Zabiegi rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych

Zabiegi rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnychZabiegi rehabilitacyjne są coraz bardziej popularne wśród seniorów, którzy borykają się z niepełnosprawnością.

W naszym kraju żyje ponad 3 miliony osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Szacuje się jednak, że tak naprawdę w Polsce jest od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnościami, co stanowi 10-20% obywateli. Mimo istnienia wielu programów aktywizujących osoby niepełnosprawne, które w miarę możliwości, zapewniają im pracę i aktywne życie, nadal duży odsetek osób z niepełnosprawnościami żyje właściwie poza społeczeństwem. Rehabilitacja ma za zadanie poprawić sytuację takich osób. Na czym powinny skupiać się zabiegi rehabilitacyjne? Kto powinien je zlecać? Na te pytania, znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

Zabiegi rehabilitacyjne: Jak powinna wyglądać rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami?

Rehabilitacja powinna mieć na celu poprawę jakości życia, integracji społecznej i ogólnego funkcjonowania pacjenta. Aby było to możliwe, zabiegi rehabilitacyjne powinny być:

  • powszechne ‒ dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje;
  • wcześnie rozpoczęte ‒ leczenie rehabilitacyjne powinno zacząć się najszybciej, jak tylko to możliwe;
  • ciągłe ‒ po rozpoczęciu rehabilitacji nie powinno się jej przerywać do czasu osiągnięcia maksymalnej sprawności;
  • kompleksowe ‒ rehabilitacja nie może skupiać się jedynie na poprawie kondycji fizycznej pacjenta, ale powinna również uwzględniać inne sfery życia osoby z niepełnosprawnością.

Jakie są rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych

Wśród zabiegów rehabilitacyjnych możemy wyróżnić następujące kategorie:

Zabiegi rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych

Zabiegi rehabilitacyjne są coraz bardziej popularne wśród seniorów, którzy borykają się z niepełnosprawnością.

  • kinezyterapię ‒ czyli terapię ruchem, dostosowanym do możliwości i potrzeb pacjenta;
  • fizykoterapię ‒ niezbędny do jej przeprowadzenia jest czynnik fizyczny, (np. ciepło, zimno, prąd elektryczny lub pole elektromagnetyczne), który wpływa na tkanki pacjenta i jest generowany przez specjalistyczne urządzenia lub ma pochodzenie naturalne;
  • terapię manualną ‒ wykonywana najczęściej przez fizjoterapeutów, wykorzystuje odpowiednie chwyty i manewry, które wpływają na napięcie mięśniowe, więzadła czy stawy.

Kim jest lekarz rehabilitacji?

Rehabilitacja to bardzo interdyscyplinarna dziedzina medycyny. Łączy wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, ortopedii i traumatologii, chirurgii oraz fizjoterapii. Lekarz rehabilitacji to specjalista, który prowadzi terapię pacjentów z wrodzonymi i nabytymi chorobami. Odpowiada za dobór odpowiednich zabiegów, na miarę możliwości pacjenta. Wizyta u lekarza rehabilitacji nie różni się zbytnio od wizyty u innych lekarzy specjalistów. Nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jedynie zabrać na nią dotychczasową dokumentację medyczną. Na początku doktor przeprowadzi szczegółowy wywiad, skupiając się na okolicznościach powstania urazu oraz zgłaszanych obecnie problemach. Potem zbada pacjenta i zleci wykonanie ewentualnych badań dodatkowych. Na tej podstawie wyda diagnozę oraz dobierze odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne i w razie potrzeby zaleci stosowanie leków.

Rehabilitacja wymaga wiele wytrwałości i cierpliwości ze strony pacjenta, aby regularnie uczęszczać na zalecone zabiegi czy wykonywać ćwiczenia fizyczne również w domu. Jednak jeśli się to uda, efekty mogą być spektakularne.

 

Zobacz: Opieka i Terapia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.