Rodzaje bandaży i ich zastosowanie w medycynie

Rodzaje bandażyMożna wyróżnić odmienne rodzaje bandaży i ich zastosowanie w medycynie

Bandaże stosowane były przez ludzi od wieków – wykorzystywano je już w starożytnym Egipcie w procesie mumifikacji. Na przestrzeni kolejnych stuleci zaczęto wykorzystywać inne materiały to ich tworzenia, a także modyfikowano technologię ich produkcji. Wszystko po to, abyśmy obecnie mogli korzystać z niezwykle wytrzymałej wstęgi z gazy. Można przy tym wyróżnić odmienne rodzaje bandaży i ich zastosowanie w medycynie.

Zasady bandażowania – najważniejsze informacje

Placówki ochrony zdrowia, a także domowe apteczki pierwszej pomocy powinny zostać wyposażone w wysokojakościowe materiały opatrunkowe – a wśród nich nie może zabraknąć różnych rodzajów bandaży. Zanim jednak przejdziemy do opisywania ich właściwości, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bandażowania.

Podstawową kwestią jest dobór bandaża o właściwej szerokości. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj wyrobu. Aby bandażowanie przebiegało prawidłowo, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na ciasne (jednak nie zbyt ciasne), równe zawijanie materiału – dzięki temu unikniemy niepożądanego przesuwania się jego zwojów. Należy przy tym pamiętać, jeśli udzielamy pierwszej pomocy osobie poszkodowanej – o zapewnienie jej wygodnej pozycji siedzącej lub leżącej.

Bandażowanie ran – o czym pamiętać?

Bandaże służą podtrzymywaniu jałowego opatrunku pierwotnego – nie należy ich wykorzystywać do bezpośredniego opatrywania ran. Co istotne, pierwsze czynności udzielania pomocy uwzględniają dokładne oczyszczenie rany, przepłukując ją pod bieżącą wodą, oraz odkażenie jej przy pomocy specjalnego preparatu. Dopiero wtedy możemy przystąpić do założenia opatrunku i zabandażowania go. Należy zaznaczyć przy tym, że obfite krwawienia z rany niekiedy wymaga nałożenia dodatkowego materiału opatrunkowego – w takiej sytuacji nie powinniśmy zdejmować przemokniętego opatrunku, a dołożyć na niego kolejną warstwę.

Rodzaje bandaży

Można wyróżnić odmienne rodzaje bandaży i ich zastosowanie w medycynie

Rodzaje bandaży – ich zastosowanie w medycynie

Aby możliwe było sprawne udzielenie pomocy osobie poszkodowanej, placówki medyczne i domowa apteczka powinny być wyposażone w materiały opatrunkowe. Warto posiadać kilka ich rodzajów, ponieważ każdy z nich – z uwagi na swą charakterystykę – znajduje zastosowanie w innych sytuacjach. Sprawdź ofertę bandaży i siatek tutaj: klik.

Bandaże dziane

Do owijania, mocowania oraz unieruchamiania opatrunków służy bandaż dziany. Jest on produkowany z nieelastycznej tkaniny, takiej jak poliester bądź wiskoza. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie ranie ochrony przed dodatkowym uszkodzeniem czy kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami. Warto go wybierać, jeśli opatrujemy rany, które nie mają rozległej powierzchni.

Bandaże elastyczne

Odporność na mechaniczne uszkodzenia, odwinięcia oraz zabrudzenia, a także absorpcyjne właściwości – właśnie tym charakteryzuje się bandaż elastyczny. Wytwarzany jest z elastycznych materiałów, które są dodatkowo wzbogacane o syntetyczne włókna czy tkaniny. Ten rodzaj bandażu przydaje się przy unieruchamianiu oraz usztywnianiu kończyn po urazach. Nierzadko stosuje się go również podczas wykonywania opatrunku uciskowego, żeby zatamować krwawienie.

Bandaże półelastyczne

Można powiedzieć, że właściwości bandaży dzianych i elastycznych łączy w sobie bandaż półelastyczny. Jego wybór jest wskazany, jeśli chcemy zabezpieczyć opatrunek na trudniejszych do bandażowania częściach ciała, takich jak stawy.

Bandaże kohezyjne

Bandaże kohezyjne to materiały opatrunkowe zasługujące na wyróżnienie – dzięki swojej specjalnie opracowanej strukturze ich materiał samoistnie się do siebie przyczepia. Pozwala to na niwelację nieprzyjemnego wyrywania włosków oraz pojawienia się alergicznej reakcji, dlatego te bandaże będą odpowiednie dla osób posiadających wrażliwą skórę. Warto także wspomnieć, że do ich oderwania nie potrzeba nożyczek, dzięki czemu bandaże te są wręcz niezastąpione w nagłych sytuacjach. Bandaż kohezyjny można przy tym wielokrotnie poprawiać, gdyż zachowuje on swoje właściwości.

Ten rodzaj bandaży stosowany jest przede wszystkim do zaopatrywania miejsc ruchomych i trudno dostępnych. Co więcej, sprawdza się on do mocowania unieruchamiających szyn czy zabezpieczania stawów po urazie. Można go także stosować do zabezpieczania nieklejących opatrunków.

Rodzaje bandaży i ich zastosowanie w medycynie – podsumowanie

Różne rodzaje bandaży wykazują inne właściwości, przez co sprawdzą się podczas zabezpieczania ran o odmiennej rozległości czy umiejscowieniu. Wyposażenie placówki medycznej oraz domowej apteczki pierwszej pomocy powinno uwzględniać każdy z nich.

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.