Bezpieczny piecyk gazowy – musisz to wiedzieć!

Bezpieczny piecyk gazowy na co zwrócić uwagęBezpieczny piecyk gazowy. Czy tani piecyk jest niebezpieczny?

Kotły gazowe zapewniają efektywne ogrzewanie – dostosowane do powierzchni domu gwarantują ciepło przy oszczędnym zużyciu. Gdy jednak słyszymy słowo „piecyk” z przymiotnikiem „gazowy” zapala nam się wewnętrzna czerwona lampka, która nakazuje przemyśleć ten zakup. Czy piecyki gazowe naprawdę są niebezpieczne? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Bezpieczny piecyk gazowy – jaki najlepszy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy zalety piecyków gazowych przewyższają ich wady?
  • Jakie zabezpieczenia powinien posiadać kocioł gazowy?
  • Jak często należy wykonywać przeglądu piecyków gazowych?
  • Do czego służy zdalny sterownik do pieca gazowego?

Bezpieczny piecyk gazowy – poznaj jego zalety!

Kotły gazowe są wbrew pozorom dość popularnym produktem. Niewątpliwie ma na to wpływ szereg zalet tego produktu. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • Kotły gazowe (a szczególnie kondensacyjne) charakteryzują się sprawnością w okolicy 100%, a tym samym pozwalają na znaczną oszczędność paliwa. Spalany w nich gaz w niewielkim stopniu zanieczyszcza atmosferę.
  • Jeśli jesteśmy przyłączeniu do sieci miejskiej gazu ziemnego – brak konieczności składowania paliwa.
  • Brak stałych produktów spalania ( popiół czy żużel).
  • Oszczędność miejsca w domu. Kotłownia nie musi być duża, a w niektórych przypadkach można całkowicie z niej zrezygnować: dostępne są kotły wiszące lub stojące.
  • Wysoką automatyzację procesu ogrzewania. Wystarczy nastawić pożądaną temperaturę na sterowniku zamontowanym na kotle, resztę wykona zaprogramowany system. Dzięki niemu automatycznie dokona się np. całkowite wyłączenie kotła w przypadku zaniku zapotrzebowania na ciepło. W wielu standardowych kotłach możliwa jest już także regulacja pogodowa, czasowa np.: zmniejszająca intensywność ogrzewania w godzinach nocnych lub podczas nieobecności mieszkańców domu.

Jaki piecyk gazowy zapewni Ci bezpieczeństwo?

Bezpieczny piecyk gazowy tani

Zdalny sterownik w piecyku gazowym.

Nowoczesne kotły gazowe posiadają szereg zabezpieczeń chroniących użytkowników między innymi przed czadem. Jakie systemy ochronne powinien mieć piecyk gazowy? Oto najważniejsze:

  • Ochrona przed wypływem gazu do pomieszczenia w przypadku nieprawidłowej pracy (zanik ciśnienia).
  • Ochrona w wypadku przekroczenia dopuszczalnej granicy ciśnienia i uniemożliwiają dalszy wzrost liczby barów.
  • Zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego (cofanie się spalin do pomieszczenia). W takich awaryjnych sytuacjach zazwyczaj odcięty zostaje dopływ gazu do kotła i urządzenie wyłącza się – nie mniej jednak warto dopytać sprzedawcę w jaki sposób piecyk reaguje na tego typu zmienne.
  • Termostaty graniczne. Ich zadaniem jest ochrona instalacji zagrożonej przekroczeniem maksymalnej temperatury dopuszczalnej.

Powyższe czujniki mogą mieć specyficzne nazwy, w zależności od producenta, jednak istotna czujników winna być zachowana. Polecamy zawsze dopytać sprzedawcę lub producenta o systemy zabezpieczające.

Wymienione zabezpieczenia nie są jedynymi, w które wyposażyć możemy miejsce zamontowania urządzeń grzewczych. Do nas należy na przykład decyzja o zainstalowaniu detektora tlenku węgla – najgroźniejszego z niebezpieczeństw związanych z wadliwie działającymi kotłami na gaz.

Czy i jak często potrzebujesz serwisu piecyków gazowych?

Dbałość o stan techniczny urządzeń gazowych, regularność przeglądów dokonywanych przez fachowców, zachowanie drożności przewodów i zapewnienie właściwej wentylacji wnętrz jest naszym głównym obowiązkiem. Spełnienie powyższych standardów skutkować będzie niemal stuprocentowym bezpieczeństwem eksploatacji urządzeń grzewczych.

