Kiedy ubiegać się o odszkodowanie od linii lotniczych?

Odszkodowanie od linii lotniczych - przykład reakcji podczas odprawyOdszkodowanie od linii lotniczych jest możliwe do realizacji, ale trzeba wiedzieć co i kiedy trzeba zrobić.

Podróż samolotem często kojarzona jest z dużo szybszą i wygodniejszą formą transportu. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku lotów mających na celu zapewnienie bezpiecznej, wakacyjnej podróży, jak i podczas wypadu służbowego. Co jednak w przypadku, gdy lot jest opóźniony, a pasażerowie zmuszeni są do poniesienia dodatkowych kosztów? Okazuje się, że opóźniony lot może być podstawą do wypłaty stosownego odszkodowania wypłacanego przez linie lotnicze lub biuro podroży. Sprawdź, jak i kiedy ubiegać się o zwrot pieniędzy i odszkodowanie od linii lotniczych.

  • Odszkodowanie od linii lotniczych za opóźniony lot 2 godziny 
  • Odwołany lot — jak uzyskać odszkodowanie?
  • Jak to wygląda w przypadku dłuższych lotów?

Odszkodowanie od linii lotniczych za opóźniony lot 2 godziny

Opóźnienie planowanego startu lotu może być uzależnione od wielu różnych czynników. Niekiedy wpływ mają na to aktualne warunki pogodowe, które nie pozwalają na wykonanie bezpiecznego rejsu samolotem. Czasem zdarza się, że przyczyna lezy po stronie technicznej i wystartowanie maszyny bez naprawy usterki może grozić niebezpieczeństwem. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się również, że na pokład samolotu wchodzą problemowi pasażerowie, którzy zakłócają spokój i wymagają wcześniejszego wyprowadzenia. Czy jednak każde opóźnienie może skutkować wypłatą należności?

Odszkodowanie od linii lotniczych - przykład reakcji podczas odprawy

Odszkodowanie od linii lotniczych jest możliwe do realizacji, ale trzeba wiedzieć co i kiedy trzeba zrobić.

Najczęściej wypłata odszkodowań następuje w przypadku opóźnienia lotu. Tutaj jednak obowiązuje kilka ważnych zasad, które wskazują możliwość wypłaty oraz jej wysokość. Proponowane odszkodowanie za opóźniony lot 2 godziny obejmuje wyłącznie rejsy, których dystans nie przekracza 1500 km. Oznacza to, że krótsze opóźnienie dla lotów o zwiększonej odległości może być niemożliwe. Jeśli do miejsca docelowego było mniej niż 1500 km. można z powodzeniem ubiegać się o 250 euro.

Odwołany lot — jak uzyskać odszkodowanie od linii lotniczych?

Do otrzymania odszkodowania może przyczynić się również całkowite odwołanie lotu opłaconych linii lotniczych. Przewoźnik lotniczy podobnie jak w przypadku opóźnienia zmuszony jest  wypłacić należne odszkodowanie. Warto mieć jednak na uwadze, że w każdym z przypadków odszkodowanie przysługuje wyłącznie w kilku sytuacjach. Wiele przyczyn opóźnienia lotów nie pretendują do otrzymania zwrotu. Najczęściej są to elementy niezależne od załogi samolotu, jak i lotniska. Należeć do nich mogą złe warunki atmosferyczne, które uniemożliwiają start maszyny. Do okoliczności zalicza się również strajk załogi lotniska, czy wybrane usterki.

W przypadku zwrotu pieniędzy, którego przyczyną jest opóźnienie lotu, dotyczy zarówno rejsów pasażerskich, jak i lotów czarterowych wynajmowanych np. przez biura podróży. W niektórych przypadkach możliwe jest o ubieganie się nie tylko zwrotu należnych kosztów, ale również opłacenia kolejnego biletu lotniczego.

Jak to wygląda w przypadku dłuższych lotów?

Prawa pasażera jasno obejmują wszelkie sytuacje dotyczące opóźnienia lub odwołania lotów. Możliwa do uzyskania kwota zawsze uzależniona jest od ilości opóźnienia podanego w godzinach oraz odległości rejsu. Podróż opóźniona o 3-4 godziny upoważnia do ubiegania się zwrotu w przypadku, gdy kurs miał być w zakresie 1500-3500 km. Loty powyżej 3500 km przewidują odszkodowania dla pasażerów, których wylot opóźnił się o więcej niż 4 godziny.

Ubieganie się o wypłatę należności za zbyt długi czas oczekiwania na odprawę wcale nie jest niemożliwy. Dla linii lotniczych muszą zajść nadzwyczajne okoliczności, które zablokują konieczności wypłaty rekompensaty poszkodowanym pasażerom. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, aby kolejna podróż przebiegła bezproblemowo.

 

Zobacz: Prawo i Ubezpieczenia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.