Konsolidacja kredytów i innych zobowiązań dla emeryta – kiedy się opłaca?

kredyt konsolidacyjnySkonsolidować można nawet i kredyt hipoteczny wraz z kartą kredytową. Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Finansiści mogą powtarzać do znudzenia, że każdy powinien planować swojej wydatki i przygotować gotówkę na zakupy. Tak, tylko życie nie łatwo zaplanować, a gdy zarabiamy średnią krajową, równie trudno czasami nie podeprzeć się w życiu pożyczkami czy kredytami. Nie wszystko da się przewidzieć i czasami nie sposób zrealizować podstawowych planów, a więc zakupy ratalne czy kredyt zdarzają się każdemu. Może warto pomyśleć o konsolidacji zobowiązań? Czy wiedzieliście, że skonsolidować można nawet i kredyt hipoteczny wraz z kartą kredytową? Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Konsolidacja – kiedy ją rozważać?

Tak, niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie kupił nic na raty, nie skorzystał z pożyczki i kupił mieszkanie za gotówkę, bez wspierania się kredytem hipotecznym. Niewielu jest takich ludzi i dlatego większość z nas spłaca w życiu systematycznie mniejsze czy większe raty. Tylko najgorzej, gdy kilka takich przypadków zbiegnie się w czasie i nagle mamy problem z płynną obsługą swoich zobowiązań.

Okazuje się, że gdy zsumujemy wszystkie raty, nagle brakuje nam na codzienne wydatki. Wpadamy w pułapkę, bo żeby spłacić kredyty, musimy po raz kolejny pożyczyć pieniędzy: od rodziny, znajomych, czy zwyczajnie, od banku, płacąc kartą kredytową. To moment, gdy powinniśmy przemyśleć konsolidację zobowiązań.

kredyt konsolidacyjny

Skonsolidować można nawet i kredyt hipoteczny wraz z kartą kredytową. Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Na czym polega konsolidacja zobowiązań?

Konsolidacja to nic innego, jak kredyt bankowy, który jest nam udzielany w określonym celu: mamy za niego spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania. Procedura tylko w fazie początkowej różni się od standardowego rozpatrywania naszego wniosku, bo kwota pożyczki obliczana jest na podstawie naszych umów kredytowych, tych, które już zaciągnęliśmy.

Zbieramy umowy, zanosimy do banku, a w nim konsultant oblicza, ile potrzebujemy, aby je spłacić. Tych pieniędzy nawet nie dostajemy do ręki, bo wszystkie trafiają na konta naszych wierzycieli.

Korzyści dla klienta po konsolidacji

Dzięki konsolidacji kredytów sporo zyskujemy. Przede wszystkim, mamy tylko jedną ratę do spłacania, a więc łatwiej nam o niej pamiętać i prościej zaplanować ten wydałem w comiesięcznym budżecie. Co więcej, zazwyczaj jest to kwota zdecydowanie niższa niż ta, którą płaciliśmy dotychczas.

Dzięki konsolidacji zyskujemy pewność, że nie zabraknie nam pieniędzy i nie wpadniemy w ręce windykatorów i komorników. Nie dość na tym, sumarycznie nasze oprocentowanie może być niższe od dotychczasowych. Po pierwsze, będzie pewną średnią naszych dotychczasowych odsetek, a po drugie będzie dostosowane do obecnych zasad. Sporo wiec zależy od tego, kiedy braliśmy pożyczki: w czasach, gdy stopy procentowe były wysokie, obowiązującej odsetki także były wyższe.

Czytaj także: Wymiana walut online – czy to możliwe? Ranking kantorów internetowych

Kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką

Jest jeszcze jedna metoda na znaczące obniżenie odsetek. Konsolidacja może być kredytem gotówkowym, konsumpcyjnym, a może także być zabezpieczona hipoteką. Jak wiadomo, te drugie kredyty są znacznie atrakcyjniej oprocentowane, dlatego jeśli mamy własną nieruchomość, warto rozważyć oddanie jej pod zabezpieczenie pożyczki.

Tylko w tym przypadku, uważajmy, aby nie wpaść w kolejną pułapkę. Bank może nam zaproponować zdecydowanie większą kwotę niż potrzebujemy i uzupełnić spłaty pożyczek o dodatkową kwotę w gotówce. Jeśli wydamy ja na bieżącą konsumpcje, nie rozwiążemy naszych problemów.

Czy bank pomoże mi za darmo?

Z całą pewnością nie, bo rolą banku jest zarabianie na nas, klientach. To z tego powodu, za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę konsolidacyjną i jej przyznanie zapłacimy bankowi prowizję. Bank także policzy sobie marżę i doliczy odsetki.

Gdy zdecydujemy się na zabezpieczanie konsolidacji hipoteką, z pewnością niezbędny będzie operat szacunkowy i dokonanie wpisów w księdze hipotecznej. Za te działania także zapłacimy. Nie zapominajmy też, że konsolidacja wcale nie musi być tańszym kredytem, bo spłacamy pożyczkę zdecydowanie dłużej, a więc sumarycznie zapłacimy więcej. Szukasz innych rozwiązań i pomysłów na finansowanie? Odwiedź: TwojaPierwszaPożyczka.pl.

 

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.