Jak łagodzić podrażnienia gardła?

ból gardłaJakie są przyczyny bólu gardła?
Podrażnienia gardła mogą powodować dyskomfort, a nawet ból podczas mówienia, jedzenia, a nawet przełykania śliny. Najczęściej z dolegliwościami tego rodzaju mamy do czynienia w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Jednak jest wiele innych przyczyn, które mogą prowadzić do suchości i podrażnień gardła.

Do podrażnienia gardła najczęściej dochodzi wtedy, gdy śluzówka nie jest odpowiednio nawilżona. Pojawia się drapanie w gardle, uczucie delikatnego obrzęku, chrypka, a nawet suchy kaszel.

Jakie są przyczyny podrażnienia gardła?

Główną przyczyną podrażnienia gardła są stany zapalne, rozwijające się w wyniku infekcji np. wirusowej lub bakteryjnej. Jednak wyróżnić można też wiele innych czynników zewnętrznych prowadzących do tego rodzaju dyskomfortu. Zaliczamy do nich m.in.:

  • dym tytoniowy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • lotne związki drażniące,
  • narażenie na suche, gorące powietrze,
  • narażenie na skrajne warunki temperatury1.

Z problemem podrażnionego gardła bardzo często borykają się też osoby, które ze względu na specyfikę swojej pracy dużo i głośno mówią lub śpiewają, a więc m.in. nauczyciele, śpiewacy, lektorzy, aktorzy itd. Nadwyrężenie aparatu mowy również może wywołać uczucie suchości, ból gardła, chrypkę, kaszel i charakterystyczne chrząkanie2.

Naturalne sposoby na podrażnienia gardła

Podrażnień gardła nie należy bagatelizować. Niedostatecznie nawilżona, podrażniona błona śluzowa jest najbardziej narażona na atak drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą doprowadzić do zaostrzenia objawów, a nawet rozwoju stanu zapalnego. Można jednak zastosować kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów na złagodzenie dolegliwości.

Osoby, które są szczególnie narażone na problemy z gardłem, mogą profilaktycznie stosować pastylki do ssania zawierające naturalne surowce roślinne, takie jak prawoślaz, tymianek i miód. Substancje te zmniejszają podrażnienia śluzówki gardła, tworząc na niej warstwę ochronną.

Właściwości tymianku i prawoślazu w łagodzeniu podrażnień gardła

Tymianek swoje właściwości zawdzięcza przede wszystkim obecności flawonoidów, tymolu, karwakrolu3. Wykazuje działanie nawilżające, przyspiesza regenerację śluzówki w przypadku podrażnień i ułatwia mówienie oraz połykanie. Dodatkowo działa wspomagająco na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych4.

Prawoślaz od dawna znany był ze swoich właściwości nawilżających i kojących przesuszone, podrażnione gardło. Wszystko to ze względu na charakterystyczny śluz występujący w korzeniu tej rośliny, w którym znajdują się takie substancje, takie jak m.in. glukany, pektyny, związki flawonoidowe, związki mineralne czy asparagina. Z kolei w liściach występują kwasy organiczne i związki flawonowe. Ze względu na swoje właściwości roślina ta często wykorzystywana jest jako istotny składnik preparatów na przesuszone i podrażnione gardło.

Tekst napisano dla Amol.pl.

 

 

Nazwa produktu leczniczego: Amol, produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Skład i postać farmaceutyczna: produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Produkt Amol zawiera 67% v/v etanolu. Wskazania do stosowania: Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów; wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i inne schorzenia dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania produktu Amol w tej grupie wiekowej. Stosowany wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego; przewlekłe choroby wątroby; uzależnienie od alkoholu. Stosowany zewnętrznie: uszkodzona skóra np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych; choroby skóry przebiegające z wysypką; stosowanie na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma sp. z o.o., ul. Prosta 68, 00 838 Warszawa, tel.: +48 22 608 13 00.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Przypisy

1. Przyczyny przewlekłego lub nawracającego bólu gardła, lek. med. A. Szołdra-Seiler, https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/99255,przyczyny-przewleklego-lub-nawracajacego-bolu-gardla

2. Tamże

3. Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, G. Nowak, J.Nawrot, http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/2961576-Pages%20from%20HERBA_4_2009_druk-17.pdf

4. Tamże