Architekt wnętrz: Urządzamy pokój dla seniora

Pokój dla seniora który gra w szachyPokój dla seniora powinien uwzględnić jego stan zdrowia i potrzeby.

Pokój dla seniora powinien być urządzony w stylu, który najbardziej się osobie starszej podoba. Nie możemy jednak zapominać, że ludzie w podeszłym wieku mają specyficzne potrzeby i trudności. Urządzając pomieszczenia dla nich należy zadbać o to, żeby aranżacja sprzyjała również zdrowiu i samopoczuciu. Jakie cechy powinien posiadać idealny pokój dla seniora?  podpowiada architekt wnętrz i projektant z firmy Mist Architects.

Pokój dla seniora – Lokalizacja pokoju

W przypadku osób w podeszłym wieku ogromne znaczenie ma lokalizacja pokoju. Jeżeli urządzamy pomieszczenie w domku jednorodzinnym, zadbajmy o to, żeby znajdowało się ono na parterze. Dla wielu osób starszych (a także niepełnosprawnych lub chorych) chodzenie po schodach wiąże się z ogromnym wysiłkiem, a czasem jest po prostu niemożliwe.

Ważną kwestią jest łazienka. Idealnie byłoby, gdyby pokój mieszkalny znajdował się blisko łazienki.

Jakie meble najlepiej sprawdzą się w pokoju seniora?

Architekt wnętrz z Tych przypomina, że projektując pokój dla seniora musimy zadbać o to, żeby znalazły się w nim podstawowe meble takie jak wygodne łóżko (dla seniorów polecane są materace ze specjalnym wkładem medycznym), stół, krzesła, szafa na ubrania, regał na książki, szafka nocna. Osoby starsze często lubią oglądać telewizję, dlatego warto jest pamiętać także o ewentualnej szafce na telewizor (jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca możemy zawiesić telewizor na ścianie).

Fotele i krzesła powinny mieć odpowiednią wysokość, gdyż osoba starsza może mieć kłopoty ze wstawaniem i siadaniem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli posiadających regulację wysokości. Obok fotela dobrze jest umieścić podnóżek, na którym można wyciągnąć nogi (jest to niezwykle istotne, gdyż osoby starsze często zmagają się z problemami z krążeniem).

Pokój dla seniora który gra w szachy

Pokój dla seniora powinien uwzględnić jego stan zdrowia i potrzeby.

Wszystkie meble w pokoju starszej osoby muszą być stabilne. Senior może w pewnym momencie stracić równowagę i chwycić na przykład za drzwi szafy – taki mebel nie powinien się zachwiać (a tym bardziej przewrócić). Podczas zakupu mebli należy się upewnić, że mają one zaokrąglone krawędzie (w przypadku uderzenia o nie minimalizujemy ryzyko poważnych obrażeń).

Jaką kolorystykę wybrać – projektant doradza?

Kolorystyka w pokoju seniora powinna odpowiadać jego upodobaniom. Zazwyczaj jednak w pokojach starszych ludzi dominują kolory stonowane. Zazwyczaj znakomitym wyborem są pastele i beże. Zdecydowanie należy unikać kolorów bardzo intensywnych, które po pewnym czasie zaczynają męczyć oczy. W zależności od potrzeb możemy położyć tapetę lub pomalować ściany farbami.

Pamiętajmy, że w pokoju nie powinno zabraknąć zdjęć i pamiątek rodzinnych, które można powiesić na ścianie – podpowiada projektant

Jeżeli stan zdrowia osoby starszej tego wymaga, w pokoju można umieścić łóżko rehabilitacyjne. Osoby w starszym wieku często mają problemy z oddychaniem, dlatego dobrą inwestycją będzie urządzenie do nawilżania i oczyszczania powietrza

Architekt wnętrz z Tych: bezpieczeństwo to podstawa

Architekt wnętrz z Tych jest zdania, że w pokoju dla osoby starszej estetyka odgrywa drugoplanową rolę. Zdecydowanie ważniejsze jest bezpieczeństwo. Należy zrezygnować z twardej i śliskiej podłogi, dywaników, szklanych i ceramicznych ozdób, które łatwo się tłuką.

Doskonałym, bezpiecznym rozwiązaniem w pokoju dla seniora jest antypoślizgowa, antyalergiczna i niepalna wykładzina. Nawet w przypadku upadku będzie ona stanowiła dobrą amortyzację

Pamiętajmy także o dobrym oświetleniu. W pokoju osoby starszej dobrze sprawdzi się oświetlenie z funkcją czujnika ruchu.

 

Zobacz: Dom i Remont

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.