Jakie prawa i przywileje ma osoba nieuwzględniona w testamencie?

osoba nieuwzględniona w testamencieJakie prawa i przywileje ma osoba nieuwzględniona w testamencie?

Dużo mówi się na temat poszanowania ostatniej woli zmarłego, którą bardzo często przekazuje on swoim spadkobiercom w testamencie. Jednak przy odczytywaniu tego dokumentu może dojść do rozczarowań. Zmarły nie uwzględnił Cię w testamencie? Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce i czy faktycznie pozbawia Cię praw oraz przywilejów. Zobacz co może zrobić osoba nieuwzględniona w testamencie.

Osoba nieuwzględniona w testamencie  – Kiedy testament jest ważny?

Za ważny testament przyjmuje się taki, który został sporządzony przez testatora w pełni świadomego swojej woli. Trzeba wiedzieć, że taka osoba może swobodnie dysponować swoim majątkiem, uwzględniając wśród spadkobierców nie tylko członków rodziny, ale też ludzi całkiem obcych, np. sąsiadów czy przyjaciół. Testament nie jest ważny dopóki sporządzający go żyje. Uprawomocnia się po jego śmierci – wtedy dochodzi do otwarcia spadku.

osoba nieuwzględniona w testamencie

Jakie prawa i przywileje ma osoba nieuwzględniona w testamencie?

Dziedziczenie – testament i brak testamentu

Dziedziczenie jest procesem naturalnym i nawet jeśli nie zostanie uregulowany testamentem, to i tak odbywa się zgodnie z przyjętymi regulacjami. Podstawą do ustalania kolejności i sposobu dziedziczenia jest artykuł 931 kodeksu cywilnego. Tam też wyszczególnione są osoby uprawnione do uczestniczenia w podziale spadku, o ile:

  • nie zrzekły się wcześniej spadku,
       
  • nie zostały wydziedziczone,
       
  • nie odrzuciły spadku.
           

Ale uwaga – w sytuacji, gdy pojawia się testament, to ma on pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Jest jednostronnym zobowiązaniem, którego nie da się podważyć. Jeżeli jednak nie zostałeś uwzględniony w testamencie, to nie oznacza, że nie otrzymasz nic z majątku zmarłego. Tutaj zastosowanie znajdują zapisy prawa cywilnego mówiące o zachowku. To pojęcia przybliża prawnik z Wrocławia.

Zachowek – szansa dla nieuwzględnionych w testamencie

Zachowek to rodzaj roszczenia majątkowego, które mogą wysunąć osoby nieuwzględnione w testamencie, lecz kwalifikowane ustawowo do dziedziczenia (gdyby nie testament, to dziedziczylłyby na podstawie artykułu 931 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że zachowek obowiązuje nawet wbrew jasno zadeklarowanej woli zmarłego, a ma służyć ochronie interesów jego krewnych – wyjaśnia adwokat Dolnośląskiego Holdingu Prawnego. Dotyczy to tylko tych osób, które faktycznie kwalifikują się do dziedziczenia – nie odrzuciły i nie zrzekły się spadku ani nie zostały wydziedziczone.

Sam fakt przyznania zachowku, jak również jego wysokość regulują przepisy polskiego prawa. Najważniejsze jest to, że nie dla każdego przewidują one taką samą kwotę. Małoletnim i niezdolnym do pracy należą się 2/3 wartości udziału spadkowego, a pozostałym ¼ z kwoty, której byliby beneficjentem.

Zachowek to szansa na otrzymanie należnej części spadku, jednak trzeba wiedzieć, że sprawa toczy się przed obliczem sądu rejonowego I instancji i sądu okręgowego. Warto więc skorzystać z pomocy, jakiej jest w stanie udzielić adwokat od spraw spadkowych. O tym, do którego sądu zostanie ona skierowana, decyduje kwota roszczenia. Jeśli jest niższa niż 75 tysięcy złotych to rozstrzyga sąd okręgowy, a poniżej tej kwoty – sąd rejonowy. Zachowek to zawsze określona suma pieniędzy, a nie materialny ekwiwalent.

 

 

 

 

Zobacz: Prawo

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.