Wskazówki jak prawidłowo dobrać i przyzwyczaić się do okularów progresywnych

Jak prawidłowo dobrać okulary progresywne?Jak prawidłowo dobrać okulary progresywne?

Okulary progresywne to rozwiązanie dedykowane osobom przede wszystkim po 40. roku życia, które mają dwie wady wzroku równocześnie i słabo widzą zarówno z dali jak i z bliska. By nie musieć ciągle zmieniać okularów, warto postawić w takiej sytuacji na szkła progresywne. Ich dobór jest jednak zdecydowanie trudniejszy, podobnie jak proces przyzwyczajania się oka do nowych szkieł. Oto kilka porad, na co zwrócić uwagę podczas doboru okularów progresywnych oraz jak szybko się do nich przyzwyczaić.

Jak prawidłowo dobrać okulary progresywne?

Jeśli planujemy zakup okularów progresywnych w Krakowie lub dowolnym innym mieście, warto udać się do sprawdzonego salonu optycznego, w którym profesjonaliści pomogą w dopasowaniu odpowiedniej mocy szkieł progresywnych. Podczas profesjonalnego badania wzroku powinniśmy dokładnie omówić z okulistą lub optykiem sposób naszej pracy i spędzania wolnego czasu, by można było odpowiednio dostosować te specyficzne okulary. Wykonane muszą być badania każdego oka samodzielnie oraz widzenia obuocznego. Podczas doboru okularów progresywnych zgłaszajmy każdą swoją wątpliwość i słuchajmy porad specjalistów, którzy nie tylko przeprowadzą nas przez sam dobór, ale i poinstruują, jak będzie wyglądał proces adaptacji.

Jak prawidłowo dobrać okulary progresywne?

Jak prawidłowo dobrać okulary progresywne?

Adaptacja do okularów progresywnych – niezbędny etap

Zanim zdecydujemy się na zakup okularów progresywnych, musimy mieć świadomość, że na początku konieczny będzie okres adaptacji. Przez pewien czas będzie ciężko przyzwyczaić się do widzenia przez te specyficzne szkła. Chodzi o to, że nasze oczy i mózg powinny nauczyć się patrzeć i dopasowywać zróżnicowane moce korekcji soczewek okularów progresywnych. Pewną trudnością na początku będzie dla nas odpowiednie poruszanie głową tak, by dopasowywać szkło, przez które patrzymy w zależności od tego, czy potrzebujemy perfekcyjnego widzenia bliży, czy dali. Trudne będą momenty zmiany, np. chodzenie po schodach, gotowanie i czytanie przepisu.

Jakie trudności napotykają nasze oczy w okularach progresywnych?

Przede wszystkim musimy być gotowi na niewielkie zniekształcenia w obszarach peryferyjnych soczewek. Dodatkowo czeka nas zwiększona ilość ruchów głową, którą będziemy dostosowywać moc i typ soczewek, przez które aktualnie patrzymy. Jeśli nie nauczymy się odpowiednio je wykorzystywać, czeka nas niewyraźne widzenie. Nasze oczy muszą dokładnie poznać zakres obszarów widzenia i ich rozmieszczenie na szkłach okularowych. Przez dolną soczewkę należy patrzeć na bliską odległość, przez górną na daleką.

Więcej informacji o doborze okularów progresywnych i ich przeznaczeniu znajdziesz na blogu eurooptyka.pl

Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów progresywnych?

Choć na początku będzie się to wydawało bardzo trudne, dziś dzięki nowoczesnym technologiom tworzenia soczewek progresywnych praktycznie nie ma możliwości, by nasze oczy się do nich nie przyzwyczaiły. Proces ten, zwłaszcza za pierwszym razem może potrwać od kilku dni do około dwóch tygodni. Z każdym dniem będziemy jednak widzieć coraz lepiej i płynniej zmieniać część soczewki, z której korzystamy. 

Jak przyspieszyć przyzwyczajanie się do okularów progresywnych?

  • Przede wszystkim im wcześniej zaczniemy je nosić, tym łatwiej będzie nam się z nimi oswoić. Jeśli więc mamy krótkowzroczność i zauważamy, że z bliska również widzimy coraz gorzej, nie zwlekajmy, a jak najszybciej decydujmy się na zakup szkieł progresywnych. Dzięki niewielkim różnicom mocy w soczewkach dużo krócej potrwa okres adaptacji.
  • Nie oszczędzajmy na zakupie dobrej jakości szkieł i wizycie w dobrym salonie optycznym. Oddajmy się w ręce profesjonalistów, a z pewnością zaskutkuje to odpowiednio dobranymi okularami progresywnymi.
  • Nośmy okulary przez cały dzień. Początkowo będzie nam w nich niewygodnie, ale im dłużej będziemy je nosić, tym nasze oczy szybciej przyzwyczaja się do nowych szkieł. Ciągłe ich zdejmowanie znacząco może ten proces wydłużyć.
  • Myśl pozytywnie – choć brzmi to nieco banalnie, nasze nastawienie może mieć duże znaczenie jeśli chodzi o tempo adaptacji do nowych okularów. 
  • Nie skupiaj się na okularach – gdy nie będziemy analizować i intensywnie myśleć o tym, że na nosie mamy nowe szkła, a damy naszemu organizmowi czas na swobodne oswojenie się z nimi, przyspieszymy cały proces. Rozluźnijmy się, uśmiechnijmy i oddajmy w wir codziennych zajęć, a nie zauważymy, kiedy okulary progresywne staną się naszą drugą skórą.

Czy okulary progresywne są zawsze dobrym wyborem?

Nie da się ukryć, że okulary progresywne znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z dwiema wadami wzroku równocześnie. Nie musimy co chwilę zmieniać okularów, w większości przypadków zamieniamy dwie pary na jedną. Może być to również tańsze rozwiązanie, bo wystarczy kupić jedną parę oprawek ze szkłami, a nie dwie. Większość osób doskonale adaptuje się do sytuacji i szkła progresywne znacząco poprawiają jakość ich życia. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których tego typu okulary nie będą jednak wystarczające i konieczny będzie zakup okularów korekcyjnych, np. gdy dużo pracujemy przed komputerem. Jednak większości osób wystarczą wyłącznie jedne okulary progresywne.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.