Badanie USG brzucha – Co wykrywa i kiedy warto je wykonać?

Badanie USG brzuchaBadanie USG brzucha nie jest bardzo bolesne.

W samym obrębie jamy brzusznej mamy bardzo wiele organów, które mogą zacząć źle funkcjonować. Badanie USG jamy brzusznej (potocznie zwane USG żołądka, badanie USG brzucha) jest najlepszym sposobem na wykrycie nieprawidłowości w naszej jamie brzusznej. Czym jest USG? Jakie są wskazania do usg brzucha? Co wykrywa badanie usg jamy brzusznej? Jak wyglądają badanie USG jamy brzusznej i jak się do niego przygotować?

Badanie USG – czym jest?

Z całą pewnością, badania takie jak usg żołądka czy usg tarczycy to badania proste i potrzebne. Samo badanie USG jamy brzusznej pokazuje strukturę wszelkich organów, znajdujących się w obrębie brzucha. Na czym to dokładnie polega badanie USG brzucha?

Badanie USG brzucha

Badanie USG brzucha nie jest bardzo bolesne.

Badanie USG wykonywane jest w tzw. czasie rzeczywistym. To inaczej, niż w przypadku rezonansu magnetycznego, w którym interpretacja możliwa jest po wykonaniu prześwietlenia. Co ważne, w USG brzucha nie używane jest promieniowanie rentgenowskie. Badanie jest w pełni bezpieczne.

Sam aparat do USG składa się z konsoli wraz z ekranem, na którym widzimy np. elementy przewodu pokarmowego. Jest także głowica, którą lekarz przykłada do naszego brzucha. To właśnie ona wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od naszych narządów, wracają do głowicy i pozwalają na wyświetlenie obrazu na ekranie.

Badanie USG brzucha – wskazania

Wiemy, że badanie USG brzucha polega na zweryfikowaniu tego, co dzieje się w środku z naszymi organami. W badaniu można ocenić budowę pęcherzyka żółciowego, śledziony, nerek, wątroby, trzustki, aorty brzusznej i innych naczyń z okolicy jamy brzusznej. Można ocenić także ich wielkość, a także znaleźć guzy, nowotwory, torbiele.

Dzięki badaniu USG można ustalić przyczyny np. wzdęć, powiększenia narządów wewnętrznych. Wskazań do badania może być wiele: utrata masy ciała, powiększenie obwodu brzucha, wyczuwalne guzy, krwawienia z przewodu pokarmowego, wymioty, biegunki, napięcie w jamie brzusznej, żółtaczka, problemy z oddawaniem moczu, długotrwałe zaparcia czy urazy w okolicach brzucha.

Co wykrywa USG jamy brzusznej?

Z całą pewnością, jeśli mierzymy się z powyższymi problemami lub jesteśmy zaniepokojeni swoim stanem zdrowia, jak pacjent możemy poprosić lekarza o zrobienie prostego badania USG brzucha.

To proste badanie pozwala nam wykryć między innymi: stany zapalne otrzewnej, kamicę nerek lub pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki czy wątroby, choroby śledziony, wątroby, trzustki, zakrzepicę żył, nowotwory, niepłodność, zapalenie wyrostka robaczkowego, tętniaki, powiększenie narządów.

Jak przebiega badanie USG brzucha i przygotowanie do zabiegu USG?

Sam zabieg nie jest skomplikowany, podobnie jak przygotowanie do niego. Dzień przed badaniem należy postawić na dietę lekkostrawną, unikać napojów gazowanych, nie pić alkoholu, nie palić papierosów, ostatni posiłek zjeść ok 19:00, spożyć po 2 kapsułki espumisanu po każdym posiłku. W samym dniu badania należy przyjść na czczo, zażyć 2 tabletki espumisanu, wypróżnić się. Co ważne, na samo badanie należy przyjść z parciem pęcherza moczowego. Badanie USG brzucha wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz posmaruje nasz brzuch specjalnym żelem, dzięki czemu badanie będzie łatwiejsze. Z całą pewnością, nie ma się czego bać.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.