Jak zadbać o kondycję seniorów? Aktywność fizyczna u osób starszych

Kondycja seniorówKondycja seniorów
Długotrwały niedostatek ruchu negatywnie wpływa na mobilność i ogólną kondycję fizyczną, szczególnie u osób starszych. Rozwija się nadciśnienie, zaczyna chorować serce. Przekonać seniora do codziennej aktywności fizycznej bywa ciężkim zadaniem! Niektórzy zwyczajnie nie chcą się ruszać, bo nie czują się najlepiej. W licznych tego typu przypadkach, główną przyczyną kiepskiego samopoczucia jest właśnie brak ruchu. Jak zapobiec powstawaniu błędnego koła i jaką formę ruchu zalecać seniorom?

Zmiany degeneracyjne, jakie zachodzą w ludzkim ciele wskutek starzenia się, objawiają się nie tylko ogólnym spadkiem kondycji, ale także różnego rodzaju dolegliwościami, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Seniorzy nierzadko zapadają na choroby układu krążeniowego, układu ruchu i inne, a przewlekłe bóle stawów mogą znacznie utrudniać mobilność i branie udziału w różnego rodzaju aktywnościach.

W zależności od prowadzonego w przeszłości stylu życia, u osób po sześćdziesiątce (a czasami nieco wcześniej) mogą dodatkowo pojawiać się skutki długiego przesiadywania i niedostatku aktywności fizycznej, niewłaściwych przyzwyczajeń żywieniowych i niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu. Niestety, w dzisiejszych czasach, osoby po pięćdziesiątce, a nawet po czterdziestce, bywają dotknięte miażdżycą i wieloma innymi chorobami cywilizacyjnymi. W wielu tego typu przypadkach, głównym winowajcą jest brak ruchu.

Spora część starszego społeczeństwa wpada w błędne koło. Ze względu na kiepskie samopoczucie, chęć do podejmowania aktywności fizycznej bywa mała, a jednocześnie organizm jest słaby także dlatego, że brakuje mu…. ruchu! W rzeczywistości, długotrwały niedostatek ruchu powoduje, między innymi, znaczący spadek wydolności fizycznej, zmniejszenie siły mięśni i kłopoty ze stawami. Prawda jest taka, że w przypadku osób starszych i bez szczególnych przeciwwskazań lekarskich, aktywność fizyczna bywa warunkiem nieodzownym wyższej jakości życia.

Jaka forma ruchu jest najbardziej odpowiednia dla seniorów?

Kondycja seniorów

Kondycja seniorów

W kwestii wyboru optymalnej aktywności fizycznej dla seniora, wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia, naturalnych predyspozycji, ale głównie chęci. Osoby, które przez wiele lat praktykowały daną formę ruchu, np. bieganie, zazwyczaj są w stanie robić to dalej, nawet w podeszłym wieku.

Seniorom, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli, lub od wielu lat już tego nie robią, często zaleca się spacery. Wbrew pozorom, chodzenie jest jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia aktywności fizycznych, szczególnie po sześćdziesiątce.

Jak powinni spacerować seniorzy? Otóż, nie ma w tym zakresie sztywnych reguł, gdyż wiele zależy od indywidualnej kondycji każdej poszczególnej osoby. Tak, czy inaczej, jeśli od dawna się nie ruszamy, warto zacząć od krótkich spacerów, a z czasem można (a nawet powinno się) je wydłużać, ewentualnie zwiększając tempo marszu.

Wiele osób po 50-tce, a nawet po 60-tce regularnie spaceruje. Niektóre osoby w podeszłym wieku – te najbardziej wytrwałe i zdeterminowane – decydują się robić przynajmniej 10 tysięcy kroków dziennie. W licznych przypadkach, zwyczaj robienia 10 000 kroków dziennie może radykalnie poprawiać nie tylko kondycję fizyczną, ale także bardzo pozytywnie wpływać na psychikę. W żadnym wypadku seniorom nie zaleca się robienia takiej ilości kroków podczas pierwszych spacerowych wyzwań! Kondycja przychodzi stopniowo – kroczek po kroczku!