Komputer dla opornych, czyli jaki zacząć przygodę

senior przy komputerzeKomputer czy laptop nie są trudne w podstawowym użytkowaniu.
Początki z komputerem mogą wydawać się trudne zwłaszcza, że technologia poszła już tak daleko, że niewielu z nas potrafi za nią nadążyć. Pamiętaj jednak, że wszystkiego uczyć należy się od podstaw i krok po kroku – we własnym tempie – iść do przodu. Jak zacząć przygodę z komputerem?

Do czego służy komputer

Komputer służy do pisania i powielania dokumentów tekstowych. Przy jego użyciu można projektować, rysować, tworzyć obróbkę zdjęć. To także urządzenie służące rozrywce. Na komputerze można grać w wielorakie gry. Jeśli podłączymy go do Internetu możemy dodatkowo zdobywać wiedzę z różnych zakresów – Internet umożliwia nam wszak dostęp do wielu gazet, książek, popularnonaukowych portali. Za pomocą Internetu możemy robić zakupy, nie wychodząc z domu, korzystać ze swojego konta bankowego, komunikować się z innymi ludźmi, oglądać filmy i słuchać muzyki.

blank

Z czego składa się komputer

Po pierwsze komputer to urządzenie do przetwarzania danych. Towarzyszą mu zawsze monitor, klawiatura i mysz. Jednym z parametrów opisujących myszkę jest np. DPI, ale to już wiedza zaawansowana. DPI w myszce – co to oznacza, to temat na kolejną lekcję. Dodatkowymi elementami służącymi komputerowi i usprawniającymi jego i naszą pracę są: mikrofon, drukarka, skaner, głośniki i słuchawki.

Jak korzystać z komputera

Komputer to urządzenie wewnątrz którego znajduje się wiele układów takich jak pamięć czy procesor. Monitor to ta część, dzięki której komputer komunikuje się z Tobą. Na nim zapisują się wyniki Twojej pracy. Klawiatura zaś to urządzenie, które pozwala Ci się komunikować z komputerem. Wykorzystasz ją do wprowadzania tekstu do komputera. Najważniejsze klawisze na komputerze to: ENTER, który wszystko zatwierdza i przenosi Cię dalej, SPACJA, która tworzy odstępy między wyrazami, BACKSPACE, który usuwa wprowadzone znaki. Na górze klawiatury znajdują się klawisze funkcyjne: F1, F2 itd, po prawej stronie zaś – klawiatura numeryczna.

Myszka pomoże Ci sprawnie przemieszczać się po ekranie monitora. Jej prawy przycisk służy do wywoływania funkcji najbardziej przydatnych w danym momencie, lewy – do otwierania stron, zaś rolka pośrodku – do przewijania tekstu czy zawartości okienka.

blank

Prawidłowa pozycja przy komputerze

Monitor zawsze ustaw w takim miejscu, by nie odbijało się w nim światło. Nie stawiaj go więc na tle okna ani naprzeciwko. Pamiętaj, by blisko komputera mieć jednak lampkę – zawsze po lewej stronie. Odległość między Twoją twarzą a ekranem monitora powinna wynosić minimum 70cm. Wysokość biurka, przy którym siedzisz powinna być dopasowana do Twojego wzrostu, zaś krzesło – pewnie podtrzymujące plecy. Nie stawiaj też niczego w okolicach nóg.

Klawiaturę ustaw na nieślizgającej się powierzchni. Najlepiej, aby po każdej godzinie pracy z komputerem zrobić sobie krótką przerwę. Będzie to miało dobry wpływ zarówno na Twój kręgosłup jak i wzrok.