Medyczna marihuana a choroba Parkinsona – co warto wiedzieć

Medyczna marihuana a choroba ParkinsonaMedyczna marihuana a choroba Parkinsona - są dobre prognozy.

Choroba Parkinsona to przewlekła choroba układu nerwowego, która polega na obumieraniu komórek mózgowych. Podstawowe leczenie pomaga zmniejszyć objawy i spowolnić postęp schorzenia, ale powoduje również silne skutki uboczne. Sprawdź, w jaki sposób medyczna marihuana może pomóc pacjentom chorym na Parkinsona.

Objawy choroby Parkinsona

Początkowe objawy choroby często nie są charakterystyczne, aby skojarzyć je z tak poważnym schorzeniem. Zwykle pojawia się osłabienie, spowolnienie, spadek nastroju, depresja czy niezgrabność ruchów. 

Medyczna marihuana a choroba Parkinsona

Medyczna marihuana a choroba Parkinsona – są dobre prognozy.

Wraz z rozwojem choroby dochodzą inne objawy, takie jak:

  • problemy ze wstawaniem,
  • sztywność mięśni,
  • otępienie,
  • drżenie kończyn,
  • zaburzenia równowagi,
  • częściowy lub całkowity paraliż ciała.

Powyższym dolegliwościom często towarzyszą również zaburzenia snu, przewlekły ból, stany lękowe, zaparcia czy nietrzymanie moczu. 

Leczenie Parkinsona

Podstawą leczenia choroby Parkinsona jest farmakoterapia, początkowo przynosząca znaczące efekty, które z czasem, gdy organizm uodparnia się na lek, maleją. W przypadku braku rezultatów, można skorzystać z leczenia chirurgicznego, polegającego na wszczepieniu do mózgu elektrod zastępujących uszkodzone struktury mózgu.

Leki stosowane w chorobie Parkinsona pomagają zmniejszyć objawy i wydłużyć życie pacjenta, ale powodują również liczne działania niepożądane, co sprawia, że wielu chorych szuka alternatywnych metod leczenia. Jedną z nich jest medyczna marihuana.

Medyczna marihuana w leczeniu Parkinsona

Przeprowadzone jak dotąd badania dowodzą, że stosowanie medycznej marihuany w chorobie Parkinsona wykazuje korzystny wpływ na objawy i zmniejsza działania niepożądane stosowanej farmakoterapii. Okazuje się również, że kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie działają ochronnie na komórki mózgowe, co może prowadzić do zatrzymania rozwoju choroby. Co więcej, wykazują właściwości antyoksydacyjne i zapobiegają starzeniu się organizmu, w tym również mózgu. 

Działanie medycznej marihuany na chorobę Parkinsona

Poza działaniem neuroprotekcyjnym i antyoksydacyjnym, marihuana medyczna pomaga również łagodzić najpoważniejsze objawy choroby, takie jak drżenie kończyn i trudności w poruszaniu się. Ponadto skutecznie radzi sobie z dolegliwościami towarzyszącymi chorobie m.in. ułatwiając zasypianie, poprawiając jakość snu, łagodząc ból, regulując metabolizm i poprawiając samopoczucie. Pacjenci regularnie stosujący medyczną marihuanę zgłaszają również znaczną poprawę codziennego funkcjonowania, co przekłada się na komfort ich życia.

Badania

W jednym z badań przeprowadzonych na pacjentach z chorobą Parkinsona, mających dodatkowo skłonności psychotyczne zaobserwowano, że po czterech tygodniach podawania medycznej marihuany wyraźnie zmniejszyło się występowanie ataków psychozy. Ponadto zgłaszano również poprawę w łagodzeniu nudności i wymiotów, które mogą pojawić się w wyniku stosowanych leków. Właściwości przeciwwymiotne medycznej marihuany wykorzystywane są również wśród pacjentów poddawanych chemio- i radioterapii.

Medyczna marihuana a choroba Parkinsona – Podsumowanie

Medyczna marihuana posiada szereg właściwości, dzięki którym może być stosowana w leczeniu choroby Parkinsona. Jej regularne przyjmowanie pomaga zmniejszać główne objawy choroby, takie jak drżenie kończyn i trudności z poruszaniem się, a także inne dolegliwości, które mogą pojawić się w wyniku rozwoju choroby lub przyjmowania leków wykorzystywanych do leczenie tego schorzenia. Niestety choroba Parkinsona należy do chorób nieuleczalnych, ale medyczna marihuana pomaga poprawić codzienne funkcjonowanie, co przekłada się na zwiększenie komfortu życia pacjentów.  

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.