Choć w teorii brzmi na czasochłonne, w praktyce nie pochłania wiele energii. Stan techniczny urządzeń, drożność i przegląd wykonują fachowcy. Do palety usług firm zalicza się zazwyczaj:

  • czyszczenie komory spalania kotła gazowego,
  • czyszczenie palnika gazowego,
  • czyszczenie nagrzewnicy wodnej kotła,
  • czyszczenia oraz ewentualna korekta położenia elektrod jonizacyjnych oraz zapłonowych,
  • czyszczenie filtrów instalacyjnych,
  • wizualna kontrola stanu kotła,
  • badanie szczelności gazowej kotła,
  • ocena stanu zasobnika cwu lub wymiennika płytowego,
  • kontrola ciśnienia w naczyniu przeponowym,
  • kontrola stanu systemu powietrzno spalinowego,
  • ocena warunków technicznych kotłowni,
  • kontrola i ocena stanu wentylatora.

Koszt takiego kompleksowego przeglądu wynosi od 250 do 500 zł.

Bezpieczny piecyk gazowy – Serwis piecyka gazowego – co ile?

Producenci urządzeń grzewczych np. Junkers-Bosch określają w instrukcji częstotliwość serwisu i zazwyczaj zalecają przegląd kotłów gazowych raz na rok. ALE uwaga: przy standardowej eksploatacji. Wg prawa – artykuł 62 ustawy Prawo Budowlane obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Brak wyszczególnienia co do konkretnych rodzajów ogrzewania.

Zdalny sterownik do pieca gazowego dla Twojej wygody

Mówiąc o piecykach gazowych, należy wspomnieć również o zdalnych sterownikach. Dla niektórych konsumentów będzie to zbędny gadżet, ale jeśli marzysz o inteligentnym domu, sterowanym z poziomu Twojego smartfona, to rozwiązanie jest dla Ciebie!

Jaki bezpieczny piecyk gazowy

Solidny piecyk gazowy.

Do czego służy sterownik zdalny?

Zdalny sterownik do pieca gazowego pozwala kontrolować jego funkcje za pomocą przycisków, wyświetlacza lub aplikacji mobilnej. Pod swoim palcem masz moc zmiany temperatury czy czasu pracy. Najnowocześniejszy model to regulator temperatury wi-fi, w którym sterownik loguje się do domowej sieci internetu. Jego zaletą jest możliwość zdalnego sterowania pracą kotła za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. Regulatory te pozwalają również instalatorom, serwisantom lub nawet użytkownikom na ustawianie szczegółowych parametrów pieca, np. wybór ustawień krzywej grzewczej.

Połączenie między sterownikiem, a piecem może być zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. W przypadku regulatora przewodowego należy pod tynkiem poprowadzić przewód elektryczny. Natomiast regulator bezprzewodowy łączy się ze sterownikiem kotła drogą radiową na zasadzie nadajnik-odbiornik.

Jaki jest jego koszt?

Ceny sterowników do kotłów gazowych, w zależności od oprogramowania i technologii, wahają się od 300 do nawet 2000 zł.

Aczkolwiek w praktyce już sterownik za ok. 300-400zł może zwrócić się z nawiązką już po pierwszym roku. W wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić rocznie nawet do 1000zł na zużyciu gazu, szczególnie w okresie zimowym – pod warunkiem jednak, że nie będziemy zbytnio ingerować w jego najbardziej optymalne parametry. Jest duża szansa, że np.: kiedy wieczorem podwyższymy temperaturę bez limitu czasowego, zapomnimy wyłączyć tę funkcję przed pójściem spać.

Gdzie zamontować sterownik do pieca gazowego?

Zacznijmy od miejsc, gdzie sterownik do pieca gazowego NIE powinien być montowany:

  1. Korytarz, przedsionek – są to miejsca, gdzie często pojawiają się przeciągi i zmiana temperatury, np. przy otwieraniu drzwi.
  2. W pomieszczeniu, gdzie zwykle jednocześnie przebywa najwięcej osób np.: mały salon, ciasna kuchnia. Ludzie wytwarzają relatywnie dużo ciepła na małej powierzchni przez co sterownik rzadko będzie uruchamiał piec.
  3. Blisko okien czy drzwi balkonowych, czyli miejsc, gdzie dochodzi do chwilowych przeciągów.

Po lekturze wyżej wymienionych punktów, domyślasz się z pewnością, ze najbardziej pożądane miejsce to miejsce o stabilnej temperaturze oraz „niskim zagęszczeniu” ?. Każdy dom jest inny i musisz przemyśleć wybór pod kątem specyfiki Twojego budynku. Zazwyczaj dobrze sprawdza się klatka schodowa, półpiętro, korytarz w środku domu.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, a piecyk gazowy nie będzie kojarzył się już z niebezpieczeństwem, a oszczędnym i wydajnym sposobem ogrzewania Twojego domu!

Zobacz: Dom i Remont