Krótkoterminowa opieka w domu seniora – jak wygląda i dlaczego warto z niej skorzystać?

Krótkoterminowa opieka w domu opieki na przykładzie starszej paniKrótkoterminowa opieka w domu opieki to niekiedy jedyny wybór dla całej rodziny.

Krótkoterminowa opieka nad seniorami wprowadzana jest do swojej oferty przez coraz więcej domów spokojnej starości. To swoista odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie, związane z taką formą wsparcia starszych osób. Z pobytu krótkoterminowego najczęściej korzystają pacjenci szpitali w okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, zabiegu czy operacji. To również doskonałe rozwiązanie dla opiekunów, którzy mogą w ten sposób zapewnić sobie zastępstwo na czas, w którym sprawowanie opieki nad seniorem będzie niemożliwe. Jak wygląda opieka krótkoterminowa w domach opieki i dlaczego warto z niej skorzystać?

Na czym polega krótkoterminowa opieka w domu spokojnej starości?

Krótkoterminowa opieka w domu seniora jest formą wsparcia, przeznaczoną dla osób starszych i niepełnosprawnych. To odpowiedź na potrzeby seniorów, ale także ich opiekunów, którzy z różnych względów nie są w stanie sprawować funkcji opiekuńczych przez pewien okres czasu. Aby sprawdzić zakres takiej oferty, warto odwiedzić strony internetowe placówek, świadczących tego rodzaju usługi. I tak ze strony holi-care.pl, prowadzonej przez prywatny dom opieki Holi-Care ul. Wojów 2 32-830 Wojnicz Tel: 535 914 874, dowiadujemy się m.in., że mieszkańcy mogą liczyć na całodobową opiekę medyczną i specjalistyczne wizyty lekarskie.

To jednak jeszcze nie wszystko. W ofercie placówki znajduje się również wyżywienie, dostosowane do indywidualnych potrzeb, intensywna rehabilitacja, jeśli taka jest konieczna oraz aktywizacja, niezwykle istotna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również i psychicznego seniorów. Taka forma wsparcia pozwala na szybki powrót do zdrowia po okresie pobytu w szpitalu, zapewniając jednocześnie komfort dotychczasowym opiekunom, którzy zyskują pewność, że osoba starsza znajduje się pod troskliwą opieką wykwalifikowanego personelu.

Jak wygląda opieka medyczna w domu seniora?

Opieka krótkoterminowa na ogół związana jest z koniecznością wsparcia medycznego o różnym charakterze. Nic dziwnego, bo dotyczy ona często osób po zabiegach i operacjach, które decydują się na skorzystanie z tej formy pomocy do momentu powrotu do pełnej sprawności. Odpowiedzi na najważniejsze pytania w tym zakresie, znaleźć można na stronie https://holi-care.pl/o-nas/opieka-medyczna/, gdzie zamieszczono cały szereg informacji, związanych z niezwykle istotnym aspektem, jakim jest całodobowa opieka medyczna nad pensjonariuszami domu spokojnej starości. Jak się okazuje, takie wsparcie obejmuje nie tylko opiekę lekarzy, ale również i wykwalifikowanych pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Opieka krótkoterminowa nad osobami po operacjach, sprowadza się z kolei do intensywnej rehabilitacji. Ma ona na celu przywrócenie zdolności do samodzielnego zaspokajania swoich potrzeb, a w konsekwencji do powrotu do normalnej codzienności poza domem seniora.

Krótkoterminowa opieka w domu i rehabilitacja - przykład seniora na wózku inwalidzkim

Krótkoterminowa opieka w domu i rehabilitacja w domu seniora jest pomocna, kiedy nie ma możliwości opieki w rodzinie.

Jakie są najważniejsze zalety opieki krótkoterminowej?

Opieka krótkoterminowa to przede wszystkim fachowa pomoc w powrocie do pełnej sprawności. Zarówno usługi medyczne, jak i rehabilitacyjne, zostają tutaj dopasowane do potrzeb podopiecznych tak, by móc osiągnąć jak najlepsze rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowym atutem będzie również możliwość przerwania codziennej rutyny i szansa odpoczynku w gronie rówieśników. Ta zupełnie nowa perspektywa może znacząco zdeterminować postrzeganie swojej sytuacji przez seniorów.

Towarzystwo osób w podobnym wieku, codzienna aktywizacja seniorów, również ta na świeżym powietrzu oraz wsparcie terapeutów, to doskonała droga do poprawy samopoczucia, wpływającego pozytywnie również na sam proces powrotu do zdrowia. To również szansa dla dotychczasowych opiekunów nie tylko na pełne zaangażowanie się w obowiązki rodzinne czy zawodowe, ale również i na odpoczynek od konieczności sprawowania całodobowej opieki nad starszą osobą.

Czy opieka krótkoterminowa może być formą adaptacji?

Jak się okazuje, opieka krótkoterminowa to również doskonała forma adaptacji do życia w placówce. Seniorzy, którzy zdecydowali się na taki pobyt adaptacyjny, mogą w ten sposób zapoznać się z personelem i innymi mieszkańcami domu opieki. To także szansa, by sprawdzić, jak wygląda codzienne życie w domu spokojnej starości, pozostawiając sobie jednocześnie możliwość powrotu do dawnego środowiska w przypadku braku akceptacji obowiązujących w placówce zasad.

 

Zobacz: Opieka i Terapia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.