Nietrzymanie moczu – jak poradzić sobie z tą kłopotliwą dolegliwością?

Nietrzymanie moczu to dolegliwośćNietrzymanie moczu to dolegliwość, która może przydarzyć się w każdym wieku

Nietrzymanie moczu to kłopotliwa i u wielu osób powodująca zażenowanie dolegliwość. Na szczęście można sobie z nią w dość prosty i skuteczny sposób poradzić. Po pierwsze, nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć i to najczęściej w nieinwazyjny sposób. Po drugie zaś, na przypadłość tę są doskonałe środki doraźne – m.in. wkładki higieniczne, podpaski i majtki chłonne, dzięki którym można prowadzić dotychczasowe, aktywne życie, normalnie pracować i spotykać się z przyjaciółmi. Zobacz jak leczyć nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – przyczyny i objawy

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może przydarzyć się w każdym wieku, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wyróżnia się trzy rodzaje tej przypadłości: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglącą postać nietrzymania moczu oraz postać mieszaną (nagląco-wysiłkową).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Przyczyną tego może być podeszły wiek (mięśnie Kegla naturalnie stopniowo słabną po około 40. roku życia, o ile nie wykonuje się regularnych ćwiczeń na ich wzmocnienie), ciąża i poród oraz m.in. otyłość, nadwaga i siedzący tryb życia. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu każde większe napięcie mięśni brzucha, np. podczas śmiania się, kichania czy kaszlu, powoduje niekontrolowaną mikcję, czyli wyciek moczu.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może przydarzyć się w każdym wieku

Nagląca postać nietrzymania moczu, czyli nagłe, silne parcie na pęcherz, może być spowodowana stanami zapalnymi dróg moczowych, a także np. niewłaściwą dietą (potrawy i napoje moczopędne, m.in. kawa, mocna herbata, niektóre zioła, piwo i inne rodzaje alkoholu). Jest też częste w ciąży.

Postać nagląco-wysiłkowa jest najbardziej kłopotliwa i u niektórych dotkniętych nią osób powoduje nawet niechęć do wychodzenia z domu w obawie przed kompromitacją.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się najczęściej za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, z przyrządami lub bez. Ćwiczenia te wykonywać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni (np. po operacji wycięcia prostaty). Zaleca się także wykonywać je profilaktycznie – są bardzo proste i skuteczne. Ciężkie postaci wysiłkowego nietrzymania moczu leczy się także z bardzo dobrym skutkiem operacyjnie.

Naglące nietrzymanie moczu spowodowane stanami zapalnymi dróg moczowych leczy się z powodzeniem farmakologicznie. Przydatna jest też zmiana diety oraz trening kontynencji, czyli stopniowe zwiększanie przerw pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. To świetne ćwiczenie na zmniejszenie nadreaktywności pęcherza.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu – środki higieniczne

Zanim terapia zacznie przynosić efekty, warto zastosować środki higieniczne na nietrzymanie moczu, np. wkładki urologiczne, podpaski lub majtki chłonne TENA. Wkładki urologiczne i majtki chłonne dostępne są w wersjach dla kobiet i dla mężczyzn i dzięki dopasowaniu do kobiecej lub męskiej anatomii doskonale radzą sobie z problemem nietrzymania moczu – zabezpieczają przed wilgocią i przykrym zapachem. Są też bardzo dyskretne, więc otoczenie nawet nie zauważy, że dana osoba boryka się z tą dolegliwością.

 

Zobacz: Domy Opieki