Kremacja: Jak rozmawiać o kremacji z rodziną?

Kremacja zwłok - przykład kobiety przed kremacją matkiKremacja to temat wrażliwy, ale coraz bardziej zrozumiały.

Kremacja budzi nadal wiele kontrowersji, a nierzadko, w przypadku braku zgody na kremację bliskiej osoby przez wszystkich członków rodziny, powoduje konflikty. Dlatego aby podjąć świadomą decyzję o spopieleniu zwłok konieczne jest pozyskanie niezbędnych informacji na ten temat.

Kremacja: Co trzeba wiedzieć, aby podjąć świadomą decyzję o kremacji zwłok?

Kremacja zwłok w Polsce jest przeprowadzana zgodnie z obowiązującymi przepisami w sposób profesjonalny i nie uwłacza godności osoby zmarłej oraz jej bliskich. Na jej przeprowadzenie niezbędna jest pisemna zgoda zmarłego lub w przypadku jej braku, zgoda osoby bliskiej lub członka rodziny organizującego pogrzeb. Ważne jest, żeby rozwiać wszelkie obawy dotyczące tej formy pochówku. Jeśli zachodzi taka konieczność, można zwrócić się do specjalistów zajmujących się tym wrażliwym zagadnieniem. Usługi doradcze zapewnia większość renomowanych zakładów pogrzebowych.

Kremacja zwłok - przykład kobiety przed kremacją matki

Kremacja to temat wrażliwy, ale coraz bardziej zrozumiały.

Kremacja: Jak przebiega spopielenie zwłok?

Bezpośrednio przed kremacją, ciało owinięte w całun układane jest w łatwopalnej trumnie. Spopielenie odbywa się w komorze kremacyjnej w wysokiej temperaturze i trwa około 2 godzin. Spopielone na drobny proszek szczątki przesypywane są do urny i wraz ze świadectwem kremacji przekazywane rodzinie. Dalsza ceremonia pogrzebowa przebiega w zależności od wyznania w kościele lub może mieć charakter świecki. Urna, tak jak i trumna podczas tradycyjnego pogrzebu, musi zostać umieszczona w grobie lub w specjalnie wydzielonym miejscu tzw. kolumbarium na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym. Usługi spopielenia zwłok oferuje m.in. krematorium we Wrocławiu.

Jak rozwiać obawy i wątpliwości dotyczące kremacji zmarłych?

Z kremacją wiążą się silne emocje, a przyzwolenie na tę formę pochówku zależy także od tradycji, kultury oraz wyznawanej wiary. W niektórych religiach jest ona nieakceptowalna. W Polsce nie jest sprzeczna z nauką kościoła i jest prawnie dopuszczona. Zdarza się jednak, że nadal budzi wiele obaw i lęku. Problemy te można rozwiązać poprzez prowadzenie rozmów w gronie rodzinnym lub ze specjalistami w celu pozyskania rzeczowej informacji na temat tego procesu. Bardzo istotne jest wskazywanie korzyści ekologicznych, społecznych oraz ekonomicznych przemawiających za tą formą pochówku.

Jakie są podstawowe zalety kremacji?

Poza względami natury emocjonalnej, wynikającej z przeżywanej żałoby i świadomości braku ciała w tradycyjnej trumnie, kremacja zwłok ma wiele zalet. Do bardzo istotnych należą względy ekologiczne oraz urbanistyczne. Z uwagi na zastosowanie w krematoriach zaawansowanych technologii oczyszczania spalin, wpływa pośrednio na redukcję gazów cieplarnianych. Ta forma pochówku eliminuje także zagrożenie związane z zanieczyszczeniem gleby i wód podziemnych. Pod względem ekonomicznym pogrzeb z kremacją jest z reguły tańszy od tradycyjnego, co często stanowi dodatkowy argument za wyborem tej formy pochówku. 

Usługi kremacyjne wraz z doradztwem oferuje firma Archon, czyli krematorium we Wrocławiu. O szczegółach dowiedzieć się można wchodząc na stronę: https://krematorium.wroclaw.pl/.

 

Zobacz: Dzieci i Rodzina

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.