwyceni urodą tego zakątka świata.

Zapierające dech w piersiach widoki

Szkocja słynie z wprost nieziemskich widoków. Wielu producentów filmowych wybiera to miejsce jako scenerię dla swoich produkcji. Warto wymienić tutaj takie filmy jak: „Skyfall”, „Highlander”, „Nieśmiertelny” czy „Gwiezdny Pył”. Piękne wzgórza, wrzosowiska, stare zamki zachwyciły widzów na całym świecie. Warto na własne oczy zobaczyć te cuda natury i świadectwa dawnych dni.

Szkocki krajobraz - Highland

Wyspa Chmur

Wyspa Skye, druga co do wielkości wyspa Szkocji, stanowi idealne miejsce na odpoczynek, zarówno dla ludzi aktywnych, jak i tych lubiących trochę poleniuchować. Jest to oaza spokoju. Wyspa jest słabo zaludniona, zwłaszcza w środkowej i wschodniej części, przez co można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i poobcować z naturą.

Licznych podróżujących na wyspę nie zraża nawet fakt, że pogoda bardzo często się zmienia. Ranek mglisty i wilgotny przerodzić się może w słoneczne popołudnie, by następnie pożegnać wędrowców ulewą. Ta zmienność pogody to dodatkowy atut wyspy. Te same miejsca zupełnie inaczej prezentują się w pełnym słońcu, a inaczej w gęstej jak mleko mgle.

Starzec ze Storr

Obowiązkowym punktem wycieczki po Wyspie Mgieł jest podróż w okolice „Starca ze Storr” – Old Man of Storr. Jego strzelisty szczyt wznoszący się ponad zielonymi wzgórzami stał się znakiem rozpoznawczym wyspy i celem wypraw hikingowych. Legendy głoszą, że szczyt jest wystającym kciukiem pochowanego w ziemi Giganta lub Gigantem, który spojrzał za siebie, gdy uciekał przez przeciwnikiem, przez co zamieniony został w kamień. Cała okolica usiana jest przeróżnymi formami geologicznymi, nadającymi jej tajemniczości i swoistego uroku.

Starzec ze Storr - Old Man of Storr

The Quiraing

Duże osunięcie terenu spowodowało powstanie fantastycznych form skalnych, które są miejscem wyjątkowo ciekawym. Wspaniały widok na jeziora i morze, fantastyczne klify sprawiają, że amatorzy pieszych wędrówek zakochają się w tym miejscu. Skały Quiraing nadal się przemieszczają o czym świadczy przebiegająca w pobliżu droga, która co jakiś czas potrzebuje remontu. Z tego powodu szlak ten jest bardziej wymagający niż trasa wiodąca do latarni Neist Point i zalecane jest, by nie odbywać wędrówek podczas deszczowej lub wietrznej pogody.

Quiraing - niesamowite formacje skalne na Skye

Skye Museum of Island Life

Dla miłośników historii obowiązkowym punktem jest wizyta w Skye Museum of Island Life. Skansen powstał z myślą o zachowaniu XVIII wiecznych domostw krytych strzechą. Poza domostwami na terenie muzeum można zobaczyć urządzenia i sprzęty, którymi posługiwali się mieszkańcy wyspy.

Średniowieczne zamki

Szkocja słynie również ze swojego dziedzictwa historycznego. Mnogość zamków na wyspie sprawia, że miłośnicy Mrocznych Wieków będa zachwyceni mogąc zwiedzić dobrze zachowane twierdze rozsiane po całym terytorium. Do najbardziej znanych i obfotografowanych zamków należy Eilean Donan Castle, który corocznie przyciąga rzesze turystów. Warownia usytuowana jest na niewielkiej wysepce na styku trzech morskich jezior. Ze stałym lądem połączona jest malowniczym kamiennym mostem. Przy dobrej widoczności z okien zamkowych można dostrzec Wyspę Skye.

Zamek Eilean Donan Szkocja

Potwór z Loch Ness

Pierwsze wzmianki o żyjącym w jeziorze Ness potworze pojawiły się już w VI wieku naszej ery. Od tamtej chwili nieustannie słyszy się plotki o pojawianiu się dziwnego i tajemniczego zwierzęcia. Odpowiedź na pytanie, czy Nessie istnieje, do dziś budzi sporo emocji. Zatwardziali wielbiciele wciąż udają się nad brzegi jeziora z aparatem i oczekują pojawienia się potwora. Również turystom polecamy zabranie ze sobą aparatu, ponieważ okolice Loch Ness oraz położonego nad nim zamku Urquhart są wprost urzekające i warte uwiecznienia.

Szkocka kuchnia

Smakoszom Szkocja może zaoferować wyjątkową kuchnię. Podróżni spróbować powinni przede wszystkim pozyskiwanych lokalnie owoców morza oraz przepysznego łososia. Koneserzy z pewnością docenią smak dań i deserów narodowych takich jak Haggis czy Shortbread oraz wizytę, połączoną z degustacją, w jednej z destylarnii whisky.