Zegar biologiczny – co to?

Zegar biologiczny tykaZegar biologiczny tyka - często słyszą to seniorzy.

Organizm człowieka funkcjonuje w zgodzie z pewnymi mechanizmami. To one wyznaczają pory, w których jest się zmęczonym lub pełnym energii. Dowiedz się, jak działa zegar biologiczny człowieka i jakie ma znaczenie dla dobrego snu.

Czym jest zegar biologiczny?

Zegar biologiczny jest ewolucyjnie ukształtowanym mechanizmem, który ustala rytm dobowy aktywności u ludzi. Jego działanie opiera się na pracy układu nerwowego, w tym na neuroprzekaźnikach, m.in. hormonach. Ich działanie powoduje, że odczuwa się zmęczenie lub wybudza się ze snu. Procesy te regulują metabolizm, pracę mózgu, a także nastrój. 

Jak działa zegar biologiczny?

Zegar biologiczny działa dzięki pracy kilku narządów, które wysyłają sygnały do układu nerwowego. Najważniejszymi z nich są szyszynka, nadnercza oraz siatkówki oczu. Pierwsze dwa zajmują się produkcją hormonów, np. takich, które stymulują wzrost, pobudzają, czy też powodują senność lub głód. Oczy natomiast reagują na zmiany w otoczeniu. Ich głównym zadaniem jest informowanie mózgu, kiedy robi się jasno – to sygnał dla organizmu, że czas na wypoczynek się skończył. 

Zegar biologiczny – dlaczego jest tak ważny?

Zegar biologiczny ustala rytm dobowy zgodny z pierwotnym stylem życia. W idealnym układzie oznacza to, że wstaje się razem ze wschodem słońca, a chodzi spać niedługo po jego zachodzie. Obecnie jednak wielu ludzi funkcjonuje z zaburzonym rytmem dobowym, np. zasypia dopiero nad ranem. Taki tryb życia może powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej jakości snu, co z kolei wpływa negatywnie na samopoczucie. 

Rytm dobowy a sen

Odpowiednia długość i jakość snu są kluczowe dla organizmu. To w czasie wypoczynku zachodzą w ciele ważne procesy, które umożliwiają wzrost, odbudowę komórek oraz regenerację. Warto dbać o sen, zapewniając sobie odpowiednie warunki, takie jak cisza, ciemność i wysokiej jakości pościel bawełniana. Osoby, które mają zaburzony rytm dobowy i problemy z zasypianiem, mogą odczuwać takie symptomy, jak irytacja, trudności w skupieniu się, chroniczne zmęczenie czy też rozdrażnienie.

Jak wygląda prawidłowy rytm dobowy?

Zegar biologiczny tyka

Zegar biologiczny tyka – często słyszą to seniorzy.

Osoby, które zachowują regularny tryb życia i odpowiednią higienę snu, żyją w zgodzie ze swoim rytmem dobowym. Zazwyczaj budzą się one około godziny 7 i odczuwają najwyższy poziom energii w godzinach przedpołudniowych do wczesnego popołudnia. Około 15 potrzebują chwili na regenerację, np. na pożywny posiłek. Po południu znów wzrasta u nich aktywność i spada dopiero około godziny 19. Wtedy jest czas na odpoczynek i przygotowanie się do snu, który nadchodzi około 22-23.

Jak zadbać o swój rytm dobowy?

Najważniejszym czynnikiem w dbaniu o rytm dobowy jest systematyczność. Oznacza to przede wszystkim chodzenie spać i wstawanie codziennie o tej samej porze. Znacznie pomóc może także zbilansowana dieta, regularne spożywanie posiłków i aktywność fizyczna. W przypadku trudności z zasypianiem, należy zadbać o odpowiednie warunki do wypoczynku. Jest to oczywiście cisza i spokój, ale także odpowiednie wyposażenie łóżka, które można znaleźć w HopSklep. Warto spróbować zsynchronizować swój tryb życia z naturalnym rytmem dobowym, ponieważ może to poprawić samopoczucie i znacznie zmniejszyć poziom odczuwanego stresu.

 

 

Zobacz: Styl życia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.