Odpady medyczne – Co zrobić z odpadami medycznymi?

Odpady medyczneOdpady medyczne: Zobacz jak utylizować odpady medyczne w domu.

Placówki medyczne każdego roku generują ogromne ilości odpadów, które wymagają odpowiedniej utylizacji. I choć część z nich nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia tudzież środowiska, problem może pojawić się w momencie, gdy weźmiemy pod uwagę przeterminowane leki i zużyte strzykawki. Co z nimi zrobić? Wskazujemy, jak prawidłowo zutylizować odpady medyczne w domu i placówkach medycznych, domach seniora.

Utylizacja odpadów medycznych krok po kroku – to trzeba wiedzieć

Odpady medyczne – strzykawki, gaza jałowa, wenflony czy leki – od dawien dawna stanowią duży problem. Nie mamy tutaj wyłącznie na myśli kwestii środowiskowych, choć o tych również nie można zapominać. Brak świadomości naszego społeczeństwa w temacie, jakim jest utylizacja odpadów medycznych, w przeszłości niejednokrotnie prowadził do występowania sytuacji potencjalnie groźnych dla zdrowia osób trzecich. Wynika to z faktu, iż często są one wrzucane do ubikacji lub pojemnika na odpady zmieszane. Nie tędy droga! O ile przeterminowana witamina C w tabletkach nie powinna wywołać negatywnych skutków ubocznych, o tyle zużyta strzykawka może prowadzić do zarażenia wirusem.

Jak rozwiązać problem utylizacji odpadów medycznych? Otóż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami personel medyczny zobowiązany jest do przestrzegania kilku podstawowych zasad. W przepisach nie zostały natomiast ujęte osoby prywatne, które generują odpady medyczne w gospodarstwach domowych. Te natomiast są uznawane za odpady komunalne, które wyrzucamy z odpadami zmieszanymi. Warto zatem zapoznać się z regulacjami, by nie zaszkodzić ani sobie, ani osobom trzecim.

Jak utylizować odpady medyczne?

Każda placówka medyczna – prywatny gabinet lekarski tudzież oddział szpitalny – powinna posiadać szczegółowo opracowany plan postępowania z odpadami medycznymi, które są szkodliwe dla zdrowia, a także naszego środowiska. Należy umieścić w nim informacje dotyczące rodzaju generowanych odpadów i określić miejsce ich utylizacji. W placówkach ochrony zdrowia muszą bezwzględnie znaleźć się wysokiej jakości pojemniki na odpady medyczne. Zamówisz je tutaj – https://mercant.pl/pojemniki-i-worki-na-odpady,cp44,pl.html.

Pojemnik na odpady medyczne stanowi doskonałe zabezpieczenie przed kontaktem z materiałem zakaźnym. Dostępne w hurtowniach medycznych akcesoria zostały zaprojektowane tak, aby ryzyko zakażenia było minimalne. Cechuje je zatem wzmożona odporność na uszkodzenia mechaniczne i przekłucia. Dodatkowo w pojemniku powinien znaleźć się wykonany z elastycznej folii LDPE worek na odpady medyczne.

Jaki worek na odpady medyczne wybrać? Wyróżniamy kilka rodzajów worków, które najłatwiej zidentyfikować po kolorze:

  • czerwony worek na odpady medyczne – krew, organy i części ciała;
  • żółty worek na odpady medyczne – chemikalia, leki cytotoksyczne i cytostatyczne.

Pozostałe odpady medyczne – jednorazowe narzędzia chirurgiczne, materiały opatrunkowe, podkłady higieniczne, zużyte strzykawki i niektóre leki – pozostawiamy w workach niebieskich, czarnych lub zielonych. Co istotne, personel medyczny powinien zostać zapoznany z metodą postępowania.

Odpady medyczne

Odpady medyczne: Zobacz jak utylizować odpady medyczne w domu.

Jak utylizować odpady medyczne w domu?

Tak, jak wspominamy wyżej, obowiązujące regulacje nie dotyczą osób prywatnych, co najczęściej skutkuje pozostawieniem zużytych strzykawek i przeterminowanych leków w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Co zrobić, by prawidłowo utylizować odpady medyczne w domu? Przeterminowane leki wystarczy umieścić w specjalnym pojemniku, który można znaleźć w każdej aptece.

Sytuacja poniekąd zaczyna się komplikować, jeśli mowa o pozostałych odpadach, na których znajduje się krew lub płyny ustrojowe pacjenta. Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać ich bez zabezpieczenia wraz z odpadami zmieszanymi. Tym sposobem narażamy pracowników odpowiedzialnych za segregację i utylizację na zranienie, które może skutkować zakażeniem wirusem.

W tym wypadku warto zaopatrzyć się w czerwone worki na odpady medyczne i jeszcze zanim je zapełnimy, koniecznie opisać. W większych miastach bez problemu znajdziesz również zbiórki odpadów niebezpiecznych, w których można pozostawić zużyte gaziki czy wenflony. Pamiętaj, że obowiązek utylizacji leży po stronie każdej osoby, które w celach służbowych bądź prywatnych generuje odpady medyczne.

 

 

Zobacz: Opieka i Terapia

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.