Emerytura stażowa po 40 latach pracy

Emerytura stażowaEmerytura stażowa - o co w niej chodzi i czy się opłaca?

O emeryturach stażowych Andrzej Duda wspominał już w trakcie ostatniej kampanii wyborczej. Obecnie do sejmu trafiły dwa projekty ustawy. Czy Polacy wreszcie doczekają się spełnienia obietnic wyborczych prezydenta? Czy emerytura stażowa się opłaca?

Emerytura stażowa – nowe emerytury dla osób najdłużej płacących składki ZUS

Projekt nowej ustawy o emeryturach stażowych daje osobom z ubezpieczeniem szansę przejścia na emeryturę przed osiągnięciem obowiązującego wieku emerytalnego. Tak długo wyczekiwane “stażówki” będą przysługiwać osobom z długim stażem składkowym bez względu na wiek. Liczy się tu mianowicie okres czasu w jakim obywatel odkładał na ZUS. Świadczenia mają wejść w życie już w 2023 roku.

Obecnie wiek emerytalny wynosi odpowiednio 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. W otrzymaniu świadczeń emerytalnych ważny jest też okres składkowy pracy, który musi wynosić (analogicznie) 25 i 20 lat. Nowy projekt dotyczący zmiany przepisów, czyli emerytury stażowe po 40 latach pracy, będzie pozwalał na inne możliwości, które dla wielu indywidualnych jednostek mogą być pozytywne.

Do sejmu trafiły dwa projekty ustawy. Jakie są między nimi różnice?

Autorem pierwszego projektu jest NSZZ “Solidarność”. Autorzy projektu oczekują 35 lat stażu pracy w przypadku kobiet oraz 40 lat w przypadku mężczyzn. Domagają się również by wysokość emerytury stażowej była wyższa od najniższej emerytury w danym roku po przepracowaniu wyżej wspomnianego okresu. Solidarność podkreśla też, że chce, aby osoby chętne do kontynuacji pracy mogły to robić aż do samego przejścia na emeryturę powszechną.

Za kontynuacją pracy w trakcie pobierania emerytury stażowej opowiada się również autor drugiego projektu ustawy – prezydent Andrzej Duda. Jego propozycja nieco różni się od tej zaproponowanej przez NSZZ “Solidarność”. Przede wszystkim prezydent proponuje, aby w przypadku kobiet staż pracy uprawniający do przejścia na emeryturę stażową wynosił 39 lat, a w przypadku mężczyzn 44 lata. Mówi również o innej wysokość tzw. “stażówki”. Chce, aby mogła być ona przyznana dopiero, gdy ubezpieczony wypracuje świadczenie w wysokości nie niższej od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego.

Kto skorzysta na emeryturach stażowych?

W przypadku emerytury stażowej nie liczy się wiek, a lata pracy. Aby skorzystać ze świadczenia należy mieć odpowiednio długi staż składkowy. „Solidarność” w obradach nad projektem domagała się spełnienia pewnego wymogu. Najnowsze informacje potwierdzają, że związek zawodowy chce zapobiec biedzie na emeryturze wprowadzając następującą zasadę: składki na koncie pracownika muszą wynosić 120% rocznej wysokości krajowej świadczenia.

emerytura stazowa i nordic walking

Czas na emeryturze można miło spędzić.

Kiedy ustawa stanie się rzeczywistością?

Najważniejsze kwestie dotyczące ustawy są już w dużej mierze ustalone. Prezydent Andrzej Duda przyjmuje postawę aprobującą również ze względu na rolę autora. Większość partii także opowiada się za wprowadzeniem emerytur stażowych. Według obliczeń podawanych w ostatnim czasie przez Kancelarię Prezydenta RP, w 2023 roku nowy rodzaj emerytur dostanie 157 tys. Polaków. W latach 2024 – 2036 ma je otrzymywać mniej więcej 26 – 29 tys. osób rocznie. Składanie wniosków o „stażówki” nie będzie koniecznością – waloryzacja świadczeń emerytalnych odbywa się automatycznie. Każdy powinien otrzymać decyzję drogą pocztową, a przed tym można sprawdzić informacje na ten temat w internecie – PUE ZUS.

 

 

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.