Jaka jest rola wapnia w organizmie?

dzienne spożycie wapniaIle wynosi dzienne spożycie wapnia? To zależy również od wieku.

Wapń kojarzony jest jako główny materiał budulcowy kości. Ten składnik mineralny ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Bez niego ludzki organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Należy więc dbać o jego prawidłową ilość w codziennej diecie. Pierwiastek zapewnia zdrowie oraz dobre samopoczucie. Ile wynosi dzienne spożycie wapnia?

Rola wapnia w organizmie

Jaką jest dokładnie rola wapnia w organizmie? O jego właściwościach można by wiele mówić. Najważniejsze funkcje to:

  • budowanie kości, zębów, naczyń krwionośnych, paznokci oraz włosów,
  • regulowanie skurczów mięśni gładkich, szkieletowych i poprzecznie prążkowanych,
  • udział w prawidłowym procesie przekazywanie informacji międzykomórkowych,
  • przewodzenie impulsów nerwowych,
  • udział w procesie krzepnięcia krwi,
  • regulacja procesów zapalnych,
  • aktywowanie wielu enzymów,
  • wpływ na procesy trawienia,
  • regulowanie gospodarki hormonalnej,
  • udział we właściwej przepuszczalności błon komórkowych.

Jak widać, wapń jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jego niedobór prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości jak np. mrowienie i drętwienie kończyn, napady trudności, ubytki w uzębieniu. Pogorszeniu ulega także samopoczucie i kondycja psychiczna. Na szczęście zdrowa i zbilansowana dieta może nas od tego uchronić. Więcej o roli wapnia w organizmie można przeczytać tutaj: https://calperos.pl/o-wapniu/.

Jak zadbać o wapń w diecie?

dzienne spożycie wapnia

Ile wynosi dzienne spożycie wapnia? To zależy również od wieku.

Aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia, należy zadbać o jedzenie produktów bogatych w ten pierwiastek. Należą do nich mleko i jego przetwory np. jogurty, maślanki, kefiry, śmietana oraz ryby, głównie sardynki i szprotki. Wapń znaleźć można w wielu warzywach, takich jak kapusta włoska, boćwina, natka pietruszki, awokado, jarmuż, szpinak. Zawierają go owoce cytrusowe oraz owoce suszone np. figi, rodzynki, morele. W pierwiastek bogate są rośliny strączkowe jak fasola czy soczewica. Znajduje się on również w nasionach i owocach, m.in. w pestkach dyni, pistacjach, maku, sezamie, nasionach słonecznika. Jednocześnie należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu w nadmiarze. Warto ograniczyć spożycie kawy, soli, tłuszczów zwierzęcych i napoi z kwasem fosforowym. Wymienione substancje utrudniają prawidłowe wchłanianie wapnia.

Dzienne spożycie wapnia

Zakłada się, że dzienne spożycie wapnia dla osoby dorosłych powinno wynosić 1000 mg. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia, ściśle zależy także od wieku, płci oraz okoliczności. Są momenty w życiu, kiedy należy przyjmować go więcej. Chodzi o okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciążę i laktację, menopauzę, okres rekonwalescencji po złamaniach kości, zaawansowany wiek. W takich momentach warto pomyśleć o suplementacji. Polecana jest ona również weganom, osobom z nietolerancją laktozy oraz osobom z chorobami, które zmniejszają zdolność wchłaniania wapnia.

Jak suplementować wapń?

Na rynku istnieje wiele preparatów z wapniem. Wśród nich warto wyróżnić Calperos Osteo. Dlaczego? Ponieważ zawiera on wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Dodatkowo dostarcza on witaminę D3, która zwiększa wchłanialność wapnia. Calperos to najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce. Choć ma on status leku, można zakupić go bez recepty. Dawkę i częstotliwość spożywania warto ustalić z lekarzem. Calperos ma formę twardych kapsułek, które najlepiej jest przyjmować w trakcie posiłków. Skutki uboczne są rzadko obserwowane. Więcej o preparacie można przeczytać na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/.

Bez wapnia organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Jego niedobór zwiększa także ryzyko osteoporozy. Warto więc już dziś zadbać o zbilansowaną i bogatą w ten pierwiastek dietę. Na szczęście zawiera go wiele produktów, przez co można jeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie. Osoby, które mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń, powinny sięgnąć po suplementację. Daje ona pewność, że organizm otrzyma dokładnie tyle wapnia, ile potrzebuje.

 

 

Zobacz: Dieta i Przepisy

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.