Zgaga – jak poradzić sobie z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia?

pieczenie w przełykuNajpowszechniejszym objawem zgagi jest nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicach przełyku i mostka.
Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, potocznie nazywane zgagą nie jest obce wielu ludziom. Statystyki podają, że niemal połowa naszego społeczeństwa zmaga się z tym przykrym problemem. Czym tak naprawdę jest zgaga, kiedy się pojawia i jak jej zapobiegać?

Zgaga co to jest i jak powstaje?

Zgaga to stan, w którym kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku. To jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego, zaraz po zatruciach. Często towarzyszą jej zaburzenia motoryki przełyku, wzmożone wytwarzanie kwasu żołądkowego lub podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Zgaga może pojawiać się sporadycznie, jako reakcja na przeciążenie żołądka lub mieć charakter chroniczny. Stanu takiego nie powinno się jednak bagatelizować. Jeżeli dokucza Ci zgaga leczenie należy wdrożyć jak najszybciej, aby nie dopuścić do rozwoju problemu. Dlaczego jest to istotne? Warto pamiętać, że błona śluzowa żołądka jest przystosowana do kontaktu z kwasem żołądkowym, a nabłonek przełyku już nie. Wystawiony na działanie kwaśnej treści refluksowej może ulec zapaleniu i powodować dolegliwości bólowe.

Objawy zgagi

Najpowszechniejszym objawem zgagi jest nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicach przełyku i mostka. Towarzyszy jej gorzki lub kwaśny posmak w ustach oraz odbijanie i kaszel po spożyciu jedzenia. Niekiedy zgaga może pojawiać się po każdym posiłku, a nawet budzić w nocy. Objawy nasilają się w pozycji leżącej oraz podczas schylania. Może ona powodować też bóle brzucha, problemy z połykaniem oraz wymioty. Jeżeli męczy Cię zgaga leki takie jak Esoxx One, pomogą nie tylko opanować przykre objawy, ale też zapobiegać poważniejszym powikłaniom i wyleczyć zapalenie przełyku.

Jakie są przyczyny zgagi?

Niekiedy cofanie się treści pokarmowej do przełyku jest naturalne – na przykład po zbyt obfitym posiłku lub podczas intensywnych ćwiczeń z pełnym żołądkiem. Jednak u niektórych osób pojawia się bardzo często. Co nasila przykre objawy?

  • pospieszne i niedokładne przeżuwanie pokarmu
  • nadużywanie alkoholu
  • przemęczenie
  • palenie papierosów na czczo
  • napięcie nerwowe
  • ciąża
  • niestrawność
  • wrzody żołądka lub dwunastnicy
  • otyłość
  • spożywanie niektórych pokarmów

Jak się pozbyć uczucia pieczenia zgagi?

W przypadku występowania objawów świadczących o zgadze, należy przyjrzeć się swojej diecie oraz higienie żywienia. Warto równomiernie rozłożyć posiłki w ciągu dnia – przyjmować mniejsze porcje, ale częściej. Aby uniknąć objawów w nocy, powinno się nie jeść na około 2 godziny przed snem.

Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na krótki spacer po obiedzie, zamiast odpoczynku lub drzemki. Każdy indywidualnie powinien dowiedzieć się, co powoduje nasilenie objawów w jego przypadku. Zazwyczaj jednak warto ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu oraz zrezygnować ze słodyczy i napojów gazowanych.

Zgaga a domowe sposoby

Zgłębiając tematy dotyczący zgagi, z łatwością możemy natknąć się na wiele domowych sposobów, które obiecują poradzenie sobie z problemem raz na zawsze. Najczęściej jednak przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę, a niekiedy nawet mogą przyczynić się do rozwoju problemu.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z preparatów medycznych, które wykazują dużą skuteczność. Warto stawiać na produkty, które nie tylko minimalizują występowanie objawów, ale też chronią śluzówkę przełyku i przyśpieszają jej gojenie.

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która jest coraz powszechniejsza. Jednak zachowując prawidłową higienę żywienia oraz korzystając ze środków farmakologicznych, można znacząco zwiększyć jakość życia chorego.