Elektroradiolog – Czym się zajmuje? Kiedy i jak może nam pomóc?

Elektroradiolog w trakcie pracyElektroradiolog w trakcie pracy wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu widzi więcej.

Z formalnego punktu widzenia elektroradiolog nie jest lekarzem, jednak aby wykonywać ten zawód, musi mieć rozległą wiedzę medyczną. Zdobycie tego zawodu nie jest trudne, na pewno łatwiejsze, niż zostanie lekarzem. Elektroradiologów spotyka się w szpitalach i placówkach medycznych. Stanowią medyczny personel pomocniczy, jednak ich praca jest ważna na równi z pracą lekarza.

Czym się zajmuje elektroradiolog?

Praca jako elektroradiolog to coś więcej niż „pan od prześwietlania”. Elektroradiolog zrobi nam zdjęcie RTG, wykona rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, w razie potrzeby przeprowadzi radioterapię.

Elektroradiolog w trakcie pracy

Elektroradiolog w trakcie pracy wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu widzi więcej.

To oczywiście tylko najpopularniejsze zadania elektroradiologów. Do ich umiejętności trzeba zaliczyć też interpretację wyników przeprowadzonych badań. Jest ona kluczowa przy postawieniu prawidłowej diagnozy. Dzięki elektroradiologii możliwe jest dokładne obrazowanie i ocena struktur kości oraz tkanek, co w innym przypadku byłoby niemożliwe.

Jak zostać elektroradiologiem?

Fizyka medyczna lub elektroradiologia to dwa najczęściej wybierane kierunki studiów przez przyszłych elektroradiologów. Jest i trzecia opcja: nauka w szkole policealnej. W tym wypadku absolwent nie zostaje magistrem, tylko technikiem radiologii.

Mogłoby się wydawać, że technicy są z góry skazani na porażkę na rynku pracy, gdyż ich wykształcenie jest niższe. Nie jest to jednak prawdą. Dla pracodawcy ważniejsze jest doświadczenie, dlatego już na etapie nauki warto zadbać o staż lub praktyki w renomowanej placówce.

Kto najczęściej korzysta z pomocy elektroradiologów?

Elektroradiologia jest nieoceniona przy diagnozowaniu nowotworów, ocenie stanu narządów wewnętrznych, klasyfikowaniu urazów. W wielu przypadkach przyspiesza postawienie prawidłowej diagnozy i ratuje życie. Ponadto jest wykorzystywana do ogólnej oceny stanu zdrowia pacjentów, szczególnie tych w fazie rekonwalescencji.

Jak wygląda przyszłość elektroradiologii?

W dobie bardzo szybkiego postępu technologicznego i rozwoju medycyny wydaje się oczywiste, że praca radiologów i elektroradiologów będzie musiała ewoluować. Nowoczesne sprzęty będą coraz bezpieczniejsze zarówno dla pacjentów, jak i samych elektroradiologów, jednak ich obsługi będzie się trzeba uczyć na nowo. Szkolenia i kursy doszkalające będą w tym zawodzie normą. Niewykluczone, że sztuczna inteligencja przejmie część dotychczasowych obowiązków radiologów, ale to na razie pieśń przyszłości.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.