Działanie ultrasonografu: Jak powstaje obraz w USG?

Działanie ultrasonografuDziałanie ultrasonografu opiera się na wykorzystaniu fal akustycznych wysokiej częstotliwości.

USG to badanie obrazowe, w którym wykorzystywane są fale akustyczne odpowiednio wysokiej częstotliwości. Metoda ta pozwala na przeprowadzenie efektywnej, bezinwazyjnej oraz bezbolesnej diagnostyki. Na podstawie wyników USG można też podejmować różne decyzje pod kątem profilaktyki oraz leczenia czy zmiany terapii. W badaniu tym wykorzystywany jest aparat zwany ultrasonografem, który pozwala na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu badanych tkanek i narządów wewnętrznych. Wielu Czytelników pyta na czym polega działanie ultrasonografu. Odpowiedź w artykule.

Działanie ultrasonografu

Aparat ultrasonograficzny jest zbudowany z nadajnika i odbiornika fali ultradźwiękowej. Emiter wysyła sygnał o wymaganej częstotliwości, skierowany w stronę obszaru poddawanego badaniu. Fala ulega następnie rozchodzeniu oraz odbiciu na granicy ośrodka, po czym wraca do odbiornika. Do obrazowania wnętrza ciała ultrasonograf korzysta z fal akustycznych wysokiej częstotliwości, które dla człowieka są niesłyszalne. Ich wnikanie w ciało jest bezbolesne, a samo rozchodzenie nie uszkadza komórek w żadnym stopniu. Inaczej niż promienie rentgenowskie, fale używane w USG są całkowicie bezpieczne. Badanie to nie wymaga też wprowadzania do organizmu żadnych płynów kontrastujących.

Działanie ultrasonografu

Działanie ultrasonografu opiera się na wykorzystaniu fal akustycznych wysokiej częstotliwości.

Obrazowanie narządów i tkanek

Poszczególne narządy odbijają ultradźwięki w inny sposób, co ułatwia rozpoznawanie ich struktur. Obrazowanie odbywa się dzięki odbitym falom i pozwala na rozpoznawanie różnych nieprawidłowości. W badaniu tym ważną funkcję spełnia głowica USG, która jest wyposażona w przetwornik ultradźwięków. Obraz można uzyskać na monitorze wskutek oddziaływania impulsu akustycznego, ulegającego zamianie na elektryczny. Obecnie stosowane są dodatkowe technologie cyfrowe, które zwiększają jakość obrazowania. Niektóre z nich mogą być używane wspólnie, zależnie od rejonu i celu badani USG.

Przebieg badania USG

Badanie USG rozpoczyna się od odsłonięcia wybranego obszaru ciała. Lekarz przykłada głowicę do skóry pacjenta, uprzednio pokrywając ją specjalnym żelem. Nie tylko zapewnia on łatwiejsze operowanie ultrasonografem, ale też zabezpiecza przed występowaniem ewentualnych zakłóceń obraz. Brak takiego żelu mógłby doprowadzić do wytworzenia znaczącej różnicy impedancji akustycznej, przez co w konsekwencji fala odbiłaby się od ciała i uzyskanie obrazu nie byłoby możliwe. Lekarz przeprowadzający badanie USG starannie przesuwa głowicę po skórze pacjenta, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu. Ultradźwięki nie są przepuszczane przez tkankę kostną, dlatego nie da się za pomocą tej metody ocenić stanu narządów wewnątrzczaszkowych czy kości. Więcej na temat działania ultrasonografu przeczytasz w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.