Podkolanówki na żylaki: czy nosić tylko na chorej kończynie?

Podkolanówki na żylakiPodkolanówki na żylaki - nosić na jednej nodze czy obu?

Podkolanówki uciskowe, pończochy na żylaki oraz rajstopy kompresyjne to produkty medyczne zalecane w kompresjoterapii, czyli metodzie leczenia stopniowanym uciskiem. Jest to forma terapii drętwienia i mrowienia łydek, niwelowania obrzęków oraz uczucia ciężkości nóg, a także ograniczenia rozwoju pojawiających się pajączków czy żylaków nóg. Ponieważ jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, zyskuje wśród zainteresowanych coraz większe zaufanie. By zmaksymalizować terapeutyczny potencjał tych produktów warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Na przykład, czy podkolanówki na żylaki trzeba zakładać na obie nogi, czy może nosić wyłącznie na tej chorej kończynie?

Na początek: jaki jest cel kompresjoterapii?

Kompresjoterapia jest metodą leczenia przewlekłej niewydolności żylnej: stosowany produkt medyczny wywiera stopniowany ucisk na kończynę dolną. Działanie to pomaga zmniejszyć średnicę żył, umożliwia przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zastawek oraz usprawnia działanie „pompujące” mięśni. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego zastoju krwi w naczyniach, a objętość obrzęków zostaje zredukowana. Kompresjoterapia wymaga zastosowania odpowiednich produktów medycznych, takich jak: podkolanówki przeciwżylakowe, rajstopy kompresyjne czy pończochy uciskowe. Ważne jest, by były one odpowiednio dobrane do stopnia schorzenia, a także wymiarów kończyny. Wówczas będziemy mieć gwarancję, iż dany produkt wywiera odpowiednie działanie lecznicze.

Podkolanówki na żylaki

Podkolanówki na żylaki – nosić na jednej nodze czy obu?

Podkolanówki uciskowe – jak prawidłowo je stosować?

Jeżeli chcemy, by zakupione przez nas podkolanówki na żylaki wywierały prawidłowy ucisk, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach ich noszenia. Po pierwsze, tego rodzaju wyroby medyczne należy zakładać zawsze rano, zaraz po przebudzeniu i wstaniu z łóżka. Po drugie, po nałożeniu podkolanówek przeciwżylakowych należy wygładzić ich powierzchnię, by nie pozostawały na nich żadne fałdy, które mogłyby blokować przepływ krwi. Po trzecie, nie wolno w nich spać, należy je zawsze ściągnąć wieczorem, przed położeniem się do łóżka.

Podkolanówki przeciwżylakowe – czy nosić na obu kończynach, czy wyłącznie na tej chorej?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy podkolanówki na żylaki należy nosić na obu nogach, czy tylko na tej chorej. Jeśli pajączki czy żylaki występują wyłącznie na jednej kończynie, wówczas nie ma bezwzględnej konieczności, by podkolanówki uciskowe zakładać na obie kończyny. Jednak pamiętajmy, że przewlekła choroba niewydolności żylnej przeważnie dotyczy obu kończyn i nawet jeśli na drugiej nodze nie ma jeszcze jej widocznych symptomów, to jednak istnieje wysokie ryzyko, że w najbliższym czasie pojawią się one także i na niej.

Pamiętajmy również, że stosowanie kompresjoterapii przy użyciu rajstop kompresyjnych, pończoch przeciwżylakowych czy podkolanówek uciskowych stanowi uznaną metodę w profilaktyce powstawania żylaków. Zatem nosząc podkolanówki na żylaki na obu kończynach dolnych, możemy w znacznym stopniu ograniczyć dolegliwości na chorej kończynie, a przy tym zapobiec powstawaniu ich na tej zdrowej.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.