Nerki: Co źle wpływa na pracę nerek?

Co szkodzi na nerkiCo szkodzi na nerki?

Nerki są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. To on odpowiadają m.in. za wytwarzanie moczu, z którym usuwane są toksyny. Ale oczyszczanie to nie jedyna ich funkcja, dlatego tak ważne jest, aby o nerki właściwie dbać. Co szkodzi na nerki? Jakie czynniki mają zły wpływ na funkcjonowanie nerek?

Wpływ soli na zdrowie nerek

Mówiąc o pokarmach, których należy unikać wiele osób wskaże przede wszystkim sól. Chlorek sodu spożywany w zbyt dużej ilości wpływa niekorzystnie na wiele narządów. Przyczynia się do rozwoju chorób nerek, ale szkodliwe działanie obserwuje się też w odniesieniu do układu krążenia. Sól znacznie obniża zdolność filtracyjną nerek. Duża ilość chlorku sodu w diecie prowadzi do nadmiernego obciążenia nerek i upośledzenia ich funkcjonowania.

Co szkodzi na nerki

Co szkodzi na nerki?

Czy kawa szkodzi na nerki

Kawa to znany i ceniony napój ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Zawartość kofeiny sprawia, że pobudza ona organizm, podwyższa ciśnienie krwi, a także sprawia, że człowiek staje się mniej senny. Nie bez powodu napój jest często parzony i pity zaraz po przebudzeniu. Ale czy kawa jest zdrowa dla naszych nerek? Szeroko na temat wpływu kawy na nerki omówiono w artykule https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/czy-kawa-szkodzi-na-nerki. Jak wynika z tekstu, jeśli kawa spożywana będzie w rozsądnych, niewielkich ilościach, to mówić można wręcz o pozytywnym wpływie na nerki ze względu na moczopędne działanie tego napoju.

Czarna kawa zawiera też szczawiany, które w zbyt dużej ilości działają na nerki niekorzystanie. W jaki sposób? Szczawiany mogą prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej. Pojedyncze kryształki nie są duże, jednak mogą one łączyć się ze sobą tworząc większe bryły, a te stają się przyczyną bolesnych dolegliwości. Czarna,ocena kawa, gdy jest spożywana w nadmiarze prowadzi również do upośledzenia wchłaniania żelaza i wapnia, co w konsekwencji prowadzić może do rozwoju kamieni nerkowych.

NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne

Największym problemem w stosowaniu leków przeciwzapalnych jest to, że wiele osób stosuje je niewłaściwie. Zdarza się, że pacjenci nadużywają środków farmakologicznych, przyjmując ich więcej niż wynika z bezpieczeństwa określonego w ulotce. Zbyt dużo i zbyt często przyjmowane środki prowadzić mogą do rozwoju śródmiąższowego stanu zapalnego nerek, a następnie do upośledzenia ich funkcji i trwałego uszkodzenia narządów.

Nerki nie lubią tytoniu!

Kolejnym częstym problemem są papierosy. Obecnie chyba nikogo przekonywać nie trzeba, że papierosy i tytoń nie należą do zdrowych. Jak palenie wpływa na nerki? Substancje zawarte w papierosach powodują rozwój miażdżycy. Jest to choroba upośledzająca właściwe działanie tętnic, a te znajdują się również w nerkach. Tętnice nerkowe narażone na szkodliwe działanie toksyn prowadzą do uszkodzenia nerek, prowadząc nawet do ich niewydolności. U palaczy wzrasta istotnie ryzyko zachorowania na raka nerek i dróg moczowych.

Wpływ diety na nerki

Ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji nerek ma codzienna dieta. Wśród produktów, które źle wpływają na nerki, poza solą, wymienić można też szereg innych substancji. Szczególną rozwagę zachować należy spożywając m.in. szczaw, ale też szpinak czy botwinkę.

Dieta bogata w napoje o wysokiej zawartości cukru to problem nie tylko otyłości. Cukier w nich zawarty wpływa niekorzystnie również na nerki, prowadząc nawet do rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Na nerki niekorzystnie wpływają też wszystkie potrawy typu fast food, które są ogromnym źródłem sodu. Ale nie należy przesadzać także z białkiem (tj. jajka, twaróg itp.).

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.