Jak wygląda badanie CBCT szczęki?

Badanie CBCT szczęki

W momencie, gdy specjalista informuje nas o konieczności wykonania badania CBCT szczęki – często nie mamy pojęcia, jak ono wygląda i w jakim celu się je przeprowadza. Możemy jednak szybko znaleźć takie informacje – a zawsze lepiej jest być świadomym każdego etapu leczenia. Badanie CBCT określane jest inaczej jako tomografia wiązki stożkowej. Korzysta się z niego głównie w stomatologii, ale może nam je zlecić również laryngolog bądź ortopeda. Zawsze powinniśmy stosować się do zaleceń naszego lekarza, ponieważ chce on przeprowadzić możliwie najdokładniejszą diagnostykę.

CBCT szczęki wyróżnia się tym, że otrzymany obraz jest trójwymiarowy i bardzo szczegółowy. Specjalista zobaczy więc nie tylko kości oraz zęby – może także zapoznać się z wyglądem nerwów. Takie informacje są bardzo przydatne podczas leczenia chociażby próchnicy, problemów ze zgryzem oraz stanów zapalnych. Aby wykonać CBCT będzie nam potrzebne specjalne skierowanie, w którym lekarz uzasadni konieczność wykonania tego badania.

Kiedy jeszcze można je wykonać? Badanie CBCT szczęki

Istnieje bardzo wiele różnych problemów zdrowotnych, przy których warto zrobić CBCT szczęki. Co to jeszcze może być? Bardzo często jest ono zalecane w momencie, gdy mamy jakieś ubytki w obrębie szczęki bądź żuchwy. Co ciekawe, można je wykonać u pacjentów, którzy mają problemy ze słuchem – chodzi tutaj w szczególności o niedosłuch lub pojawiające się szumy, które z pozoru wydają się nie mieć żadnej oczywistej przyczyny.

Jeżeli lekarz chce uzyskać lepszy obraz naszych zatok i sprawdzić, czy w środku nie ma przypadkiem jakiegoś stanu zapalnego – on również skieruje nas na CBCT szczęki. Pozwoli to m.in. spojrzeć z bliska na budowę naszego nosa – a takie informacje mogą okazać się bezcenne.

Przygotowanie się do badania CBCT szczęki

Nie ma raczej zbyt dużych wymagań, jeżeli chodzi o wykonanie tego konkretnego badania. Musimy na pewno przygotować się na to, że zostaniemy poproszeni o stanie w jednym miejscu i nie ruszanie się – w ten sposób można uzyskać wyraźny obraz. Jeżeli chodzi o promieniowanie to w przypadku CBCT nie jest ono zbyt duże, a my jesteśmy dodatkowo zakryci fartuchem, który nas przed nim chroni. Całość nie powinna trwać dłużej niż 20 sekund – widzimy więc, że nie powinien być to duży problem nawet w sytuacji, gdy badane jest dziecko.

Na pewno trzeba wspomnieć o tym, że to badanie nie jest zalecane dla kobiet w ciąży – w takiej sytuacji lekarze starają się jednak nie narażać ich nawet na minimalną ilość promieniowania.

Za marketing medyczny odpowiada Simpliteca.com.